2022/2023

 

Konkurs Literacki Muzyka jest piękna!
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza VII Ogólnopolski Konkurs Literacki Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 31 grudnia 2023 r. Szczegóły konkursu dostępne są w REGULAMINIE.

 

 

Ucz się i twórz wspaniały świat muzyki razem z nami!

Zapraszamy do podjęcia muzycznej ścieżki razem z nami: w ramach różnorodnych kierunków kształcenia oraz szkoły chóralnej DIMK! Przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2023/2024 odbędą się 24 czerwca oraz 2 września 2023 r. o godz. 9.00. Formularz zgłoszeniowy oraz wymagane dokumenty sprawdzisz >>> tutaj.

Szczegółowy opis naszych kierunków kształcenia znajdziesz w zakładce >>> KIERUNKI.

 

 

Wyniki Konkursu Młodych Organistów

Laureatami konkursu, który 26 maja 2023 r. odbył się w Starych Budkowicach w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych zostali:

KATEGORIA A – LITERATURA ORGANOWA

I miejsce – Paweł Blaszczyk (DSM Gliwice, klasa organów mgr Agaty Swadźby),

II miejsce – Damian Kułaga (DSO Tarnów, klasa organów mgr. Damiana Sowy),

II miejsce – Dominik Toma (SMK Katowice, klasa organów mgr. Piotra Wierzchałka),

III miejsce – Miłosz Trzaska (DIMK Opole, klasa organów mgr. Łukasza Mandoli).

KATEGORIA B – AKOMPANIAMENT LITURGICZNY Z ELEMENTAMI IMPROWIZACJI

I miejsce – Dominik Toma (SMK Katowice, klasa organów mgr. Piotra Wierzchałka),

II miejsce – Piotr Kaczmarczyk (DIMK Opole, klasa organów mgr. Tomasza Niestroja),

III miejsce – Jakub Głombik (DIMK Opole, klasa organów mgr. Michała Blechingera,

III miejsce – Damian Kułaga (DSO Tarnów, klasa organów mgr. Damiana Sowy).

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrzosola 2023 - odwołana

Zapraszamy schole parafialne do uczestnictwa w XIX Przeglądzie Scholi Liturgicznych „Wrzosola 2023”, który odbędzie się w sobotę, 25 marca br., w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach. Zgłoszenia można nadsyłać do poniedziałku, 20 marca br., poprzez wypełnienie elektronicznego formularza: https://forms.gle/BgB4jiRzbdyfmSy6A.

NUTY DO POBRANIA

 

 

Nowy cykl mszalny

Zapraszamy do zapoznania się z nowym opracowaniem części stałych Mszy św. w języku polskim, którego autorem jest Łukasz Mandola – pedagog DIMK. Niniejszy cykl mszalny przeznaczony jest na okres Adwentu oraz Wielkiego Postu. Mamy nadzieję, że kompozycja ta przyczyni się do poszerzania repertuaru muzyczno-liturgicznego o nowe melodie oraz znajdzie pozytywny odbiór i swoje miejsce w praktykach parafialnych. 

>>> Nuty do pobrania <<<

 

Mistrz

Z radością prezentujemy kolejną bajkę-opowiadanie dla dzieci autorstwa Michała Alico. Bohaterem kryjącym się pod inspirującym tytułem Mistrz jest Józef Elsner, który z pochodzenia był Ślązakiem pochodzącym z Opolszczyzny, a któremu muzyka polska zawdzięcza badzo wiele. To wreszcie przede wszystkim nauczyciel i przyjaciel Fryderyka Chopina, a dziś patron Opolskiej Filharmonii. Książeczka opowiada o spotkaniu ucznia ze swoim mistrzem podczas ich ostatniej wspólnej lekcji. Co Fryderyk zawdzięczał swojemu mistrzowi? Jakie wartości polecił swojemu uczniowi cenić profesor ze Śląska? Jakim nauczycielem i człowiekiem był Józef Elsner? Na te pytania odpowie lektura wspaniałej bajki-opowiadania, zawierającej prawdziwe wątki z życia i działalności wspomnianych muzyków. Zapraszamy!

 

Nowy numer czasopisma Folia Organologica

Z radością prezentujemy piąty numer naszego czasopisma naukowego Folia Organologica. International yearbook of organ and organ music (20 pkt. MEiN). Rocznik jest owocem współpracy wydawnictwa SINDRUK-DIMK (Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i Zakładu Poligraficznego Sindruk) z Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego. Recenzowany, międzynarodowy periodyk zawiera artykuły naukowe koncentrujące się wokół tematyki budownictwa organowego i jego historii oraz dokonań na polu muzyki organowej, omówienia i recenzje książek oraz płyt CD, dział Pro Memoria, a także sprawozdania z konferencji i koncertów. Ubogacenie każdego numeru stanowi dodatek nutowy, w którym tym razem znalazły się dwie kompozycje na organy Henryka Klai (1930–1998). Zapraszamy do zapoznania się z czasopismem stanowiącym przestrzeń europejskiej wymiany myśli i doświadczeń w dziedzinie organów piszczałkowych. Bieżący numer czasopisma oraz jego poprzednie odsłony można nabyć, pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

VIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych studium organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu „muzyka kościelna” do udziału w VIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Nasze doroczne święto odbędzie się 26 maja 2023 r. w kościele pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Starych Budkowicach. W tym roku przyjmie ono ponownie formę konkursową, a patronować mu będzie Adolph Hesse (1809–1863) – śląski kompozytor, organista i pedagog. Nasze wyderzenie wpisze się tym samym w obchody 160 rocznicy śmierci tegoż twórcy. Gościem specjalnym festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie natomiast Moises Santiesteban Pupo – organista tytularny katedry w Hawanie na Kubie, który w dniu poprzedzającym konkurs poprowadzi również dla chętnych uczestników festiwalu Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej.

Pliki do pobrania:

Regulamin Konkursu

Formularz zgłoszeniowy .pdf       Formularz zgłoszeniowy .doc

Nuty  Adolph Hesse  utwór do wyboru

 

Wielkopostny Dzień Skupienia

Diecezjalny duszpasterz Muzyków kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza organistów i dyrygentów zespołów muzycznych posługujących w parafiach naszej diecezji na Wielkopostny Dzień Skupienia.

Z racji ferii zimowych odbędzie się on w sobotę – 25.02.2023. Miejsce spotkania to parafia św. Rocha w Starych Budkowicach. W programie: wspólny śpiew, adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty, Msza św., poczęstunek w Karczmie na Górce. Rozpoczęcie o godz. 9:30, zakończenie ok. 13:30.
Mszy św. przewodniczył będzie i Słowo Boże wygłosi ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. UO – Dziekan WTUO.
W celach organizacyjnych uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:

 

 

WYNIKI KONKURSU – Muzyka jest piękna

Jury powołane przez dyrektora DIMK 6 grudnia 2022 r. postanowiło nagrodzić w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego – Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieci pracę Dzięcioł Staccatek autorstwa Roksany Mandoli. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, opowiadanie zostanie wydane drukiem w formie książkowej – po uprzednim kontakcie Autorki z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu oraz dokonaniu poprawek koniecznych do wszczęcia procedury wydawniczej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane propozycje.

Ewelina Szendzielorz – wicedyrektor DIMK – muzykolog – nauczyciel pracujący z dziećmi – Przewodnicząca,

Stefania Kazana-Burczyk – muzykolog, nauczyciel pracujący z dziećmi,

Agata Kowalcze – reprezentująca Wydawcę SINDRUK-DIMK,

Andrzej Prasał – muzykolog, kierownik Pracowni Badań Naukowych DIMK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS – Muzyka jest piękna

Do VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego – Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieci zgłoszono 3 prace oznaczone następującymi godłami:

MAJOROWY – Domek z pięciolinii  

RRUBATO – Dzięcioł Staccatek 

STOKROTKA – Zaczarowana orkiestra

Wszystkie prace spełniają wymogi formalne, które określa regulamin konkursu.

 6 grudnia 2022 r. dyrektor DIMK powołał jury do oceny prac konkursowych:

Ewelina Szendzielorz – wicedyrektor DIMK – muzykolog – nauczyciel pracujący z dziećmi – Przewodnicząca,

Stefania Kazana-Burczyk – muzykolog, nauczyciel pracujący z dziećmi,

Agata Kowalcze – reprezentująca Wydawcę SINDRUK-DIMK,

Andrzej Prasał – muzykolog, kierownik Pracowni Badań Naukowych DIMK.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 grudnia 2022 r. 

 

 

 

 

 

Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza na Dzień Skupienia dla Muzyków kościelnych, który odbędzie się w sobotę 26 listopada br. - tym razem w kościele pw. św. Rocha w Starych Budkowicach. Rozpoczęcie o godz. 9.30. W programie: wspólny śpiew, adoracja Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty i Pojednania, Msza św., spotkanie przy stole. W celach organizacyjnych należy wypełnić formularz: https://forms.gle/oqRy7PdoJUwwcw4u6

 

 

Kurs Psałterzystów

Zapraszamy osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

Formularz zgłoszeniowy, terminarz spotkań oraz inne szczegółowe infromacje dostępne są tutaj...

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 listopada 2022 r.

 

 

 

 

 

Pielgrzymka chórów 

Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza serdecznie chóry parafialne do uczestnictwa w Pielgrzymce Chórów Kościelnych naszej diecezji, która odbędzie się w niedzielę 9 października. W tym roku udamy się do Sanktuarium św. Rity w Głębinowie. Plan przedstawia się następująco:

- 14:00 rozpoczęcie (wspólna rozśpiewka i praca nad repertuarem),

- 15:20 przerwa na kawę i ciasto,

- 16:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa Różańcowa,

- 17:00 Msza św., po jej zakończeniu  prezentacja zespołów,

- obiadokolacja w ośrodku RYBAK  koszt posiłku 25 zł od osoby.

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez wypełnienie formularza.

 

 

Facies modernismi – Organy Śląska Opolskiego, vol. 29

W serii płytowej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Organy Śląska Opolskiego ukazał się 29 wolumin! Na organach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu gra Michał Duźniak. Płyta Facies modernismi skupia się wokół twórczości Henryka Klai  XX-wiecznego kompozytora, organisty, pedagoga, uznanego interpretatora muzyki organowej różnych epok, wieloletniego dyrektora raciborskiej szkoły muzycznej, z którego inicjatywy zostały wybudowane w tamtejszej sali koncertowej organy, na których prezentowane są utwory niniejszej płyty. Henryk Klaja nie jest dziś znany szerszemu gronu odbiorców jako kompozytor. Z tego też względu na uwagę zasługuje fakt, że wydawnictwo to stanowi pierwszą rejestrację zapomnianej literatury wspomnianego kompozytora, a tym samym uzupełnia kolekcję śląskiej muzyki organowej o kolejne interesujące i nieznane dotąd pozycje. Materiał dźwiękowy w ramach niniejszego wydawnictwa zarejestrowało Classical Sound Studio – Paweł Ożga. Całość ukazuje się w ramach współpracy z Zakładem Poligraficznym Sindruk oraz Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego.

 

 

Pax vobiscum – Organy Śląska Opolskiego, vol. 28

W serii płytowej Organy Śląska Opolskiego ukazał się 28 wolumin! Na organach Carla Berschdorfa w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach gra Maja Smiljanić-Radić – profesor Akademii Muzycznej w Belgradzie (Serbia). Materiał zarejestrował Jakub Garbacz ze studia Ars Sonora.Płyta Pax vobiscum ukazuje się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk oraz Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego. Instrument wyremontowała i do nagrań przygotowała firma organmistrzowska Henryka Hobera z Olesna. 

 

 

Koncert DIMK w Filharmonii Opolskiej

Zapraszamy na doroczny koncert Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, którym zainaugurujemy nowy sezon edukacyjno-artystyczny DIMK. Wydarzenie odbędzie się 18 września 2022 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Opolskiej Filhrmonii. Na scenie zaprezentują się uczniowie, nauczyciele oraz zespoły śpiewacze DIMK. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie filharmonii lub za pośrednictwem strony internetowej. Szczegółowe informacje znaleźć można na poniższym plakacie. 

Serdecznie zapraszamy! 

 

 

 

Rozpoczęcie nowego roku szklonego

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu na rozpoczęcie roku szkolnego oraz pierwsze zajęcia wg poniższego harmonogramu.