♪♫ ♪
Ks. Grzegorz Poźniak
– Wesoła Gromada
Śląska Fermata
zwykłe rozmowy z niezwykłymi ludźmi
Nr 1 – Wywiad-rzeka z Alfredem Bączkowiczem
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterem pierwszej „Śląskiej Fermaty” jest Alfred Bączkowicz – nauczyciel Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej od 1 września 1974 r., czyli od pierwszego dnia istnienia szkoły organistowskiej w Opolu po dziś dzień, wieloletni organista katedry opolskiej, uznany w Polsce „harmonista”, pedagog. Rozmawia z nim dziennikarka Radia DOXA w Opolu – Dominika Gorgosz.
Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Alfreda Bączkowicza.
Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.
Nr 2 – Wywiad-rzeka z ks. Bogdanem Kicingerem
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterem drugiej „Śląskiej Fermaty” jest ks. Bogdan Kicinger – związany z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej od początku istnienia szkoły organistowskiej w Opolu oraz współtwórca Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach, animator kościelnych zespołów śpiewaczych, zafascynowany pięknem muzyki kościelnej duszpasterz, pobudzający wspólnotę wiernych poprzez śpiew i wspólne muzykowanie do modlitewnego uwielbienia Boga. Rozmawia z nim dziennikarka Radia DOXA w Opolu – Dominika Gorgosz.
Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości ks. Bogdana Kicingera.
Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.
Nr 3 – Wywiad-rzeka z Reginą Kudlą
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterką trzeciej „Śląskiej Fermaty” jest Regina Kudla – zapominająca o sobie w służbie Bogu i człowiekowi organistka z Turza, rozsmakowana w książkach i dźwiękach, wywieziona w 1945 r. w głąb Rosji uczestniczka Tragedii Górnośląskiej, mistrzyni wyścigów kolarskich, skromna osoba o sercu „wystającym” z każdego skrawka osobowości. Rozmawiają z nią Dominika Gorgosz-Złoty z Radia DOXA i Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Reginy Kudli!
Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku!
Nr 4 – Wywiad-rzeka z Gizelą Marią Skop
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterką czwartej „Śląskiej Fermaty” jest Gizela Maria Skop, która muzyce liturgicznej poświęciła całą siebie. Dzisiaj mieszka w Carlsbergu – tam, gdzie kontynuowała swoją muzyczną posługę w dziele ks. Franciszka Blachnickiego, kiedy komuniści uniemożliwiali mu pracę z młodzieżą w Polsce. Ojciec – jak go konsekwentnie nazywa – odszedł do Wieczności i prowadzi już jedynie duszpasterstwo z wyżyn niebieskich, ale tu na ziemi z jej serca i spod jej palców wciąż płyną dźwięki. Animatorką muzyczną pozostała na zawsze. Wszystko jak Pan Bóg przykazał… Śląska robota… Rozmawia z nią Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Gizeli Skop.
Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku.
Fermata to także korona.
Bohaterką piątej „Śląskiej Fermaty” jest Leokadia Jelito. Wpisała się swoją obecnością w historię Góry Świętej Anny i sprawowanych tam Mszy św. oraz nabożeństw jak kaplica na świętoanieńskiej kalwarii. Kaplica mała i niepozorna jak zapomniana gdzieś w gąszczu życia pustelnia. Wzrok ma słaby, ale słuch wyczuwający podszepty ducha. Ślązaczka, kochająca życie, ludzi, ale Pana Boga i Kościół najbardziej! Rozmawia z nią Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Leokadii Jelito.
Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku.
Nr 6 – Rozmowy z ks. Helmutem Janem Sobeczką
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterem szóstej „Śląskiej Fermaty” jest ks. prof. Helmut Jan Sobeczko. Rok szkolny 2023/2024 jest rokiem złotego jubileuszu opolskiego ośrodka kształcenia organistów, dzisiaj Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Nie mogliśmy zapomnieć o naszym pierwszym dyrektorze! Nie mogliśmy zapomnieć o mentorze muzyczno-kościelnym diecezji opolskiej! Dlatego postanowiliśmy w gronie współpracowników, że pozbieramy „wszystko, co się da”, a co pochodziło z myśli i serca ks. prof. Sobeczki, tak aby dokończyć rozpoczęty, a przerwany przez jego śmierć, wywiad. Motyw tego działania był jeden: głęboki szacunek do Osoby i pamięć!
Zapraszam do zatrzymania się przy życiowej mądrości ks. prof. Helmuta Jana Sobeczki.
Zapraszam na ukoronowanie jego życiowego dorobku.