Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w dniach 02.01.2018-30.06.2018 r. realizuje projektu"Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju", który jest finansowany ze środków Fundacji PZU.

Edukacja muzyczna znacznej części społeczeństwa kończy się wraz z ukończeniem szkolnego przedmiotu "muzyka". Jedynie wybitnie utalentowane jednostki kontynuują edukację muzyczną w życiu dorosłym, a przecież wykonywanie muzyki spełnia istotną rolę w kształtowaniu kultury estetycznej, sfery uczuciowej oraz postaw etycznych człowieka. Intensyfikując procesy poznawcze, pobudzając wyobraźnię i twórczą aktywność przyczynia się do wzbogacania osobowości. Zespołowe wykonywanie muzyki np. w chórze mieszanym pozwala na integrację społeczną i kształtowanie umiejętności współżycia w grupie, zaś przygotowanie do występów publicznych i koncertowanie wspomaga u młodzieży i osób dorosłych poczucie własnej wartości. Projekt "Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju" jest odpowiedzią na te potrzeby i ma na celu ukazanie roli zespołowego wykonywania muzyki na kształtowanie kultury estetycznej, postaw etycznych, intensyfikację procesów poznawczych, pobudzanie wyobraźni i twórczej aktywności u młodzieży i dorosłych poprzez śpiew w chórze mieszanym, zajęcia z emisji głosu, próby i koncerty chóru oraz zajęcia z zasad muzyki i kształcenia słuchu.

Program grantowy Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej realizuje projekt „Nowoczesna edukacja muzyczna” w ramach programu grantowego Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie. Celem projektu jest podniesienie jakości działań edukacyjnych w zakresie promowania wyższej kultury muzycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z woj. opolskiego kształcących się w naszym instytucie.

W ramach projektu zakupione zostanie wyposażenie (ławki i krzesła) sal, w których odbywać się będą zajęcia z zasad muzyki, kształcenia słuchu, historii muzyki, teoria chorału gregoriańskiego oraz form muzycznych i organoznastwa.