DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ 

17 września 1974 roku ks. bp Antoni Adamiuk, Wikariusz Generalny, skierował list do proboszczów informujący o projekcie zorganizowania przy katedrze św. Krzyża w Opolu trzyletniego kursu organistowskiego.

 

 

 

 

więcej...

 

WYKŁADOWCY

W skład naszego zespołu wchodzą znani i cenieni wykładowcy. Wszyscy są praktykującymi organistani z dużym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 więcej... 

Zaplecze instrumentalne

Dysponujemy dużym zapleczem instrumentalnym. Studenci mają okazję korzystać z wielu profesjonalnych instrumentów w kilku lokalizacjach. Mogą również koncertować w świątyniach.
2017/2018

...i Piękno zamieszkało między nami

W opolskim wydaniu "Gościa Niedzielnego" ukazała się płyta ...i Piękno zamieszkało między nami, która w 11 utworach bożonarodzeniowych prezentuje wszystkie kierunki Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Na płycie, która stanowi zarazem trzeci wolumin serii Magister et Discipuli DIMK (red. ks. dr hab. G. Poźniak, prof. UO) znajdziemy kolędy w wykonaniu chóru mieszanego Schola Cantorum Opoliensis (dyr. Anna Sikora, Tadeusz Eckert), kolędę zaśpiewaną przez chór dziecięcy działający przy kierunki Ogródek Muzyczny (dyr. Anna Sikora, fortepian: Maciej Lamm, dzownki: Anna Kasperek), utowry organowe zagrane przez naszych uczniów (Szymon Marzok, Katarzyna Mateja) i nauczycielkę (Gabriela Czurlok) na organach kościoła pw. św. Michała Archanioła w Prudniku, a także pastorałki w wykonaniu nauczycielki kierunku wokalistyka: Gabrieli Blachy-Cupiał wraz z kwartetem CDN oraz medytację nt. kolędy "Chicha noc" i wariację nt. kolędy "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu orkiestry dętej Bonus Sonus (dyr. Karolina Peczkis, Krzysztof Ligenza) działającej przy kierunku Kapelmistrz Orkiestry Dętej. 

 

Realizacja nagrań: Jakub Garbacz - Studio Ars Sonora oraz Gabriela Blacha-Cupiał - Studio B1

 

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Gościa Niedzielnego. 

 

   

 

Deo gratias

W serii „Organy Śląska Opolskiego” ukazała się dwudziesty wolumin. Płyta zatytułowana Deo gratias prezentuje organy Riegera z kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie Koźlu. Na płycie usłyszymy m.in. utwory Bacha, Schumanna, Brahmsa w wykonaniu Agnieszki Hyli, organistki tamtejszej parafii. Powstanie płyty wiąże się z zakończeniem remontu organów, który w latach 2015-2016 przeprowadziła firma Henryka Hobera z Olesna. Płyta wpisuje się w szeroką działalność opolskiego środowiska muzyków i muzykologów kościelnych, działających w ramach kierunku „muzykologia” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej.

  

Śpiew roratni

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu troszcząc się o muzykę liturgiczną w parafiach diecezji opolskiej pragnie zaprezentować propozycję alternatywnego śpiewu ku czci św. Józefa, który może być uzupełnieniem programu rorat w 2017 roku. Śpiew może być wykonywany w formie swobodnej jako piosenka religijna (proponujemy różne warianty akompaniamentu w formie pliku mp3) oraz w formie ściśle liturgicznej z organami (organowa harmonia czterogłosowa).

Księży proboszczów oraz organistów zainteresowanych otrzymaniem nut oraz tekstu pieśni O, Józefie prosimy o kontakt z biurem DIMK: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biedronka Ilonka i jej kropeczki

W wydawnictwie SINdruk we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej ukazała się kolejna książeczka dla dzieci będąca owocem współpracy z autorem bajek: Michałem Alico. Tym razem główną bohaterką bajki jest biedronka Ilonka, która opowiada o znaczeniu jej słynnych kropeczek prezentując czytelnikom wartościowe cechy charakteru. Książeczka jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii "Nieoczekiwani goście opolskiej katedry" oraz bajki "Pajęczyna". Nowością w bajce jest piosenka wraz z zapisem nutowym, która jest integralną częścią opowiadania.

 

Tekst: Michał Alico

Edycja nut: ks. Joachim Waloszek

Ilustracje: Małgorzata Kowalcze
Opracowanie graficzne: Piotr Figura, Sindruk
Korekta: Agata Świerc

Mecenat: Karina i Grzegorz Kupczykowie, ks. Sławomir Pawiński

 

Adwentowy Dzień Skupienia

Diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych zaprasza na adwentowy dzień skupienia dla muzyków posługujących w parafiach i zaangażowanych w kształtowanie kultury muzycznej w Diecezji Opolskiej. Odbędzie się on w sobotę 2 grudnia br. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu - Gosławicach. Rozpoczęcie o godz. 9:30. Dzień skupienia poprowadzi ks. Piotr Kierpal.

 

 

Kurs Psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Liturgicznej w Opolu zaprasza na Kurs Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.

Do udziału zapraszamy:

* dzieci, młodzież i dorosłych;

* kobiety i mężczyzn;

* osoby świeckie i konsekrowane

 – jednym słowem wszystkich, którzy pragną pełnić funkcję psałterzysty w swoich parafiach czy wspólnotach. W tym roku kurs będzie miał dwie formy kształcenia: tok zasadniczy dla młodzieży i osób dorosłych w pełnym wymiarze zajęć oraz tok skrócony dla dzieci w wieku od 8–13 lat obejmujący tylko część warsztatową zajęć (bez wykładów). Formę skróconą dedykujemy szczególnie dzieciom, które pragną się przygotować od strony warsztatu wokalnego do pięknego wykonania psalmu responsoryjnego podczas uroczystości Pierwszej Komunii św. lub na Mszach szkolnych.

Program kursu obejmuje 6 spotkań (od lutego do czerwca 2018 r.), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.

Zajęcia odbywać się będą w soboty: tok zasadniczy w godz. 10.00–14.00, tok skrócony w godz. 11.40–14.00. Prowadzić je będzie pracownik DIMK, s. dr Dolores Nowak (muzykolog, posiadająca także przygotowanie w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu). Na zakończenie kursu jego uczestnicy wezmą udział w obrzędzie błogosławieństwa do pełnienia funkcji psałterzysty (tok zasadniczy po zdaniu egzaminu końcowego) lub otrzymają dyplom ukończenia kursu (tok skrócony).

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie DIMK w zakładce Psałterzysta i przesłanie go na adres mailowy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 stycznia 2018 r.

Na pierwsze zajęcia prosimy o przyniesienie opinii proboszcza.

 

 

 

 

Życzenia z okazji wspomnienia św. Cecylii

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Drodzy sympatycy i miłośnicy muzycznego piękna!

Przesyłam Wam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia!

 

Wspomnienie patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii, które wiąże się z datą 22 listopada, jest naszym największym świętem. W tym roku wypada ono w samym środku tygodnia i z tego powodu prowadzi moją myśl w kierunku refleksji o powszednim, codziennym charakterze naszej muzycznej posługi w Kościele. Ale oczywiście, jak każde święto, wspomnienie św. Cecylii uwyraźnia jednocześnie wagę i nieodzowność tej naszej muzycznej służby. Przekonanie to wywodzę z pięknych słów kard. J. Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI. Przekonuje on bowiem, że „muzyka liturgiczna odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ono z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela. Gdziekolwiek to się udaje, muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa; drogą, na której Bóg, ukazuje swoje zbawienia”.

 

Z najgłębszym szacunkiem dla posługi WSZYSTKICH PAŃSTWA, pragnę życzyć, by WASZA codzienna, powszednia posługa, czasami pełna wyrzeczeń, prowadziła do najgłębszego przekonania, że wytyczacie drogę, która serca wiernych naszego Kościoła prowadzi do Jezusa. W ten sposób wiara i jej doświadczenie stają się prawdziwym świętem.

 

Niech św. Cecylia natchnie nas wszystkich prawdziwym szczęściem!

Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki…

Tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Szczęść Boże!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

  

Muzyka jest piękna 

Zakończone zostały prace jury nad Ogólnopolskim Konkursem Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu była promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie mogli uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Dokonanie oceny obu bajek wiązało się z trudnościami ze względu na różne walory szczególne obu prac oraz podjęcie różnej tematyki z zakresu zasad muzyki. Jury postanowiło nie przyznawać miejsc poszczególnym bajkom, a jedynie wyróżniania.

 

Wyróżnienie za ilustracje oraz koncepcję pracy przyznaje się bajce Muzyczne trasy Rytmokio (godło: WJOLINOWE TULIPANY).

 

Wyróżnienie za koncepcję pracy: Zosia i stary fortepian (Autor tekstu: Atom, Autor ilustracji: Fox). 

 

Wyróżnieni autorzy:

Godło

Bajka

Autor

Atom

Zosia i stary fortepian

Auto tekstu:

Marcin Mikrut-Filipak

Fox

Zosia i stary fortepian

Autor ilustracji:

Zuzanna Bełch

Wjolinowe tulipany

Muzyczne trasy Rytmokio

Auto tekstu:

Jolanta Wiśniewska

Wjolinowe tulipany

Muzyczne trasy Rytmokio

Auto ilustracji:

Anna Rudzka

Jury składa wniosek do Organizatora o nagrodzenie publikacją obu wyróżnionych prac z zastrzeżeniem uwzględnienia sugerowanych przez Organizatora poprawek oraz na zasadach ustalonych przez Organizatora i wydawcę. 

 

Protokół jury

  

Sonare Deo

W sobotę, 21 października 2017 r., o godzinie 12:00 miała miejsce inauguracja nowych organów Henryka Hobera w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i JPII w Toruniu. Na tą uroczystość nagrana i wydana została płyta CD "Sonare Deo". Materiał na płytę nagrała piątka organistów: Gabriela Czurlok (Opole), Kamil Frąś (Toruń), Waldemar Krawiec (Zabrze), Maciej Lamm (Opole), Jakub Garbacz (Łódź). Nad całością projektu czuwał ks. prof. UO, dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor DIMK. Płyta w bardzo wszechstronny sposób prezentuje nowopowstały instrument - znalazły się na niej utwory Adlera, Bacha, Boëllmanna, Bruhnsa, Buxtehudego, Guilmanta, a także kompozycje własne Gabrieli Czurlok i improwizacja Macieja Lamma.

 

Płyta została nagrana przez Ars Sonora Studio.

 

  

 

Deus meus refugii mei rupes

W wydawnictwie św. Krzyża w Opolu ukazała się kolejna płyta z serii "Organy Śląska Opolskiego". Dziewiętnasty wolumin serii nosi tytuł "Deus meus refugii mei rupes". Jej powstanie jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Centro Cultural Padre Félix Varela w Hawanie (Kuba). Dźwięki, które wybrzmiewają na tej płycie, rodzi muzyczna wrażliwość hawańskiego organisty katedralnego Moisésa Santiestebana Pupo.Szczególną okazją wydania tej płyty jest trwający remont kościoła katedralnego w Opolu oraz związany z remontem projekt polsko-czeski "Rozwój współpracy transgranicznej przy odnowie katedry w Ostrawie i w Opolu".

  

Muzyka jest piękna

Zakończony został nabór prac na I Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

 

Prace należało przesyłać do 30 września 2017 r. Na adres organizatora konkursu wpłynęły trzy prace:

 

Godło  Tytuł bajki 

DAPHNE DE ARTES

 Koniasek

Autor tekstu: Atom

Autor ilustracji: Fox

 Zosia i stary fortepian
WJOLINOWE TULIPANY Muzyczne trasy Rytmokio 

 

Prace ocenia powołane jury w składzie:

 • Gabriela Czurlok,
 • Agata Świerc,
 • Estera Baksik. 

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie organizatora.

Praca nagrodzona pierwszym miejscem zostanie wydrukowana w Wydawnictwie SINdruk w Opolu. 

 

3 Tydzień DIMK

W dniach 15–21 października będziemy obchodzić III Tydzień Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Jest to okazja do pokazania mieszkańcom Opola naszej codziennej działalności, a także sposobność do wspólnego spotkania pracowników DIMK, uczniów i absolwentów. W programie znajdzie się koncert organowy, otwarte próby chórów, możliwość zwiedzania nowej siedziby DIMK, a także darmowe zajęcia z emisji głosu oraz konsultacje z wykładowcami. Centralnym punktem 3 Tygodnia DIMK będzie Eucharystia pod przewodnictwem Ks. bp Rudolfa Pierskały, po której nastąpi wręczenie dyplomów tegorocznym absolwentom oraz indeksów dla uczniów 2 roku kierunku Organista i studentów kierunków podyplomowych.

 

Szczegółowy program na plakacie. 

 

Plakat do pobrania

 

Program koncertu

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

Pierwszym dniem zajęć w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w roku szkolnym 2017/2018 jest poniedziałek 4 września 2017 r.

Rozpoczęcie roku szkolnego i spotkania organizacyjne dla poszczególnych lat, kierunków i chórów będą miały miejsce w salach muzykologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Opole, ul. Drzymały 1a) według następującego planu:

 

 

Poniedziałek (4 IX)

godz. 15:30: 

 • kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych - rok 1 i 2;
 • kierunek Wokalistyka - rok 1;

godz. 18:00: 

 • Chór Schola Cantorum Opoliensis;

Wtorek (5 IX)

godz. 15:30:

 • kierunek Organista - rok 1;

godz. 17:00:

 • Chór Pueri Cantores Opolienses;

Środa (6 IX)

godz. 15:30:

 • kierunek Organista - rok 2 i 3;
 • kierunek Kapelmistrz Orkiestry Dętej - rok 1 i 2;

Czwartek (7 IX)

godz. 15:30:

 • kierunek Organista - rok 4 i 5;

Piątek (8 IX)

godz. 15:30:

 • Ogródek Muzyczny - wszystkie grupy;

Godzina do ustalenia:

 • Chór żeński;
 • Chór międzyzakonny.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego będzie miała miejsce podczas Tygodnia DIMK (15-21 października br.). Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium semestru I i II (zakładka Terminarz -> Kalendarium, semestr I/semestr II), w którym znaleźć można informacje na temat wydarzeń, które będą miały miejsce w nowym roku szkolnym. W zakładce z planem zajęć można pobrać kalendarz planu dwutygodniowego.