DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ 

17 września 1974 roku ks. bp Antoni Adamiuk, Wikariusz Generalny, skierował list do proboszczów informujący o projekcie zorganizowania przy katedrze św. Krzyża w Opolu trzyletniego kursu organistowskiego.

 

 

 

 

więcej...

 

WYKŁADOWCY

W skład naszego zespołu wchodzą znani i cenieni wykładowcy. Wszyscy są praktykującymi organistani z dużym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 więcej... 

Zaplecze instrumentalne

Dysponujemy dużym zapleczem instrumentalnym. Studenci mają okazję korzystać z wielu profesjonalnych instrumentów w kilku lokalizacjach. Mogą również koncertować w świątyniach.
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

...i Piękno zamieszkało między nami

W opolskim wydaniu "Gościa Niedzielnego" ukazała się płyta ...i Piękno zamieszkało między nami, która w 11 utworach bożonarodzeniowych prezentuje wszystkie kierunki Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Na płycie, która stanowi zarazem trzeci wolumin serii Magister et Discipuli DIMK (red. ks. dr hab. G. Poźniak, prof. UO) znajdziemy kolędy w wykonaniu chóru mieszanego Schola Cantorum Opoliensis (dyr. Anna Sikora, Tadeusz Eckert), kolędę zaśpiewaną przez chór dziecięcy działający przy kierunki Ogródek Muzyczny (dyr. Anna Sikora, fortepian: Maciej Lamm, dzwonki: Anna Kasperek), utowry organowe zagrane przez naszych uczniów (Szymon Marzok, Katarzyna Mateja) i nauczycielkę (Gabriela Czurlok) na organach kościoła pw. św. Michała Archanioła w Prudniku, a także pastorałki w wykonaniu nauczycielki kierunku wokalistyka: Gabrieli Blachy-Cupiał wraz z kwartetem CDN oraz medytację nt. kolędy "Chicha noc" i wariację nt. kolędy "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu orkiestry dętej Bonus Sonus (dyr. Karolina Peczkis, Krzysztof Ligenza) działającej przy kierunku Kapelmistrz Orkiestry Dętej. 

Realizacja nagrań: Jakub Garbacz - Studio Ars Sonora oraz Gabriela Blacha-Cupiał - Studio B1

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Gościa Niedzielnego. 

  

Deo gratias

W serii „Organy Śląska Opolskiego” ukazała się dwudziesty wolumin. Płyta zatytułowana Deo gratias prezentuje organy Riegera z kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie Koźlu. Na płycie usłyszymy m.in. utwory Bacha, Schumanna, Brahmsa w wykonaniu Agnieszki Hyli, organistki tamtejszej parafii. Powstanie płyty wiąże się z zakończeniem remontu organów, który w latach 2015-2016 przeprowadziła firma Henryka Hobera z Olesna. Płyta wpisuje się w szeroką działalność opolskiego środowiska muzyków i muzykologów kościelnych, działających w ramach kierunku „muzykologia” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej.

 

Śpiew roratni

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu troszcząc się o muzykę liturgiczną w parafiach diecezji opolskiej pragnie zaprezentować propozycję alternatywnego śpiewu ku czci św. Józefa, który może być uzupełnieniem programu rorat w 2017 roku. Śpiew może być wykonywany w formie swobodnej jako piosenka religijna (proponujemy różne warianty akompaniamentu w formie pliku mp3) oraz w formie ściśle liturgicznej z organami (organowa harmonia czterogłosowa).

Księży proboszczów oraz organistów zainteresowanych otrzymaniem nut oraz tekstu pieśni O, Józefie prosimy o kontakt z biurem DIMK: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  

Biedronka Ilonka i jej kropeczki

W wydawnictwie SINdruk we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej ukazała się kolejna książeczka dla dzieci będąca owocem współpracy z autorem bajek: Michałem Alico. Tym razem główną bohaterką bajki jest biedronka Ilonka, która opowiada o znaczeniu jej słynnych kropeczek prezentując czytelnikom wartościowe cechy charakteru. Książeczka jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii "Nieoczekiwani goście opolskiej katedry" oraz bajki "Pajęczyna". Nowością w bajce jest piosenka wraz z zapisem nutowym, która jest integralną częścią opowiadania.

 

Tekst: Michał Alico

Edycja nut: ks. Joachim Waloszek
Ilustracje: Małgorzata Kowalcze
Opracowanie graficzne: Piotr Figura, Sindruk
Korekta: Agata Świerc

Mecenat: Karina i Grzegorz Kupczykowie, ks. Sławomir Pawiński

  

Kurs Psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Liturgicznej w Opolu zaprasza na Kurs Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.

Do udziału zapraszamy:

* dzieci, młodzież i dorosłych;

* kobiety i mężczyzn;

* osoby świeckie i konsekrowane

 – jednym słowem wszystkich, którzy pragną pełnić funkcję psałterzysty w swoich parafiach czy wspólnotach. W tym roku kurs będzie miał dwie formy kształcenia: tok zasadniczy dla młodzieży i osób dorosłych w pełnym wymiarze zajęć oraz tok skrócony dla dzieci w wieku od 8–13 lat obejmujący tylko część warsztatową zajęć (bez wykładów). Formę skróconą dedykujemy szczególnie dzieciom, które pragną się przygotować od strony warsztatu wokalnego do pięknego wykonania psalmu responsoryjnego podczas uroczystości Pierwszej Komunii św. lub na Mszach szkolnych.

Program kursu obejmuje 6 spotkań (od lutego do czerwca 2018 r.), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.

Zajęcia odbywać się będą w soboty: tok zasadniczy w godz. 10.00–14.00, tok skrócony w godz. 11.40–14.00. Prowadzić je będzie pracownik DIMK, s. dr Dolores Nowak (muzykolog, posiadająca także przygotowanie w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu). Na zakończenie kursu jego uczestnicy wezmą udział w obrzędzie błogosławieństwa do pełnienia funkcji psałterzysty (tok zasadniczy po zdaniu egzaminu końcowego) lub otrzymają dyplom ukończenia kursu (tok skrócony).

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie DIMK w zakładce Psałterzysta i przesłanie go na adres mailowy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 stycznia 2018 r.

Na pierwsze zajęcia prosimy o przyniesienie opinii proboszcza.