Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

   

 

VIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych studium organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu „muzyka kościelna” do udziału w VIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Nasze doroczne święto odbędzie się 26 maja 2023 r. w kościele pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Starych Budkowicach. W tym roku przyjmie ono ponownie formę konkursową, a patronować mu będzie Adolph Hesse (1809–1863) – śląski kompozytor, organista i pedagog. Nasze wyderzenie wpisze się tym samym w obchody 160 rocznicy śmierci tegoż twórcy. Gościem specjalnym festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie natomiast Moises Santiesteban Pupo – organista tytularny katedry w Hawanie na Kubie, który w dniu poprzedzającym konkurs poprowadzi również dla chętnych uczestników festiwalu Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej.

Pliki do pobrania:

Regulamin Konkursu

Formularz zgłoszeniowy .pdf       Formularz zgłoszeniowy .doc

Nuty  Adolph Hesse  utwór do wyboru

 

 

Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza na Dzień Skupienia dla Muzyków kościelnych, który odbędzie się w sobotę 26 listopada br. - tym razem w kościele pw. św. Rocha w Starych Budkowicach. Rozpoczęcie o godz. 9.30. W programie: wspólny śpiew, adoracja Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty i Pojednania, Msza św., spotkanie przy stole. W celach organizacyjnych należy wypełnić formularz: https://forms.gle/oqRy7PdoJUwwcw4u6

 

 

Czarodziejska batuta

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK (Zakład Poligraficzny Sindruk & Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu) ukazało się kolejne opowiadanie dla dzieci autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico. Bohaterem książeczki jest zafascynowany grami komputerowymi Dominik, który pod wpływem wizyty w filharmonii przeżywa niezwykłą przemianę. Co wydarzyło się w filharmonii? Jakie wyjątkowe dzieło wybrzmiało tego wieczoru? Kto wystąpił podczas koncertu? Co sprawiła czarodziejska batuta?  Na te wszystkie pytania odpowie lektura wyjątkowej książeczki, która zabierze Was w świat muzyki i dobrych wartości!

 

 

Facies modernismi – Organy Śląska Opolskiego, vol. 29

W serii płytowej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Organy Śląska Opolskiego ukazał się 29 wolumin! Na organach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu gra Michał Duźniak. Płyta Facies modernismi skupia się wokół twórczości Henryka Klai  XX-wiecznego kompozytora, organisty, pedagoga, uznanego interpretatora muzyki organowej różnych epok, wieloletniego dyrektora raciborskiej szkoły muzycznej, z którego inicjatywy zostały wybudowane w tamtejszej sali koncertowej organy, na których prezentowane są utwory niniejszej płyty. Henryk Klaja nie jest dziś znany szerszemu gronu odbiorców jako kompozytor. Z tego też względu na uwagę zasługuje fakt, że wydawnictwo to stanowi pierwszą rejestrację zapomnianej literatury wspomnianego kompozytora, a tym samym uzupełnia kolekcję śląskiej muzyki organowej o kolejne interesujące i nieznane dotąd pozycje. Materiał dźwiękowy w ramach niniejszego wydawnictwa zarejestrowało Classical Sound Studio – Paweł Ożga. Całość ukazuje się w ramach współpracy z Zakładem Poligraficznym Sindruk oraz Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego.

 

 

Pax vobiscum – Organy Śląska Opolskiego, vol. 28

W serii płytowej Organy Śląska Opolskiego ukazał się 28 wolumin! Na organach Carla Berschdorfa w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach gra Maja Smiljanić-Radić – profesor Akademii Muzycznej w Belgradzie (Serbia). Materiał zarejestrował Jakub Garbacz ze studia Ars Sonora. Płyta Pax vobiscum ukazuje się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk oraz Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego. Instrument wyremontowała i do nagrań przygotowała firma organmistrzowska Henryka Hobera z Olesna. 

 

 

KONKURS  Muzyka jest piękna

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza VI Ogólnopolski Konkurs Literacki Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 30 listopada 2021 r. Szczegóły konkursu dostępne są w REGULAMINIE.

 

 

 

Śląska Fermata 4

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

Bohaterką czwartej „Śląskiej Fermaty” jest Gizela Maria Skop, która muzyce liturgicznej poświęciła całą siebie. Dzisiaj mieszka w Carlsbergu – tam, gdzie kontynuowała swoją muzyczną posługę w dziele ks. Franciszka Blachnickiego, kiedy komuniści uniemożliwiali mu pracę z młodzieżą w Polsce. Ojciec – jak go konsekwentnie  nazywa – odszedł do Wieczności i prowadzi już jedynie duszpasterstwo z wyżyn niebieskich, ale tu na ziemi z jej serca i spod jej palców wciąż płyną dźwięki. Animatorką muzyczną pozostała na zawsze. Wszystko jak Pan Bóg przykazał… Śląska robota… Rozmawia z nią Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Gizeli Skop.

Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku.

 

 

Rodzinna kolacja

Z radością prezentujemy opowiadanie Michała Alico, pt. Rodzinna Kolacja, które przybliża czytelnikom postaci: Paula, Carla i Norberta Berschdorfównyskich budowniczych organów, prowadzących jeden z najwspanialszych warsztatów organmistrzowskich na Śląsku. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach opowiada o wartości rodziny oraz wspólnie podejmowanych działań i umiejętności dzielenia się swoją radością z innymi. Całość ubogacona została ciekawymi ilustracjami, prezentującymi m.in. architekturę Nysy. Gorąco zapraszamy do lektury! Książeczka ukazała się w wydawnictwie SINDRUK-DIMK przy współpracy z Gminą Nysa.

 

 

Śpiew z okazji jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej

Wpisując się w obchody złotego jubileuszu utworzenia Diecezji Opolskiej, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu proponuje śpiew, który stać się może pomocą duszpasterską oraz ubogaceniem jubileuszowych wydarzeń, a wprowadzony w repertuar naszych parafii będzie towarzyszył celebracjom liturgicznym również po zakończeniu roku jubileuszowego. Śpiew, pt. Łódź Kościoła świętego z tekstem i muzyką autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka,  został przygotowany specjalnie na jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej i opisuje w warstwie tekstowej Kościół jako wspólnotę ludzi wierzących. Został pomyślany jako aklamacja, którą można wykonać np. na zakończenie Mszy św., śpiewając ją dwu- lub trzykrotnie. Do aklamacji dołączono jednak także quasi recytatyw psalmowy. Jego tekst pochodzi z Listu św. Jakuba (Jk 1, 17a). Stosując refren wraz z recytatywem wykonujemy ten śpiew naprzemiennie: aklamacja staje się refrenem, który śpiewamy przed i po recytatywie. Poniżej znajdują się materiały dla organistów: opracowania na organy autorstwa Łukasza Mandoli w wersji prostej i trudniejszej. Dołączona jest ponadto tzw. prymka, czyli melodia wraz z chwytami gitarowymi.

*nuty;        *omówienie

 

Powyższy opis prezentuje przygotowany śpiew jako repertuar liturgiczny. By jednak wyjść duszpasterzom naprzeciw w ich trosce o to, by przedkładać wiernym łatwo przyswajalne treści również w przestrzeni pozaliturgicznej, śpiew otrzymał także wersje „piosenkarską” z odpowiednią dla tego rodzaju twórczości aranżacją. Jej autorką i wykonawczynią jest Gabriela Blacha-Cupiał z Gliwic. 


Wszelką pomoc w zakresie repertuaru na Msze św., jak również w innych kwestiach dotyczących szeroko pojętej muzyki kościelnej, można otrzymać w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu pod numerem telefonu 77 44 11 509 lub pisząc na adres elektroniczny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.