2021/2022

 

Zapraszamy do nauki w DIMK!

Zapraszamy do nauki w ramach różnorodnych kierunków kształcenia oraz do śpiewania w chórach DIMK! Przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2022/2023 odbędą się 25 czerwca oraz 27 sierpnia br. w naszej siedzibie przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu. Formularz zgłoszeniowy oraz wymagane dokumenty sprawdzisz tutaj.

Szczegółowy opis naszych kierunków kształcenia znajdziesz w zakładce KIERUNKI.

 

 

KONKURS  Muzyka jest piękna

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza VI Ogólnopolski Konkurs Literacki Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 30 listopada 2021 r. Szczegóły konkursu dostępne są w REGULAMINIE.

 

 

Śląska Fermata 4

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

Bohaterką czwartej „Śląskiej Fermaty” jest Gizela Maria Skop, która muzyce liturgicznej poświęciła całą siebie. Dzisiaj mieszka w Carlsbergu – tam, gdzie kontynuowała swoją muzyczną posługę w dziele ks. Franciszka Blachnickiego, kiedy komuniści uniemożliwiali mu pracę z młodzieżą w Polsce. Ojciec – jak go konsekwentnie  nazywa – odszedł do Wieczności i prowadzi już jedynie duszpasterstwo z wyżyn niebieskich, ale tu na ziemi z jej serca i spod jej palców wciąż płyną dźwięki. Animatorką muzyczną pozostała na zawsze. Wszystko jak Pan Bóg przykazał… Śląska robota… Rozmawia z nią Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Gizeli Skop.

Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku.

 

 

Laureaci Konkursu 

Laureatami VII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych (edycja konkursowa), który odbył się 27 maja 2022 r. w Tarnowie Opolskim zostali:
 
KATEGORIA A – LITERATURA ORGANOWA
1. miejsce – Andrea Duda (DIMK, klasa mgr. Łukasza Sadły),
2. miejsce – Karolina Olejnik (DIMK, klasa mgr Julianny Trinczek),
3. miejsce – Maciej Cykowski (DIMK, klasa mgr. Łukasza Sadły),
3. miejsce – Jakub Karmelita (DIMK, klasa mgr. Michała Blechingera).
 
KATEGORIA B - AKOMPANIAMENT LITURGICZNY Z ELEMENTAMI IMPROWIZACJI
1. miejsce  Paweł Blaszczyk (DSO, klasa dr Marioli Brzoski),
2. miejsce  Andrea Duda (klasa mgr. Łukasza Mandoli).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! 

 

 

Chór żeński zaprasza!

 

 

Rekolekcje

Szczęść Boże!
W związku z sytuacją lokalową uległ zmianie termin tegorocznych rekolekcji dla muzyków kościelnych diecezji opolskiej i gliwickiej, na które zapraszamy w dniach 11-13 lipca br. (poniedziałek-środa) do Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach. Koszt rekolekcji 350 zł. Zapisy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 7 lipca.
 
Serdecznie zachęcam do uczestnictwa, tym bardziej, że od kilku lat z naszej – Opolskiej Diecezji – jest dość mało uczestników.
 
Pozdrawiam serdecznie,
ks. Piotr Kierpal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowy numer czasopisma Folia Organologica

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK ukazał się czwarty numer czasopisma naukowego Folia Organologica. International yearbook of organ and organ music (20 pkt. MEiN), które współtworzone jest przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu i Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Niniejsze wydanie rocznika zawiera międzynarodowe artykuły związane z historią budownictwa organowego i organoznawstwem, omówienia książek i płyt, sprawozdania, relacje oraz dział "Pro Memoria". W numerze tradycyjnie znalazł się również dodatek nutowy, w którym tym razem znalazła się premierowa kompozycja Jaroslava Tumy. Zapraszamy do zapoznania się z numerem, a szczegółowe informacje odnośnie czasopisma znajdują się na stronie internetowej: www.foliaorganologica.com

 

 

Śląska Fermata 3

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

 

Bohaterką trzeciej „Śląskiej Fermaty” jest Regina Kudla – zapominająca o sobie w służbie Bogu i człowiekowi organistka z Turza, rozsmakowana w książkach i dźwiękach, wywieziona w 1945 r. w głąb Rosji uczestniczka Tragedii Górnośląskiej, mistrzyni wyścigów kolarskich, skromna osoba o sercu „wystającym” z każdego skrawka osobowości. Rozmawiają z nią Dominika Gorgosz-Złoty z Radia DOXA i Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

 

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Reginy Kudli!

Zapraszamy na ukoronowanie jej życiowego dorobku!

 

 

PRZEKAŻ SWÓJ 1% DLA PIĘKNA! 

PRZYSZŁOŚĆ MUZYKI, KULTURY I SZTUKI KOŚCIELNEJ JEST TAKŻE W TWOICH RĘKACH!

NASZ NUMER KRS: 0000647538 

 

Zachęcamy do zapoznania się z listem Wicedyrektor DIMK: 

 

 

Tadeusz Rajkowski. Działalność organmistrzowska

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK, jako dziesiąty numer serii Opoliensis Musica Ecclesiastica, ukazała się monografia, autorstwa Pawła Pasternaka, pt. Tadeusz Rajkowski. Działalność organmistrzowska. Praca dokumentuje działalność organmistrzowską Tadeusza Rajkowskiego (1917–2005) – organmistrza z Włocławka, ucznia i zięcia Stefana Truszczyńskiego, autora wynalazków i posiadacza patentów z dziedziny budownictwa organowego (wiatrownica membranowa, wiatrownica skrzyniowo-zasuwowa), pionera powrotu do budowy organów z trakturą mechaniczną w Polsce. Książka omawia historię i organizację firmy oraz przedstawia szczegółowy wykaz jej prac. 

 

 

Wrzosola 2022

W sobotę, 2 kwietnia 2022 r., w kościele św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach odbędzie się XVIII Przegląd Scholi Liturgicznych - Wrzosola 2022, który w tym roku przyjmie charakter warsztatów wokalnych. Zgłoszenie scholi do udziału w wydarzeniu odbywa się tylko drogą elektroniczną poprzez wypełnienie poniższego formularza:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdC22pFt8hYHPaLG5Af-DssQdPNCLdYDWOPX1IKCssQ2PIJkg/viewform?usp=sf_link

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 marca 2022.

Zapraszamy do udziału!

Regulamin

 

VII Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna do udziału w VII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Nasze doroczne święto odbędzie się 27 maja 2022 r. w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim. W tym roku przyjmie ono formę konkursową, a patronować mu będzie Wilhelm Rudnick (1850–1927) – śląski kompozytor, organista i pedagog muzyczny. Gościem specjalnym festiwalu będzie natomiast prof. Markus Rupprecht – prorektor Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik w Ratyzbonie. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym festiwalu, by wspólnie tworzyć i dzielić się pięknem muzyki organowej!

 *regulamin

*formularz zgłoszeniowy:    .doc    .pdf

*nuty   literatura obowiązkowa do wyboru

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak świętować Narodzenie Pańskie?

   

 

Życzenia chóru żeńskiego DIMK       

     

 

 

Życzenia Ogródka Muzycznego

 

 

Nowy ośrodek zamiejscowy DIMK!

Księża Biskupi w działaniu swoich notarialnie poświadczonych reprezentantów Archidiecezji Katowickiej i Diecezji Opolskiej podpisali umowę o prowadzeniu przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu – Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach jako Wydziału Zamiejscowego DIMK. Mamy nadzieję, że nasza wspólna muzyczno-kościelna droga przyniesie wspaniałe owoce i przyczyni się do budowania PIĘKNA muzyki kościelnej na chwałę Bożą!

  

 

Folia Organologica na ministerialnej liście czasopism punktowanych!

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. czasopismo naukowe Folia Organologica. International yearbook of organ and organ music, współwydawane przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Zakład Poligraficzny Sindruk, znalazło się na ministerialnej liście czasopism punktowanych (20 punktów).

 

 

Wigilijny wieczór Fryderyka

Wieczór wigilijny Fryderyka to kolejne z fantastycznych opowiadań Michała Alico, które uwielbiają nie tylko najmłodsi odbiorcy! Tym razem autor zaprasza czytelników na spotkanie z Fryderykiem Chopinem, przybliżając jego dom rodzinny, dalsze losy, a przede wszystkim spędzane przez niego święta Bożego Narodzenia. Jak zrodził się wyjątkowy, bożonarodzeniowy utwór wielkiego kompozytora? Dlaczego te święta były inne niż wszystkie? Jak wyglądał wieczór wigilijny Fryderyka? Na te wszystkie pytania odpowie lektura opowiadania, ubogacona wspaniałymi ilustracjami! Książeczka ukazała się w wydawnictwie SINDRUK-DIMK. Zapraszamy!

 

 

Rodzinna kolacja

Z radością prezentujemy opowiadanie Michała Alico, pt. Rodzinna Kolacja, które przybliża czytelnikom postaci: Paula, Carla i Norberta Berschdorfów – nyskich budowniczych organów, prowadzących jeden z najwspanialszych warsztatów organmistrzowskich na Śląsku. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach opowiada o wartości rodziny oraz wspólnie podejmowanych działań i umiejętności dzielenia się swoją radością z innymi. Całość ubogacona została ciekawymi ilustracjami, prezentującymi m.in. architekturę Nysy. Gorąco zapraszamy do lektury! Książeczka ukazała się w wydawnictwie SINDRUK-DIMK przy współpracy z Gminą Nysa.

 

 

Śpiew z okazji jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej

Wpisując się w obchody złotego jubileuszu utworzenia Diecezji Opolskiej, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu proponuje śpiew, który stać się może pomocą duszpasterską oraz ubogaceniem jubileuszowych wydarzeń, a wprowadzony w repertuar naszych parafii będzie towarzyszył celebracjom liturgicznym również po zakończeniu roku jubileuszowego. Śpiew, pt. Łódź Kościoła świętego z tekstem i muzyką autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka,  został przygotowany specjalnie na jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej i opisuje w warstwie tekstowej Kościół jako wspólnotę ludzi wierzących. Został pomyślany jako aklamacja, którą można wykonać np. na zakończenie Mszy św., śpiewając ją dwu- lub trzykrotnie. Do aklamacji dołączono jednak także quasi recytatyw psalmowy. Jego tekst pochodzi z Listu św. Jakuba (Jk 1, 17a). Stosując refren wraz z recytatywem wykonujemy ten śpiew naprzemiennie: aklamacja staje się refrenem, który śpiewamy przed i po recytatywie. Poniżej znajdują się materiały dla organistów: opracowania na organy autorstwa Łukasza Mandoli w wersji prostej i trudniejszej. Dołączona jest ponadto tzw. prymka, czyli melodia wraz z chwytami gitarowymi.

*nuty;        *omówienie

Powyższy opis prezentuje przygotowany śpiew jako repertuar liturgiczny. By jednak wyjść duszpasterzom naprzeciw w ich trosce o to, by przedkładać wiernym łatwo przyswajalne treści również w przestrzeni pozaliturgicznej, śpiew otrzymał także wersje „piosenkarską” z odpowiednią dla tego rodzaju twórczości aranżacją. Jej autorką i wykonawczynią jest Gabriela Blacha-Cupiał z Gliwic. 


Wszelką pomoc w zakresie repertuaru na Msze św., jak również w innych kwestiach dotyczących szeroko pojętej muzyki kościelnej, można otrzymać w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu pod numerem telefonu 77 44 11 509 lub pisząc na adres elektroniczny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Chóry DIMK zapraszają na adwentowe koncerty!

 

 

 

 

 

Adwentowe wykłady otwarte 

W każdą sobotę przed kolejnymi niedzielami Adwentu o godz. 16.00 w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu odbędą się wykłady otwarte z serii O muzyce i z muzyką przy wieńcu adwentowym. Wszystkie spotkania poprowadzą doświadczeni prelegenci i miłośnicy muzyki kościelnej, a całość ubogacona zostanie muzyczną niespodzianką. Zachęcamy do zgłębienia muzyczno-liturgicznej wiedzy oraz poznania szerokiego repertuaru muzycznego różnych epok. Zapraszamy na wyjątkowe spotkania przy świecach adwentowych z klimatyczną muzyką. Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, a ich tematyka zarysowana została na okolicznościowym plakacie. 

  

 

Jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej

Wpisując się w obchody złotego jubileuszu utworzenia Diecezji Opolskiej, proponujemy okolicznościowe śpiewy, które mogą stać się pomocą duszpasterską, a wprowadzone w repertuar naszych parafii będą towarzyszyć celebracjom liturgicznym również po zakończeniu roku jubileuszowego. Przygotowane materiały muzyczne przedkładają dwie propozycje:

Kościół to nie tylko dom

                             z tekstem i muzyką ks. Stanisława Ziemiańskiego SI;
Łódź Kościoła świętego

                             z tekstem i muzyką ks. Grzegorza Poźniaka.

Śpiew Kościół to nie tylko dom znajduje się w tzw. dodatku do Drogi do nieba (z tyłu książeczki) pod numerem 007. Akompaniament organowy zaś znajduje się w I tomie Chorału „Droga do nieba” na stronie 455, pod numerem 007. Jest to znana kompozycja liturgiczna, mająca 3 zwrotki. Została przygotowana na potrzeby posoborowej liturgii, a jej autor jest twórcą licznych śpiewów wykorzystywanych podczas liturgii, m.in. Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa Ciało.  *mp3

Śpiew Łódź Kościoła świętego został przygotowany specjalnie na jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej i opisuje w warstwie tekstowej Kościół jako wspólnotę ludzi wierzących. Został pomyślany jako aklamacja, którą można wykonać np. na zakończenie Mszy św., śpiewając ją dwu- lub trzykrotnie. Do aklamacji dołączono jednak także quasi recytatyw psalmowy. Jego tekst pochodzi z Listu św. Jakuba (Jk 1, 17a). Stosując refren wraz z recytatywem wykonujemy ten śpiew naprzemiennie: aklamacja staje się refrenem, który śpiewamy przed i po recytatywie. Poniżej znajdują się materiały dla organistów: opracowania na organy autorstwa Łukasza Mandoli w wersji prostej i trudniejszej. Dołączona jest ponadto tzw. prymka, czyli melodia wraz z chwytami gitarowymi.     *nuty;     *mp3

Powyższy opis prezentuje przygotowane śpiewy jako repertuar liturgiczny. By jednak wyjść duszpasterzom naprzeciw w ich trosce o to, by przedkładać dzieciom łatwo przyswajalne treści, oba śpiewy otrzymały także wersje „piosenkarską” z odpowiednią dla tego rodzaju twórczości aranżacją. Jej autorką i wykonawczynią jest Gabriela Blacha-Cupiał z Gliwic. Pliki dźwiękowe mają format .mp3 i mogą być odtwarzane w większości urządzeń elektronicznych. Dostępne są także inne pomocnicze wersje, które uzyskać można kontaktując się z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu. Dzięki nim łatwo można będzie nauczyć śpiewów dzieci oraz wszystkich uczestników Liturgii.


Wszelką pomoc w zakresie repertuaru na Msze św., jak również w innych kwestiach dotyczących szeroko pojętej muzyki kościelnej, można otrzymać w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu pod numerem telefonu 77 44 11 509 lub pisząc na adres elektroniczny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

Feniks Specjalny i Wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

W dniach 23–26 września 2021 r. odbyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich w Warszawie, w których wzięło udział nasze wydawnictwo SINDRUK-DIMK. Tradycyjnie zostały przyznane nagrody i wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Feniksem Specjalnym został nagrodzony ks. Grzegorz Poźniak  dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Ponadto przyznane zostało Wyróżnienie za autorską serię W służbie... dla ks. Grzegorza Poźniaka oraz wydawnictwa SINDRUK-DIMK, a także Wyróżnienie w kategorii Muzyka Chrześcijańska  Klasyczna dla wydawnictwa SINDRUK-DIMK za płyty z serii Organy Śląska Opolskiego: vol. 26 i vol. 27. Zapraszamy do galerii zdjęć. 

 

 

Reforma nauczania

Z dniem 11 października, zgodnie z decyzją Rady Pedagogicznej DIMK, zostaje wprowadzona reforma nauczania w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Ogólny schemat nauczania znajduje się w załączniku. Szczegóły będą dopracowywane w trakcie bieżącego roku szkolnego.

Na ten moment wskazujemy następujące wytyczne nowej przynależności uczniów DIMK do układu rocznikowej przynależności.

Uczniowie III, IV i V roku chodzą na zajęcia wg starego planu i kończą DIMK wg starych zasad.

Rok II w tym roku szkolnym chodzi wg starego planu, w przyszłym roku szkolnym staje się I rokiem III cyklu trzyletniego i uzupełnia liturgikę, historię muzyki i chorał gregoriański na czwartej godzinie (dodatkowej) w tym i kolejnych latach nauki.

Rok I staje się II rokiem nauki wg nowego rozkładu zajęć, instrumenty tak, jak zostały przydzielone i kończy naukę w DIMK dyplomem III kategorii muzyka kościelnego po V latach nauki, zgodnie „z umową” przy zapisaniu się do szkoły oraz otrzymuje możliwość dalszego kształcenia się w III cyklu zakończonego uzyskaniem dyplomu II kategorii muzyka kościelnego.

Kurs przygotowawczy może stać się I rokiem I cyklu.

Wszelkie pojawiające się kwestie będą rozstrzygane w trakcie tego roku szkolnego.

>>> Załącznik

 

 

VI Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów

17 września 2021 r. (piątek) zapraszamy na VI Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Tegoroczna edycja festiwalu przyjmie charakter Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Literatury Organowej, który poprowadzi dr Tomáš Thon – koncertujący czeski organista, organolog i wydawca nut. Całość odbędzie się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi. Od godz. 11.00 przez cały dzień uczniowie z klas organów odbywać będą kurs interpretacji czeskiej muzyki dawnej oraz literatury innych kompozytorów. O godz. 17.30 zapraszamy na koncert wieńczący cały festiwal, podczas którego zagrają uczniowie DIMK oraz gość specjalny – Tomáš Thon.