2019/2020

 

Dalszy ciąg roku szkolnego 2019/2020

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, bieżący rok szkolny będzie miał jeszcze swoją kontynuację. Rozpoczniemy zajęcia 24 sierpnia (w dniach 2429 sierpnia zajęcia z instrumentów prowadzone będą w podwójnym wymiarze godzin). Jako bieżący rok szkolny (20192020) prowadzić je będziemy do 19 września. W dniach 2126 września odbywać się będą zaliczenia i egzaminy (UWAGA! Nie ma możliwości przesuwania egzaminów). 28 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Nowe roczniki (po rekrutacji) rozpoczną oczywiście zajęcia od 31 sierpnia. Szczegółowy plan zajęć w dniach 24 sierpnia19 września zostanie wywieszony przez Biuro DIMK po 17 sierpnia.

W wypadku innych wskazań rządowych, decyzje Dyrekcji DIMK będą ogłaszane w miarę rozwoju sytuacji epidemicznej.

 

 

 

 

Muzyka w służbie zdrowia  klasa fortepianu dla lekarzy

Doceniając trud włożony w ratowanie ludzkiego życia oraz niełatwą służbę wszystkich lekarzy i pracowników służby zdrowia, sprawowaną niejednokrotnie z ogromnym poświęceniem, zwłaszcza w ostatnim czasie związanym z pandemią, z wdzięcznością pragniemy stworzyć w naszym Instytucie odrębną klasę fortepianu dla lekarzy. W ramach nowego kierunku oferujemy elastyczne godziny zajęć, uwzględniające możliwości czasowe osób zainteresowanych, indywidualne podejście do każdego kandydata, zgodne z jego muzycznymi predyspozycjami, interesujące i różnorodne panele „z muzyką i o muzyce” oraz komfortowe warunki i przyjazną atmosferę. Wierzymy, że fachowe poznawanie tajników gry na fortepianie stanie się również dla lekarzy oraz innych pracowników służby zdrowia wspaniałą formą relaksu i odstresowania się po ciężkiej pracy. Zapraszamy do poznania naszego Instytutu. Zapraszamy do kontaktu z nami. Zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna pisanego dźwiękiem!  

 

 

Ukoronowana służba Pięknu

Atrybutami prawidłowo definiowanej służby są: oddanie i poświęcenie. To właśnie ich byt warunkuje owocnie wypełniane posłannictwo, tak potrzebne ludzkości w różnorodnych sferach życia, choć często niełatwe do wypełnienia, wymagające „bycia dla…”. Tego szlachetnego zadania podjął się ks. Grzegorz Poźniak oddając w ręce czytelników: kapłanów, muzyków kościelnych i wszystkich pragnących spotkania z tajemniczym i prawdziwym sacrum, swój czterotomowy zbiór publikacji zespolonych wspólnym tytułem W służbie…: 1) …Słowa, 2) …metafory, 3) …dźwięku oraz 4) …muzyki, choć słusznym byłoby w tym miejscu stwierdzenie, że cała kolekcja powstała „W służbie Piękna”. Pozycje te stanowią pokłosie wielopłaszczyznowej, twórczej działalności Autora: duszpasterskiej, poetyckiej, muzycznej, kompozytorskiej i dydaktycznej. Prezentowana niniejszym najnowsza z ich – W służbie muzyki – wieńczy owe opus, będąc owocem i wyrazem nieustannej troski o świadomą i szlachetną muzykę kościelną. Zbiór zawiera tym samym homilie, kazania i konferencje wygłoszone do muzyków i o muzyce, refleksje muzyczno-kościelne, wywiady i audycje radiowe oraz inne okolicznościowe wystąpienia. Stanowi jednocześnie zaproszenie do otwarcia się i celebrowania, wraz z Autorem, muzycznego piękna. 

 

 

Egzaminy dyplomowe 2020

W związku z pandemią COVID-19 konieczna jest reorganizacja planu egzaminów dyplomowych w DIMK. Jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie zmianie, obowiązywać będą następujące terminy:

 Praktyka muzyczno-liturgiczna – 6 lipca (po jej zaliczeniu można odbywać Msze św. w parafiach)

 Koncert dyplomowy – możliwy od 12 lipca (w wypadkach uzasadnionych koncert może odbyć się po Mszy św. – potrzebna zgoda dyrekcji)

 Egzamin teoretyczny (egzamin pisemny i ustny) – 27 sierpnia

 Harmonia (egzamin pisemny i praktyczny) – 26 września

 

 

Najnowszy numer czasopisma Folia Organologica

Z radością prezentujemy trzeci numer naszego unikatowego w skali europejskiej, recenzowanego czasopisma naukowego Folia Organologica. International yearbook of organ and organ music, stanowiącego przestrzeń międzynarodowej wymiany myśli oraz forum naukowej refleksji, oscylującej wokół tematyki organów i muzyki organowej. Obok prezentowanych artykułów, periodyk zawiera również omówienia, recenzje i sprawozdania, a także dział pro memoria w wyjątkowej odsłonie oraz oryginalny dodatek nutowy. Rocznik jest owocem współpracy Wydawnictwa SINDRUK-DIMK (Zakład Poligraficzny Sindruk i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu) z Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Ukazuje się pod redakcją ks. dr. hab. Grzegorza Poźniaka, prof. UO, a współtworzą je opolscy muzykolodzy i organoznawcy. Nad całością czuwa natomiast Rada Honorowa w międzynarodowym składzie. Zapraszamy na oficjalną stronę czasopismawww.foliaorganologica.com.

 

 

 Zapraszamy nowych kandydatów 

Zapraszamy do rozwijania swoich talentów i pasji, zdobywania wiedzy i umiejętności oraz poznawania wspaniałego świata muzyki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Oferujemy możliwość kształcenia w ramach 6 kierunków, a także śpiewania w naszych chórach. Przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2020/2021 odbędą się: 27 czerwca 2020 r. oraz 29 sierpnia 2020 r. od godz. 9.00 z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz specjalnie wyznaczonymi miejscami w ogrodzie oraz osobnych pomieszczeniach umożliwiających bezpieczne oczekiwanie na swoje wejście.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu prowadzi również nabór ciągły dla wszystkich osób zainteresowanych podjęciem nauki w nowym roku szkolnym. Indywidualny termin spotkania ustalać można drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefoniczną: 77 441 15 09. 

 Formularz zgłoszeniowy i wymagane dokumenty

  

 DIMK rekrutacja 2020 Easy-Resize.com

 

 

 

Organizacja zajęć w DIMK 

W związku z zarządzeniem Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i konsekwencjami wprowadzenia stanu epidemii w Polsce, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu podaje poniżej projekt swojej działalności oraz organizacji zajęć dydaktycznych wraz z przewidywanym porządkiem  bieżącego roku szkolnego (2019/2020) oraz następnego roku szkolnego (2020/2021).  

Projektowana organizacja zajęć w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej

 

Możliwość ponownego korzystania z instrumentów muzycznych w DIMK

Z dniem 11 maja 2020 r. przywrócona zostaje możliwość korzystania z instrumentów muzycznych w DIMK celem ćwiczenia. Osoby chętne zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem zamieszczonym w załączniku, wydrukowania go, podpisania i dostarczenia do biura DIMK. Sposoby zorganizowania ćwiczenia na instrumentach muzycznych w DIMK ściśle określa regulamin. Obowiązuje on do dnia odwołania lub zastąpienia go innym stosownym dokumentem.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu stosuje się do wszystkich rozporządzeń rządu RP w okresie stanu epidemii ogłoszonej na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Regulamin korzystania z instrumentów do pobrania

 

Warunki prowadzenia i odbywania zajęć indywidualnych w DIMK

Z dniem 19 maja 2020 r. powraca możliwość prowadzenia zajęć indywidualnych w DIMK. Wszyscy Nauczyciele i Uczniowie zobowiązani są do zapoznania się z poniższym dokumentem, wydrukowania go i podpisania przed pierwszą lekcją oraz dostarczenia do Biura DIMK. Regulamin określa ogólne zasady prowadzenia i odbywania indywidualnych zajęć dydaktycznych w DIMK w okresie stanu epidemii ogłoszonej na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przez Ministra Zdrowia.

Regulamin prowadzenia zajęć indywidualnych do pobrania

 

 

Muzyczne wspomnienia

Zapraszamy na piękne wspomnienia i ponowne przeżycie koncertu w wykonaniu chóru mieszanego Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Schola Cantorum Opoliensis, solistów oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Anny Sikory. W programie: Missa in D in honorem St. Antonii de Padua, op. 90. Maxa FilkegoŻyczymy wspaniałych muzycznych wrażeń, a już niedługo rekrutacja i możliwość dołączenia do wszystkich naszych chórów oraz kierunków kształcenia oferowanych przez DIMK.

 

 

IV Ogólnopolski Konkurs Literacki

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs Literacki - Muzyka jest piękna - bajka-opowiadanie dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 31 października 2020 r. Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie.

IV_Ogólnopolski_konkurs_literacki__muzyka_jest_piękna__-_bajka-opowiadanie_dla_dzieci.png

 

 

 

 

 

 

 

O muzyce na drodze do kapłaństwa

Seria wydawnicza Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu – Opoliensis Musica Ecclesiastica – przedkłada polskiemu czytelnikowi piąty wolumin, którym jest praca ks. Piotra Borowiaka, pt. Rola muzyki w formacji do kapłaństwa. Studium teologiczno-muzykologiczne na przykładzie Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. To książka, która mierzy się z niezwykle ważną dla kultury Kościoła katolickiego kwestią. Jest nią próba uchwycenia zależności pomiędzy procesem formacji do kapłaństwa realizowanym w seminarium duchownym a jednym z elementów tego wychowawczego kształtowania przyszłego księdza – formacją muzyczną. Punktem odniesienia dla niniejszych rozważań stało się opolskie seminarium duchowne, zakorzenione w śląskich tradycjach muzyczno-kościelnych, które na przestrzeni lat doczekało się również swoich własnych dróg formacji.

 

 

Święto małego miasteczka

Zajmująca szczególne miejsce wśród naszych wydawnictw literatura dziecięca została ubogacona nową pozycją. Święto małego miasteczka, autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico, to kolejne opowiadanie stworzone w trosce o wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich i humanistycznych. Tym razem autor zaprasza do świata niezapomnianych przygód za sprawą poczciwej pani Antonii i mieszkańców urokliwego miasteczka – Toszka. Dodatkowym ubogaceniem wspaniałej pod względem literackim bajki są niezwykłe ilustracje, a także piosenka. 

Kochane dzieci! Każdy żyje w jakiejś wspólnocie, która ma swoją historię, tradycje, bohaterów,

ale też ludzi, którzy zaznaczają swoją obecność codzienną dobrocią i gorącym sercem.

Pamiętajcie, aby pielęgnować przeszłość i każdego dnia szanować wszystkich ludzi, których spotykacie.

 

 

DIMK nieczynny do Wielkanocy

Zgodnie z zarządzeniem Rządu Rzeczpospolitej Polskiej oraz konsekwencjami wprowadzenia stanu epidemii w Polsce, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu będzie nieczynny do Świąt Wielkanocnych. W tym czasie wszystkich uczniów prosimy o bieżące sprawdzanie skrzynek mailowych. W kwestii odpracowania zajęć Dyrekcja DIMK podejmie decyzje zbieżne z ogólnopolskim sposobem rozwiązania zaistniałej sytuacji. 

 

 

 

Zajęcia w DIMK zawieszone!

road-sign-663368_1280.jpg

Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zamknął od 12 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r. wszystkie placówki edukacyjne w Polsce. W związku z powyższym Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zamyka szkołę zgodnie ze wskazanym przez premiera terminem. W kwestii odpracowania zajęć Dyrekcja DIMK podejmie decyzje zbieżne z ogólnopolskim sposobem rozwiązania zaistniałej sytuacji.

 

 

"Stasia" wyróżniona!

Stasia.pngMiło nam poinformować, że w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dziecizorganizowanym przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, wyróżnienie otrzymało opowiadanie autorstwa Aleksandry Orlikowskiej, pt. Jak Stasia uratowała świat przed ciszą. Ilustracje do tekstu wykonała Aleksandra Ciasnocha. Opowiadanie ukazało się drukiem w wydawnictwie SINDRUK-DIMK. Gorąco zapraszamy do lektury, która z pewnością ucieszy dzieci i młodzież, aby wspólnie ze Stasią przeżyć niesamowitą przygotę i poznać, jak ważna jest otaczająca nas wkoło muzyka i jak szary i smutny byłby bez niej świat. Zapraszamy na spotkanie z niezwykłym światem muzyki! Światem wyobraźni i niezapomnianych przygód! Zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna muzyki! 

 

 

Święto Opolskiej Muzykologii

W dniach 23.03–27.03.2020 r. po raz piąty odbywać się będzie Tydzień Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Wydarzenie to tym razem przybiera wyjątkowo podniosły charakter, gdyż w bieżącym roku akademickim w Opolu, pierwszy raz w historii, utworzone zostały studia magisterskie z muzykologii (dotąd był to kierunek 3-letni, licencjacki), a Uniwersytet Opolski stał się jedną z zaledwie sześciu uczelni w Polsce z pełnowymiarowymi studiami muzykologicznymi. Ponadto w tym roku obchody Tygodnia Muzykologii wiążą się również z przypadającym jubileuszem dziesięciolecia powstania tegoż kierunku w Uniwersytecie Opolskim. Zbiegające się ze sobą wydarzenia sprawiają, że tegoroczne świętowanie nabiera tym bardziej ważnego znaczenia dla życia naukowego i kulturalnego całego naszego miasta i regionu.

W ramach V Tygodnia Muzykologii UO zaplanowany został szereg różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych, naukowych i artystycznych. Poprzez organizację wspomnianych przedsięwzięć, środowisko opolskich muzykologów pragnie zaprosić do wspólnego świętowania nie tylko całą społeczność akademicką Opola, ale także wszystkich mieszkańców miasta i regionu, dzieląc się tym samym swoją codzienną pracą, wielopłaszczyznową działalnością oraz wspólnie tworzoną i wykonywaną muzyką.

 

 

O organmistrzu i jego rzemiośle

Prezentujemy kolejny numer naszej serii wydawniczej Opoliensis Musica Ecclesiastica. Książka, pt. Antoni Sapalski (1822-1890). Życie i działalność organmistrzowska na terenie Krakowa, autorstwa Piotra Matogi stanowi kompletną monografię dostarczającą informacji na temat bliżej nieopracowanego dotąd krakowskiego organmistrza. Lektura przybliża nie tylko sylwetkę budowniczego organów, ale także jego rzemiosło oraz działalność. Omówione zostały wybudowane przez niego nowe instrumenty, jak również przeprowadzone remonty. Niniejsza pozycja przedkłada ponadto charakterystykę jego sztuki organmistrzowskiej prezentując wielość powstałych instrumentów, jak również rozwiązania techniczne, prezentowane dyspozycje czy prospekty organowe.  

 

 

 

Opolski spacer organowy

Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zapraszają wszystkich organistów, muzyków kościelnych, księży, pasjonatów oraz miłośników organów i muzyki organowej do udziału w Opolskim spacerze organowym, który odbędzie się 23 marca br. Początek wydarzenia o godz. 11.00 na placu katedralnym w Opolu,. Całość zwieńczy koncert organowy w kościele akademicko-seminaryjnym o godz. 15.00. W ramach spaceru odbędą się prezentacje instrumentów znajdujących się w opolskich świątyniach. Szczegółowy program dołączony został na okolicznościowym plakacie. 

  

 

Pro ligno crucis

W redagowanej przez ks. Grzegorza Poźniaka serii płytowej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu – "Musica Silesiae" ukazał się szósty wolumin. Niniejsze wydawnictwo zaprasza do spotkania z muzyką śląską, stanowiącą "mozaikę wielonarodowych i wielokulturowych barw". Na organach katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu  skarbca wielowiekowego dziedzictwa sztuki i wszechstronnego rzemiosła, gra Łukasz Mandola. Na oboju towarzyszy mu Klaudia Ligas. Zapraszamy do świata dźwięków katedry opolskiej! Zapraszamy do świata dźwięków śląskich kompozytorów! 

 

 

O organach z dziećmi i dla dzieci  nie tylko dla dzieci!

Zapraszamy na spotkanie z drugim wydaniem opowieści O organach z dziećmi i dla dzieci ks. Grzegorza Poźniaka. Książeczka odsłania przed młodymi czytelnikami tajniki fascynującego świata prawdziwego króla instrumentów. W niezwykły sposób opowiada o jego historii, zaprasza na spacer po jego wnętrzu oraz prezentuje wiele ciekawostek dotyczących jego funkcjonowania. W oryginalny sposób omawia wszystkie elementy, tłumacząc jednocześnie ich działanie. Doskonałe uzupełnienie bogatej pod względem literackim opowieści tworzą niebanalne ilustracje. Pozycja stanowi znakomitą pomoc edukacyjną w zakresie organoznawstwa oraz fantastyczny przewodnik po organowym świecie. Przybliża ponadto porywające opowieści, które z pewnością zaskoczą i zaciekawią każdego. Książka została wyróżniona w nagrodzie Feniks 2019.

 

 

Kultura Muzyczna Katedry Opolskiej

Prezentujemy czwartą pozycję serii wydawniczej DIMK Opoliensis Musica EcclesiasticaOblicza kultury muzycznej katedry Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu po 1945 roku autorstwa Eweliny Szendzielorz to książka skupiająca się na najnowszym rozdziale życia muzycznego opolskiego kościoła katedralnego jako najważniejszego w regionie centrum uprawiania, rozwoju i pielęgnowania religijnej sztuki muzycznej. Pozycja przybliża sylwetki animatorów życia muzyczno-liturgicznego w powojennej historii: duszpasterzy, organistów i dyrygentów, odbywające się tam celebracje i wydarzenia, a także działające zespoły muzyczne. Praca została wyróżniona w konkursie o Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków. Książka ukazała się w wydawnictwie SINDRUK-DIMK (100 pkt. MNiSW) dzięki realizacji zadania publicznego, pt. Kultura muzyczna katedry opolskiej, dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Opola. 

 

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Creare et cantare

Creare_et_cantare_plakat.jpg25 marca 2020 r. Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową Creare et cantare. Ideą organizowanego przedsięwzięcia stała się chęć stworzenia przestrzeni sprzyjającej wzajemnej wymianie myśli, doświadczeń i refleksji inspirowanych szeroko pojętą tematyką śpiewu – jego formami, tradycją, znaczeniem, historią, pochodzeniem, recepcją, rolą kulturotwórczą, problematyką wykonawczą oraz twórczością kompozytorską. Zaproszenie kierowane jest w szczególności do wykładowców akademickich, a także doktorantów, dyrygentów oraz muzyków.

 

Zgłoszenia do udziału w konferencji można nadsyłać do 1 marca 2020 r. na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  według załączonego formularza.

 

 

 

Zaproszenie na wielkopostny dzień skupienia

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza wszystkich muzyków posługujących w parafiach na wielkopostny dzień skupienia. Szczególne zaproszenie skierowane jest do dyrygentów chórów, dla których odbędzie się dodatkowe spotkanie organizacyjne dotyczące tegorocznej pielgrzymki chórów na Górę św. Anny. Dzień skupienia odbędzie się w sobotę 29.02 br. w kościele Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Rozpoczęcie o godz. 9:30, zakończenie ok. godz. 13:30. 

Dzień skupienia poprowadzi o. Tomasz Nowak OP - Kaznodzieja wędrowny, wykładowca homiletyki, przeor klasztoru w Łodzi. Współtworzy Dominikański Ośrodek Kaznodziejski. Jego największą pasją jest głoszenie Ewangelii i muzyka, szczególnie jazz. Towarzyszy inicjatywom związanym z modlitwą uwielbienia. Razem z muzykami, aktorami, tancerzami i innymi artystami, którym bliska jest ta idea prowadzi warsztaty, rekolekcje i koncerty. Jak św. Dominik, chce głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby. https://dominikanie.pl/autor/tomasz-nowak-op/
 

 

Koncert kolędowy w kościele seminaryjno-akademickim

Serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie z chórem Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu pod dyrekcją ks. Grzegorza Poźniaka i chórami dziecięcymi DIMK, chłopięcym – Pueri Cantores Opolienses i dziewczęcym – Opolienses Puellae Cantantes, pod dyrekcją Eweliny Szendzielorz. 

koncert seminarium2

 

 

Wieczór z serią płytową Organy Śląska Opolskiego

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego, Fundacja Doxa Edukacji Medialnej oraz Radio Doxa serdecznie zapraszają na uroczyste spotkanie z okazji X-lecia serii płytowej ORGANY ŚLĄSKA OPOLSKIEGO (2009–2019). Wieczór wspomnień odbędzie się w piątek 24 stycznia o godz. 18:00 w Cellarium Radia Doxa w Opolu przy ul. Koraszewskiego 7–9.


W nagraniu 25. płyt z udziałem 45. instrumentów oraz wydaniu ponad 20 000 egzemplarzy kompaktów wzięli udział wybitni organiści z Polski, Europy i świata. Serię tworzyło wiele szczerze zaangażowanych osób i instytucji. Niektórzy z nich odeszli juz do Wieczności. Chcemy spotkać się w możliwie najszerszym gronie, aby porozmawiać i wymienić myśli o muzyce organowej i organach, wspólnie posłuchać muzyki, a także podyskutować o przyszłości wyższej kultury muzycznej. Będzie nam ogromnie miło powitać przybyłych gości w klimatycznych piwnicach siedziby nowo powstałej Fundacji Radia Doxa, której przyświeca cel edukowania mieszkańców województwa opolskiego i promowania kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.


Rezerwacji miejsc dokonywać można dwojako – telefonując pod numer 77 44 29 912 lub zgłaszając się drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo SINDRUK-DIMK na liście ministerialnej!

17 grudnia 2019 – taką datę nosi dokument Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zatytułowany: Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, gdzie w wykazie wydawnictw tzw. poziomu I (80 punktów), po numerem 52900 figuruje wydawnictwo: SINDRUK-DIMK, stojąc obok największych wydawców naukowych w Polsce. To ogromny sukces naszego muzyczno-muzykologicznego środowiska. Zakład Poligraficzny SINDRUK i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, swoją konsekwentną współpracą i wizją kreowania wydawnictw książkowych, płytowych, bajek dla dzieci, pozycji nutowych, duszpasterskich i innych, uzyskały potwierdzenie jakości wydawniczej i naukowej w Polsce.

Wydana u nas książka z obszaru nauk humanistycznych otrzyma 100 punktów (80 punktów + bonifikata za humanistykę 20 punktów) w parametryzacji publikacji. 

 

 

Śląska muzyka oratoryjna

Z radością prezentujemy długo wyczekiwaną płytę, rejestrującą twórczość mszalną Maxa Filkego, w wykonaniu chóru mieszanego DIMK Schola Cantorum Opoliensis orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Anny Sikory. Na krążku znajdują się 3 msze: Missa brevis in honorem Reginae sacratissimi Rosarii op. 1, Missa Solemnis in D, "Oriens ex alto", op. 106 oraz Missa in D in honorem St. Antonii de Padua op. 90. Gorąco polecamy i życzymy wspaniałych wrażeń w odkrywaniu piękna śląskiej muzyki oratoryjnej! 

 

 

Folia Organologica nr 2/2019

Z radością prezentujemy drugi numer jedynego w Polsce, międzynaroodwego, recenzowanego czasopisma Folia Organologica. International yearbook of organ and organ music, skupiającego się wokół tematyki organów i muzyki organowej. Bieżące wydanie dedykowane jest panu Alfredowi Bączkowiczowi - wieloletniemu nauczycielowi w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu oraz organiście katedry opolskiej z okazji jego 80. urodzin. 

Rocznik jest owocem współpracy Katedry Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego, Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i Zakładu Poligraficznego SINDRUK. Czasopismo ukazuje się pod redakcją ks. dr. hab. Grzegorza Poźniaka, prof. UO, a współtworzą je opolscy muzykolodzy i organoznawcy oraz Rada Honorowa w międzynarodowym składzie. Zapraszamy na oficjalną stronę czasopisma: www.foliaorganologica.com.

 

 

3 grudnia 2019 r. swoje 80. urodziny obchodzi pedagog Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej
– pan Alfred Bączkowicz, związany z naszą szkołą od pierwszego dnia jej istnienia, a więc od blisko 50. lat.

 

 

 

Śląska Fermata – zwykłe rozmowy z niezwykłymi ludźmi

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

Bohaterem pierwszej „Śląskiej Fermaty” jest Alfred Bączkowicz – nauczyciel Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej od 1 września 1974 r., czyli od pierwszego dnia istnienia szkoły organistowskiej w Opolu po dziś dzień, wieloletni organista katedry opolskiej, uznany w Polsce „harmonista”, pedagog. Rozmawia z nim dziennikarka Radia DOXA w Opolu – Dominika Gorgosz.

 

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Alfreda Bączkowicza.

Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.

 

 

 

 

 

"Białe plamy" wypełnione złotym rozdziałem śląskiego dziedzictwa

W serii Muzykologia Opolska * Studia i Materiały ukazała się kolejna pozycja naukowa ks. prof. Grzegorza Poźniaka - Dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Książka, pt. Firma organmistrzowska „Berschdorf” z Nysy. Działalność na Opolszczyźnie na podstawie zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu, odtwarza nieznane dotąd dzieje warsztatu Berschdorf na podstawie gruntownej kwerendy archiwalnej, a także licznych badań i nawiązanych kontaktów. Niezwykłą wartość pracy stanowi ponadto prezentacja niepublikowanych dotąd dokumentów, a także zdjęć pochodzących ze zbiorów prywatnych rodziny Berschdorf. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pozycją! 

  

 

Adwentowy Dzień Skupienia dla Muzyków Kościelnych

Diecezjalny duszpasterz Muzyków kościelnych - ks. Piotr Kierpal - zaprasza dyrygentów chórów, scholi i orkiestr oraz organistów i uczniów DIMK do uczestnictwa w Adwentowym Dniu Skupienia, który odbędzie się w sobotę 30 listopada w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Dzień skupienia poprowadzi ks. Marcin Cytrycki, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach, współorganizator Koncertu Uwielbienia w Opolu. Rozpoczęcie o godz. 9:30, zakończenie ok. godz. 14:00. Zgodnie z Regulaminem dla Muzyków Kościelnych Diecezji Opolskiej, uczestniczenie w organizowanych dla nich spotkaniach jest obowiązkiem.

Diecezjalny duszpasterz Muzyków kościelnych informuje również, że w sobotę 30 listopada podczas Adwentowego Dnia Skupienia dla Muzyków kościelnych odbędzie się osobne spotkanie dla Dyrygentów chórów kościelnych Diecezji Opolskiej. Spotkanie odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Rozpoczęcie o godz. 9:30, zakończenie ok. godz. 14:00. Zgodnie z Regulaminem dla Muzyków Kościelnych Diecezji Opolskiej, uczestniczenie w organizowanych dla nich spotkaniach jest obowiązkiem.

 

 

Koniec wieńczy dzieło i otwiera nowy rozdział

Z radością prezentujemy jubileuszowy – 25. wolumin serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. Płyta, pt. Exultate, jubilate, stanowi ukoronowanie 10-lecia zainicjowania absolutnie unikatowej w całej Polsce kolekcji, w ramach której zarejestrowanych zostało 45 gruntownie wyremontowanych instrumentów piszczałkowych oraz łącznie wydanych ponad 20 000 egzemplarzy płyt CD z solową muzyką organową. Niniejszy numer jest owocem współpracy środowiska opolskich muzykologów i muzyków kościelnych księżmi proboszczami z Jam (parafia Kozłowice), Kątów Opolskich, Sieroniowic (parafia Jaryszów) i Starego Koźla oraz firmą organmistrzowską Henryka Hobera z Olesna, która podjęła się wybudowania lub remontowania instrumentów rodzących wyjątkowe dźwięki zarejestrowane na jubileuszowej płycie. Tym razem na spacer z muzyką organową przez wieki zabiera słuchaczy Gabriela Czurlok, która dzięki umiejętnemu doborowi literatury oraz wysoce profesjonalnemu warsztatowi wykonawczemu znakomicie prezentuje możliwości kolejnych instrumentów, eksponując przede wszystkim ich specyfikę brzmieniową. Wśród wykonywanych kompozycji znajdują się dzieła: J. L. Krebsa, J. Pachelbela, F. Mendelssohna-Bartholdego, M. Brosiga, A. F. Hessego, G. Böhma, M. Surzyńskiego, M. Regera, a także autorskie opracowania wykonawczyni. Ad majorem Dei gloriam!

 

 

Lutnik – wspaniała propozycja nie tylko dla najmłodszych czytelników

Kolejne z opowiadań Michała Alico przybliża młodym czytelnikom losy poczciwego pana Adalberta, któremu powierzone zostało niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie. W zaledwie kilka dni w jego warsztacie powstał wyjątkowy instrument! Kto poprosił mistrza o wykonanie dzieła życia? Jak powstawały niezwykłe skrzypce? W jaki sposób potrafiły poruszyć duszę? Dlaczego ten dzień stał się niezapomniany? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdzie lektura wciągającej i bogato ilustrowanej książeczki. Lutnik ukazuje się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym SINDRUK. 

 

 

W służbie dźwięku – nowa perełka wśród naszych wydawnictw

W służbie dźwięku to zbiór twórczości ks. Grzegorza Poźniaka scalający dotychczasowe opus vitae kompozytora. Zawarte w nim kompozycje są świadectwem oddania i służby Bogu, ludziom i muzyce oraz wyrazem niezwykłej wrażliwości na piękno i świat dźwięków. Wydawnictwo charakteryzuje nie tylko wielość i różnorodność form muzycznych oraz ich wielostronne przeznaczenie, ale także bogactwo zastosowanych środków, pomysłowość i oryginalność wykorzystanych technik kompozytorskich. Wyjątkowość omawianej publikacji polega więc na nieprzeciętnej umiejętności zespolenia w jedno wielu osobliwych elementów, zachowując jednocześnie ich przystępność oraz użytkowość. Niniejszy zbiór niech więc stanie się zaproszeniem do niezwykłego świata dźwięków kompozytora – celebrującego misterium Boga w pięknie muzyki – wielokrotnie i na różne sposoby.

 

 

Modlitwa o sumienie dla świata  "dla życia wartego życia"

27 stycznia 1945 r. został wyzwolony obóz koncentracyjny KL Auschwitz. W związku z tą datą Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie zorganizowała w styczniu 2019 r. rocznicowy koncert oratoryjny. Dzięki współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu to niezwykłe wydarzenie muzyczne zadedykowane zostało ludziom psychicznie chorym, będącym celem tzw. Akcji T4, w ramach programu realizowanego w III Rzeszy w latach 1939–1944. Mówiła ona o fizycznej „eliminacji życia niewartego życia” (Vernichtung von lebensunwertem Leben). Z tego względu punktem odniesienia dla tegoż muzyczno-kościelnego wydarzenia stał się Specjalistyczny Szpital dla osób psychicznie chorych w Branicach, założony i wybudowany przez bp. Józefa Nathana.

Pragnąc przeżyć to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, tym razem na śląskiej ziemi,

serdecznie zapraszamy na koncert

Johannes Brahms – „Requiem niemieckie” – Modlitwa o sumienie dla świata,

który odbędzie się 26 października 2019 r. o godz. 18.00 w Miasteczku Miłosierdzia im. bp. Józefa Nathana w Branicach, w wykonaniu chóru Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie oraz orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu. Ideą niniejszego spotkania muzycznego jest uwznioślenie „życia wartego życia”, w obliczu ludzi dotkniętych nieszczęściem choroby psychicznej, oraz podkreślenie godności każdego człowieka poprzez wyższą kulturę muzyczną. Ma ona stać się ponadto przykładem polsko-niemieckiej współpracy ponad granicami, manifestując brak podziałów i barier na tle trudnej historii.

Wyrażając nadzieję na wspólne spotkanie, ufamy, że stanie się ono nie tylko prawdziwą ucztą muzyczną, ale także niezwykłym, wewnętrznym przeżyciem, uwrażliwiającym nie tylko na najpiękniejszą ze sztuk, lecz przede wszystkim na drugiego człowieka.

 

       ks. Grzegorz Poźniak                            Krzysztof Nazimek                            Sebastian Baca

 Dyrektor Diecezjalnego Instytutu            Dyrektor Specjalistycznego Szpitala                  Wójt Gminy Branice

      Muzyki Kościelnej w Opolu                    im. bp. J. Nathana w Branicach

 

 

 

 

  

 

Wyjątkowy recital fortepianowy w DIMK!

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na recital fortepianowy w wykonaniu Bojana Martinovicia z Akademii Muzycznej w Cetinje (Czarnogóra). Koncert odbędzie się 18 października 2019 r. w sali im. Fryderyka Chopina mieszczącej się w siedzibie DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Darmowe bilety wstępu do nabycia w biurze DIMK. 

 

 

 

Zaproszamy do udziału w Kursie Psałterzystów

Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu!

(Ps 138,1)

Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić swoją funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji (OWMR 102).

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

Program kursu obejmuje 6 sobotnich spotkań (jedno spotkanie w miesiącu), w godzinach 10.00–14.00, podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. 

Koszt całego kursu wynosi 150 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada).

Całość zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym, które nastąpi po zdanym egzaminie końcowym. 

Terminarz spotkań:

  • 16 listopada 2019 r.
  • 7 grudnia 2019 r.
  • 25 stycznia 2020 r.
  • 29 lutego 2020 r.
  • 21 marca 2020 r.
  • 18 kwietnia 2020 r.
  • 30 maja 2020 r. - egzamin końcowy
  • 20 czerwca 2020 r. - błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty

Chętni do udziału w kursie kandydaci proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie go na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Do formularza należy dołączyć opinię proboszcza. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 listopada 2019 r.

 

 

 

 

 

Pielgrzymka chórów kościelnych na Górę św. Anny

Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza chóry parafialne do uczestnictwa w pielgrzymce chórów kościelnych na Górę św. Anny w dniach 19-20.10 br. Rozpoczęcie w sobotę 19.10. o godz. 15:30 w Domu Pielgrzyma, zakończenie w niedzielę 20.10. ok. godz. 14:00. Repertuar, który będzie wykonywany podczas pielgrzymki do pobrania poniżej:

 

 

Modlitewno-koncertowe spotkanie

W niedzielę, 29 września 2019 r., o godz. 15.00 zapraszamy na koncert Śpiewajcie Panu psalm. Chór mieszany Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Schola Cantorum Opoliensis, pod dyrekcją Anny Sikory, wykona Nieszpory Moritza Brosiga w ramach Koncertów Jesiennych w Nowej Wsi Królewskiej. W programie znajdą się również inne kompozycje chóralne i organowe. Przy instrumencie zasiądzie Michał Blechinger. 

 

 

 

Koncert DIMK w Filharmonii Opolskiej

15 września 2019 r. o godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii Opolskiej wypełniona zostanie dźwiękiem organów. Wszystko za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Tym razem wydarzenie to nabierze tym bardziej wyjątkowego charakteru, gdyż przy organowym kontuarze zasiądą nie tylko uczniowie, ale również wykładowcy DIMK. Na scenie dodatkowo wystąpią chóry DIMK: chłopięcy Pueri Cantores Opolienses i mieszany Schola Cantorum Opoliensis

 

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Opolskiej lub on-line

  

 

 

 

 

Ars Musica pro Nova Terra - Organy Śląska Opolskiego, vol. 24

Ars Musica pro Nova Terra to 24. wolumin ukazującej się pod redakcją ks. Grzegorza Poźniaka serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. Na 20-głosowym, zabytkowym instrumencie firmy Rieger, w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi, gra Maciej Lamm. Płyta stanowi błyskotliwe połączenie różnorodnych nurtów, gatunków i form muzycznych, począwszy od barokowych dzieł nestora muzyki organowej – J.S. Bacha, przez romantyczną stylistykę F. Mendelssohna-Bartholdego i ekscentryczne brzmienia F. Liszta, aż po skomplikowaną harmonicznie XX-wieczną twórczość improwizatorską M. Surzyńskiego. Całość ubogacają dodatkowo autorskie improwizacje artysty na temat znanych pieśni kościelnych. Płyta ukazuje się w jubileuszowym roku 10-lecia kolekcji Organy Śląska Opolskiego dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, Katedry Muzykologii UO i Zakładu Poligraficznego SINDRUK.

 

 

Wielka inauguracja!

Gorąco zapraszamy na wyjątkowy koncert organowy otwierający obchody 10-lecia naszej serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. 8 września 2019 r. o godz. 15.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwii do instrumentu zasiądzie Gabriela Czurlok. W ramach uroczystości odbędzie się również poświęcenie organów po remoncie, a także promocja najnowszej płyty - vol. 24 Ars Musica pro Nova Terra Macieja Lamma. 

 

 

 

 

Drodzy Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie i Chórzyści,
u progu nowego roku szkolnego zapraszamy na spotkania organizacyjne  wg następującego planu:

 

 

 

 

Chór żeński DIMK zaprasza!

Chór żeński DIMK Opolienses Puellae Cantantes ogłasza nabór na nowy sezon artystyczny. Zapraszamy do dwóch grup: dziecięcej (zajęcia w każdy piątek o godz. 16.20) i dorosłej (termin zajęć dopasowany zostanie do indywidualnych potrzeb kandydatek). Oferujemy: darmowe zajęcia, indywidualną i zbiorową emisję głosu, warsztaty, koncerty i wspaniałą atmosferę! Chętne kandydatki zapraszamy do kontaktu z nami. 

 

 

 

Zaproszenie do udziału w warsztatach chóru chłopięcego

Gorąco zapraszamy wszystkich uzdolnionych wokalnie chłopców w wieku 6-12 lat do udziału w nieodpłatnych warsztatach chóru chłopięcego DIMK Pueri Cantores Opolienses, w terminie 22-23 sierpnia br., na Górze św. Anny. Podczas zgrupowania odbędą się rówież przesłuchania do poszczególnych grup chóralnych. Zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.