Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

 

 

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych studium organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu „muzyka kościelna” do udziału w IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Nasze doroczne święto odbędzie się w dwóch odsłonach, a patronować mu będzie Ernst Köhler (1799–1847) – śląski kompozytor, organista i pedagog. Głównym punktem tego muzycznego spotkania stanie się konkurs, który 24 maja 2024 r. odbędzie się w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Gościem specjalnym festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie natomiast prof. Stefan Baier – rektor Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik w Ratyzbonie, który w dniu poprzedzającym konkurs poprowadzi również dla chętnych uczestników festiwalu Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

 

Pliki do pobrania:

List przewodni

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

Literatura E. Koehlera do wyboru

 

 

Śląska Fermata 6 – wydanie jubileuszowe

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

  

Bohaterem szóstej „Śląskiej Fermaty” jest ks. prof. Helmut Jan Sobeczko. Rok szkolny 2023/2024 jest rokiem złotego jubileuszu opolskiego ośrodka kształcenia organistów, dzisiaj Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Nie mogliśmy zapomnieć o naszym pierwszym dyrektorze! Nie mogliśmy zapomnieć o mentorze muzyczno-kościelnym diecezji opolskiej! Dlatego postanowiliśmy w gronie współpracowników, że pozbieramy „wszystko, co się da”, a co pochodziło z myśli i serca ks. prof. Sobeczki, tak aby dokończyć rozpoczęty, a przerwany przez jego śmierć, wywiad. Motyw tego działania był jeden: głęboki szacunek do Osoby i pamięć!

 

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości ks. prof. Helmuta Jana Sobeczki.

 

Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.

 

 

Sen Michaliny

Z radością prezentujemy książeczkę, która powstała w związku z jubileuszem 50-lecia Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i jest darem dla wszystkich dzieci uczących się na kierunku Podstawowe Kształcenie Muzyczne dla Dzieci  Ogródek Muzyczny. Bohaterką opowiadania autorstwa Michała Alico jest sympatyczna dziewczynka o imieniu Michalina, która przeżywa niezwykłą przygodę w fascynującym świecie muzyki. W swoim wyjątkowym śnie spotyka ona kompozytorów i muzyków, otwierających przed nią kolejne tajniki muzycznych przestrzeni. Książeczka promuje wyższą kulturę muzyczną, eksponuje wartość kształcenia muzycznego i zachęca najmłodszych do jego podjęcia oraz podążania za pięknem muzyki. Na kolejnych stronach w szacie graficznej i warstwie literackiej nawiązuje do DIMK. Zapraszamy do wspaniałego świata dźwięków i dobrych wartości.

 

 

Twórczość mszalna Moritza Brosiga

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK ukazała się dwunasta pozycja z serii wydawniczej Opoliensis Musica Ecclesiastica. Monografia autorstwa Eweliny Szendzielorz, pt. Twórczość mszalna Moritza Brosiga (1815–1887), stanowi pierwsze tak szerokie w polskiej literaturze przedmiotu opracowanie, dotyczące życia i twórczości pochodzącego z Opolszczyzny kompozytora, organisty i kapelmistrza katedry wrocławskiej, który swoją działalnością wyznaczał kierunki rozwoju mszy orkiestrowej oraz twórczości muzyczno-kościelnej na XIX-wiecznym Śląsku. Obok biografii wspomnianego twórcy, historycznych kontekstów jego muzyczno-kompozytorskiej działalności oraz muzykologicznej analizy jego cykli mszalnych niniejsza publikacja prezentuje Brosiga jako teoretyka muzyki kościelnej, który wbrew panującym tendencjom nie wahał się przedkładać i konsekwentnie realizować jej odmiennej, autorskiej wizji. 

 

 

Kurs Psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

Program kursu obejmuje sobotnie spotkania formacyjne (wg wskazanego termnarza), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), pozwalających im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. 

Koszt całego kursu wynosi 270 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada; tytuł przelewu: imię i nazwisko, Kurs Psałterzystów).

Całość zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym, które nastąpi po zdanym egzaminie końcowym. 

Terminarz spotkań:

  • 25 listopada 2023 r.
  • 16 grudnia 2023 r.
  • 3 lutego 2024 r.
  • 9 marca 2024 r. 
  • 20 kwietnia 2024 r.
  • 23 maja 2024 r. – egzamin końcowy
  • 15 czerwca 2024 r. – błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada 2023 r. w biurze DIMK, a także za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej. Chętni do udziału w kursie kandydaci proszeni są o wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego. Do formularza należy dołączyć opinię duszpasterza.

 

  

 
Konkurs Literacki Muzyka jest piękna!
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza VII Ogólnopolski Konkurs Literacki Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 31 grudnia 2023 r. Szczegóły konkursu dostępne są w REGULAMINIE.
  
 

Mistrz

Z radością prezentujemy kolejną bajkę-opowiadanie dla dzieci autorstwa Michała Alico. Bohaterem kryjącym się pod inspirującym tytułem Mistrz jest Józef Elsner, który z pochodzenia był Ślązakiem pochodzącym z Opolszczyzny, a któremu muzyka polska zawdzięcza badzo wiele. To wreszcie przede wszystkim nauczyciel i przyjaciel Fryderyka Chopina, a dziś patron Opolskiej Filharmonii. Książeczka opowiada o spotkaniu ucznia ze swoim mistrzem podczas ich ostatniej wspólnej lekcji. Co Fryderyk zawdzięczał swojemu mistrzowi? Jakie wartości polecił swojemu uczniowi cenić profesor ze Śląska? Jakim nauczycielem i człowiekiem był Józef Elsner? Na te pytania odpowie lektura wspaniałej bajki-opowiadania, zawierającej prawdziwe wątki z życia i działalności wspomnianych muzyków. Zapraszamy!