Śląska Fermata

zwykłe rozmowy z niezwykłymi ludźmi

Nr 1 – Wywiad-rzeka z Alfredem Bączkowiczem

Fermata to także korona.

Bohaterem pierwszej „Śląskiej Fermaty” jest Alfred Bączkowicz – nauczyciel Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej od 1 września 1974 r., czyli od pierwszego dnia istnienia szkoły organistowskiej w Opolu po dziś dzień, wieloletni organista katedry opolskiej, uznany w Polsce „harmonista”, pedagog. Rozmawia z nim dziennikarka Radia DOXA w Opolu – Dominika Gorgosz.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Alfreda Bączkowicza.

Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.

Nr 2  Wywiad-rzeka z ks. Bogdanem Kicingerem

Fermata to także korona.

Bohaterem drugiej „Śląskiej Fermaty” jest ks. Bogdan Kicinger – związany z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej od początku istnienia szkoły organistowskiej w Opolu oraz współtwórca Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach, animator kościelnych zespołów śpiewaczych, zafascynowany pięknem muzyki kościelnej duszpasterz, pobudzający wspólnotę wiernych poprzez śpiew i wspólne muzykowanie do modlitewnego uwielbienia Boga. Rozmawia z nim dziennikarka Radia DOXA w Opolu – Dominika Gorgosz.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości ks. Bogdana Kicingera.

Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.

Nr 3  Wywiad-rzeka z Reginą Kudlą

Fermata to także korona.

Bohaterką trzeciej „Śląskiej Fermaty” jest Regina Kudla – zapominająca o sobie w służbie Bogu i człowiekowi organistka z Turza, rozsmakowana w książkach i dźwiękach, wywieziona w 1945 r. w głąb Rosji uczestniczka Tragedii Górnośląskiej, mistrzyni wyścigów kolarskich, skromna osoba o sercu „wystającym” z każdego skrawka osobowości. Rozmawiają z nią Dominika Gorgosz-Złoty z Radia DOXA i Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Reginy Kudli!

Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku!

Nr 4  Wywiad-rzeka z Gizelą Marią Skop

Fermata to także korona.

Bohaterką czwartej „Śląskiej Fermaty” jest Gizela Maria Skop, która muzyce liturgicznej poświęciła całą siebie. Dzisiaj mieszka w Carlsbergu – tam, gdzie kontynuowała swoją muzyczną posługę w dziele ks. Franciszka Blachnickiego, kiedy komuniści uniemożliwiali mu pracę z młodzieżą w Polsce. Ojciec – jak go konsekwentnie  nazywa – odszedł do Wieczności i prowadzi już jedynie duszpasterstwo z wyżyn niebieskich, ale tu na ziemi z jej serca i spod jej palców wciąż płyną dźwięki. Animatorką muzyczną pozostała na zawsze. Wszystko jak Pan Bóg przykazał… Śląska robota… Rozmawia z nią Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Gizeli Skop.

Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku.

Nr 5 – Wywiad-rzeka z Leokadią Jelito

Fermata to także korona.

Bohaterką piątej „Śląskiej Fermaty” jest Leokadia Jelito. Wpisała się swoją obecnością w historię Góry Świętej Anny i sprawowanych tam Mszy św. oraz nabożeństw jak kaplica na świętoanieńskiej kalwarii. Kaplica mała i niepozorna jak zapomniana gdzieś w gąszczu życia pustelnia. Wzrok ma słaby, ale słuch wyczuwający podszepty ducha. Ślązaczka, kochająca życie, ludzi, ale Pana Boga i Kościół najbardziej! Rozmawia z nią Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Leokadii Jelito.

Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku.