Psałterzysta

Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić swoją funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji (OWMR 102).

Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu!

(Ps 138,1)

Czy masz pragnienie śpiewać psalmy na cześć Pana…?

Jeśli chcesz nabyć tę umiejętność, przyjdź na Kurs Psałterzystów!

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na Kurs Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.

Do udziału zapraszamy:

ü  dzieci (od lat 13), młodzież i dorosłych;

ü  kobiety i mężczyzn;

ü  osoby świeckie i konsekrowane

– jednym słowem wszystkich, którzy pragną pełnić funkcję psałterzysty w swoich parafiach czy wspólnotach.

Program kursu obejmuje 6 spotkań (od listopada 2018 r. do kwietnia 2019 r.), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.

Zajęcia odbywać się będą w soboty: tok zasadniczy w godz. 10.00–14.00 (5 godz. lekcyjnych). Prowadzić je będzie pracownik DIMK, s. dr Dolores Nowak (muzykolog, posiadająca także przygotowanie w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu). Kurs kończy się egzaminem oraz uroczystym błogosławieństwem do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym.

Koszt całego kursu wynosi 120 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada).

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Do formularza należy dołączyć opinię proboszcza. Zgłoszenia przyjmowane są do 10.11.2018 r.

Spotkania odbywać się będą w następujących terminach:

• 17 listopada
  • 15 grudnia
  • 26 stycznia
  • 23 lutego
  • 23 marca
  • 27 kwietnia.

W maju – egzamin (termin do ustalenia z uczestnikami kursu).

Wszelkie informacje:

www.dimk.diecezja.opole.pl