Opolska Wiosna Organowa

W dniach 16 kwietnia-30 czerwca 2018 r. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej realizuje projekt "Opolska Wiosna Organowa" współfinansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego. Celem projektu jest wspieranie i rozpowszechnianie bogatej tradycji wykonawstwa muzyki organowej, twórczości śląskich kompozytorów oraz opolskiego dziedzictwa w zakresie historii budownictwa organowego poprzez organizację IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów i nagranie płyty CD z muzyką organową.

Pragniemy podjąć działania służące upowszechnieniu regionalnej kultury i sztuki, zwłaszcza życia i twórczości śląskich muzyków oraz organmistrzów działających w czasach zaborów, a także działania służące upowszechnianiu muzyki organowej, poszerzeniu znajomość instrumentarium organowego Opolszczyzny, zapoznaniu beneficjentów projektu z kulturą muzyczną i zabytkami organowymi regionu. Ponadto realizacja zadania służyć będzie ukazaniu ponadczasowej wartości kultury muzycznej będącej ponad różnicami politycznymi i światopoglądowymi oraz dającej siłę w walce o wolność. Pozwoli to na włączenie się w obchody 100-lecia Niepodległości, a także 20-lecia samorządności województw i powiatów.

Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w dniach 02.01.2018-30.06.2018 r. realizuje projektu"Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju", który jest finansowany ze środków Fundacji PZU.

Edukacja muzyczna znacznej części społeczeństwa kończy się wraz z ukończeniem szkolnego przedmiotu "muzyka". Jedynie wybitnie utalentowane jednostki kontynuują edukację muzyczną w życiu dorosłym, a przecież wykonywanie muzyki spełnia istotną rolę w kształtowaniu kultury estetycznej, sfery uczuciowej oraz postaw etycznych człowieka. Intensyfikując procesy poznawcze, pobudzając wyobraźnię i twórczą aktywność przyczynia się do wzbogacania osobowości. Zespołowe wykonywanie muzyki np. w chórze mieszanym pozwala na integrację społeczną i kształtowanie umiejętności współżycia w grupie, zaś przygotowanie do występów publicznych i koncertowanie wspomaga u młodzieży i osób dorosłych poczucie własnej wartości. Projekt "Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju" jest odpowiedzią na te potrzeby i ma na celu ukazanie roli zespołowego wykonywania muzyki na kształtowanie kultury estetycznej, postaw etycznych, intensyfikację procesów poznawczych, pobudzanie wyobraźni i twórczej aktywności u młodzieży i dorosłych poprzez śpiew w chórze mieszanym, zajęcia z emisji głosu, próby i koncerty chóru oraz zajęcia z zasad muzyki i kształcenia słuchu.