2018/2019

 

bp Bagiski  

 

 

 

Śląska Muzyka Oratoryjna w Filharmonii Opolskiej 

 

 

 

Koncert dyplomowy wokalistek

 

 

Co słychać w DIMKu?

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Nasze święto rozpoczniemy wspólną Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu, podczas której zostanie udzielone błogosławieństwo kandydatom do sprawowania funkcji psałterzysty. Po zakończonej Eucharystii, z udziałem chóru żeńskiego DIMK Opolienses Puellae Cantantes, odbędzie się koncert dyplomowy Mateusza Matei, wieńczącego swoją naukę na kierunku Prowadzenie Zespołów Instrumentalnych. 

 

 

 

Laureaci V Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów

im. Śląskich Muzyków Kościelnych

31 maja 2019 r. już po raz piąty odbyło się nasze doroczne święto! Jury Konkursowe w międzynarodowym składzie: prof. Richard Mailänder - przewodniczący, mgr Anna Sikora oraz ks. dr Franciszek Koenig wyłoniło laureatów.

Kategoria A 

I nagroda:

Christina Świtała  (Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu)

II nagroda:

Anna Michalska (Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu)

Szymon Marzok (Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu)

III nagroda

Maciej Cykowski (Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu)

Wyróżnienia

Jakub Bornikowski (Diecezjalne Studium Organistowskie w Pelplinie)

Wojcech Kowal (Diecezjalne Studium Organistowskie w Pelplinie)

Kategoria B

II nagroda

Józef Lach (Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej)

 

 

Ks. dr Joachim Waloszek laureatem "Srebrnej Piszczałki"

Z radością informujemy, że ks. dr Joachim Waloszek został tegorocznym laureatem "Srebrnej Piszczałki" - nagrody Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przyznawanej za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Nagroda wręczona zostanie 31 maja 2019 r. w bazylice pw. św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej.  Cieszymy się z tego wyróżnienia, a na ręce Laureata składamy serdeczne gratulacje!

 

 

 

V Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów

 

 

Koncert dyplomowy - Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych

 

 

 

DIMK zaprasza nowych kandydatów!

Zapraszamy do rozwijania swoich talentów i pasji, zdobywania wiedzy i umiejętności oraz poznawania niezwykłego świata muzyki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Oferujemy możliwość kształcenia w ramach 6 kierunków, a także śpiewanie w naszych chórach. Przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2019/2020 odbędą się:

22 czerwca 2019 r., godz. 9.00 - I tura

31 sierpnia 2019 r., godz. 9.00  - II tura. 

Szczegółowe informacje

Razem z nami odkryj PIĘKNO ukryte w dźwiękach! 

 

 

Studiuj MUZYKOLOGIĘ w Opolu!

Gorąco zapraszamy do studiowania w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. W jej ofercie znajduje się wiele ciekawych przedmiotów na poziomie STUDIÓW LICENCJACKICH z profilem dziennikarskim i podstawami studia nagraniowego, a także nowość - STUDIA MAGISTERSKIE. Istnieje możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie modułu kształcenia: muzyka kościelna (z organami) oraz muzyka popularna (z fortepianem). Muzykologia Opolska to: szeroki profil kształcenia, profesjonalna kadra wykładowców, ciekawe  wydarzenia, warsztaty i wyjazdy, unikatowa baza instrumentów, pokaźne zbiory muzyczne i niezawodna, wspaniała atmosfera! Połącz teorię z praktyką, przyjemne z pożytecznym, pasję ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia!

Muzykologia Opolska - piękno pisane dźwiękiem!

  


 

 

III Ogólnopolski Konkurs Literacki

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza III Ogólnopolski Konkurs Literacki - Muzyka jest piękna - bajka-opowiadanie dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 31 grudnia 2019 r. Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie

 

 

Warsztaty chóralne ze śląśką muzyką oratoryjną

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, w terminie 01.04.2019-28.06.2019, realizuje zadanie publiczne pt. Warsztaty chóralne ze Śląską Muzyką Oratoryjną finansowane ze środków Miasta Opola. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie mieszkańcom Opola dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego poprzez zwrócenie uwagi na wielowiekowy dorobek twórczy lokalnych kompozytorów. Zapraszamy pasjonatów zespołowego śpiewu do uczestnictwa w zajęciach chóralnych oraz rozwijania swoich pasji i umiejętności. 

 

 

Meditationes ad mysterium Trinitatis - Organy Śląska Opolskiego, vol. 21

Treścią płyty CD są muzyczne medytacje o tajemnicy Trójcy Świętej. Jest to jednoczeście 21. wolumin serii Organy Śląska Opolskiego. Niniejsza pozycja skupia się wokół twórczości Rudolfa Halaczinskiego, XX-wiecznego kompozytora, wielokrotnie wyróżnianego laureata licznych konkursów kompozytorskich. Utwory prezentowane są w wykonaniu Gabrieli Czurlok, która poprzez wysoce profesjonalny warsztat gry interpretuje je zgodnie z duchem epoki oraz stylem kompozytorskim autora. Niniejsza płyta promuje współczesną muzykę organową oraz uwydatnia oryginalne rzemiosło kompozytora. Szerokie wykorzystanie możliwości ekspresyjno-brzmieniowych zarejestrowanego instrumentu z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Prudniku podkreśla unikatowe, niebanalne rozwiązania oraz bogactwo zastosowanych w kompozycjach środków. Przede wszystkim zaś z powodzeniem eksponuje kolorystykę brzmieniową – charakterystyczną dla muzyki Halaczinskiego. 

 

 

Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzykologii WT UO zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Nasze doroczne święto odbędzie się 31 maja 2019 r. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Opolu-Półwsi. Konkurs tradycyjnie przebiegać będzie w dwóch kategoriach: literatura organowa oraz akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji. Uczestnicy podlegać będą ocenom profesjonalnego Jury w międzynarodowym składzie. Szczegóły dotyczące udziału w konkursie znajdują się w regulaminie .

Nuty do pobrania: R. Halaczinsky, Partita op.24 

Formularz zgłoszeniowy: *doc  *pdf

 

 

Błogosławionej Paschy Baranka Bożego!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaproszenie na nabożeństwo pasyjne

Zapraszamy do udziału w muzyczno-modlitewnych medytacjach z udziałem zespołów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu: grupy Junior chóru żeńskiego Opolienses Puellae Cantantes (dyr. Ewelina Szendzielorz) oraz zespołu instrumentalnego Bonus Sonus (dyr. Karolina Peczkis). Nabożeństwo pasyjne odbędzie się 13 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Opolu.


 

 

Wyróżnienie Feniks 2019

Z radością informujemy, że książka O organach z dziećmi i dla dzieci autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka, która ukazała się przy współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym SINDRUK została uhonorowana Wyróżnieniem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2019

 

 

 

Wielka inauguracja - Folia Organologica - międzynarodowe czasopismo w Opolu

3 kwietnia 2019 r. zapisze się jako historyczny moment dla opolskiego środowiska organowego. Tego dnia oficjalnie zaprezentowano pierwszy numer międzynarodowego czasopisma "Folia Organologica", skupiającego się wokół tematyki organów i muzyki organowej. To pierwsza tego typu pozycja w Polsce. Stanowi tym samym niewątpliwie znaczący krok w badaniach organoznawczych na Śląsku, ale także w skali całego kraju. Uroczystej inauguracji dokonali: prof. Izabella Pisarek - Prorektor UO oraz ks. prof. Radosław Chałupniak - Dziekan WT UO. Rocznik jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, Muzykologii Opolskiej i Zakładu Poligraficznego SINDRUK. Czasopismo ukazuje się pod redakcją ks. dr. hab., prof. UO Grzegorza Poźniaka, a współtworzą je opolscy muzykolodzy i organoznawcy. Zapraszamy na oficjalną stronę czasopisma: www.foliaorganologica.com.

 

 

 

Modlitwa z radiem DOXA - by zatrzymać Piękno z ulotnych fal eteru...

Z radością prezentujemy najnowszą płytę serii DIMK "Magister et Discipuli" vol. 6. Płyta stanowi zaproszenie do muzyczno-modlitewnych medytacji, a jednocześnie jest ukoronowaniem wieloletniej współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu (świętującego swoje 45-lecie) z Radiem DOXA (świętujacym swoje 5-lecie). Gromadzi dotychczas powstałe kompozycje autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka, które na co dzień słuchaczom radia towarzyszą w modlitwie. Dzięki niniejszej płycie możliwe stało się zatrzymanie Piękna z ulotnych fal eteru...

 

 

 

Godzina Jazzu w DIMK!

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Muzykologia UO zapraszają na Godzinę Jazzu. Przy fortepianie zasiądzie Lorenz Kellhuber, który koncertował w Stanach Zjednoczonych z największymi postaciami jazzu. Recital odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godz. 18.30 w siedzibie DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu (sala im. Fryderyka Chopina). Wejście na koncert możliwe będzie po okazaniu zaproszeń, które nieodpłatnie dostępne są w Biurze DIMK. Ilość miejsc ograniczona. 

 

 

 

Zapraszamy na VI Konferencję organoznawczą

Śląskie Organy

 

 

 

Wyjątkowa premiera

W Środę Popielcową, 6 marca 2019 r., o godz. 15.00 serdecznie zapraszamy na antenę Radia DOXA. Po raz pierwszy wybrzmi wtedy Koronka do Bożego Miłosierdzia, do której muzykę skomponował ks. Grzegorz Poźniak, a aranżację przygotował Andrzej Kubiczek. Wykonawcami są natomiast nauczyciele i absolwenci Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologii UO. Gorąco zapraszamy do wspólnej modlitwy i muzycznych medytacji.

 

 

 

"Zaśpiewa, zaśpiewa, zaśpiewa znów Wrzosola!"  

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza schole liturgiczne działające przy parafiach w diecezji opolskiej do uczestnictwa w XVII Przeglądzie Scholi Liturgicznych - Wrzosola 2019, któy odbędzie się w sobotę 6.04 br. w Opolu-Wrzoskach. Regulamin do pobrania tutaj.

  

 

 

IV Tydzień Muzykologii UO

Gorąco zapraszamy do wspólnego świętowania IV Tygodnia Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego! Doroczne święto wszystkich studentów, absolwentów i wykładowców opolskiej muzykologii potrwa od 01.04.2019 r. do 05.04.2019 r. W programie m.in. wycieczka organoznawcza, koncerty chóralne i organowe, wspólna Eucharystia, konferencja organoznawcza, mistrzowskie kursy interpretacji literatury muzycznej, spotkanie z jazzem i wiele więcej! Ponadto w wydarzeniach weźmie udział wielu znamienitych gości z kraju i zagranicy. Przedsięwzięcie współorganizują Muzykologia UO oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, a patronat medialny zapewniają: Radio DOXA, TVP3 Opole, Gość Niedzielny i Radio Opole. Więcej szczegółów znajduje się na okolicznościowym plakacie.

 

 

Kurs improwizacji organowej

Zapraszamy do udziału w kursie improwizacji organowej, który poprowadzi w naszym Instytucie dr hab. Michał Markuszewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zajęcia odbywać się będą wg następującego planu:

- środa (20.03.2019 r.):
*10.00-13.00 (studenci muzykologii oraz chętni uczniowie DIMK)
*15.00-17.00/18.00 (uczniowie DIMK również II i III rok w ramach zajęć teoretycznych). Po zajęciach grupowych możliwe są też zajęcia indywidualne dla chętnych.
- czwartek (21.03.2019 r.):
*10.00-12.30 (studenci muzykologii oraz chętni uczniowie DIMK)
*13.30-16.00 (uczniowie DIMK)
 
 

Wielkopostny Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych - ks. Piotr Kierpal zaprasza Muzyków (organistów, dyrygentów, chórzystów, instrumentalistów) na wielkopostny dzień skupienia. Odbędzie się on 9.03.2019 r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Rozpoczęcie o godz. 9:30, zakończenie ok. godz. 13:00.

 

 

"DLA ŻYCIA WARTEGO ŻYCIA"

27 stycznia br., w przededniu rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w Ratyzbonie, odbyło się uroczyste wykonanie Das Deutsche Requiem J.Brahmsa (śpiewał chór HfKM, dyr. prof. Kunibert Schäfer). Podczas koncertu przeprowadzona została zbiórka na szczytny cel, jakim jest wsparcie działalności Specjalistycznego Szpitala im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu ks.dr. hab., prof. UO Grzegorza Poźniaka - Dyrektora DIMK, który jest autorem tej idei realizowanej w ramach podpisanego listu intencyjnego pomiędzy HfKM - reprezentowanej przez rektora prof. Stefana Baiera, i DIMK - reprezentowanego przez ks. dyrektora, pod hasłem: "Wyższa Kultura Muzyczna dla Psychicznie Chorych - ABUNDANTIA CUM MENTE". Należy podkreślić, że realizowanie tego przedsięwzięcia możliwe jest także dzięki wspaniałej współpracy z Dyrektorem Szpitala, p. Krzysztofem Nazimkiem, oraz Duszpasterzem Szpitala, ks. Alojzym Nowakiem. Poniżej prezentujemy fragment przemówienia wprowadzającego do koncertu, które wypowiedział prorektor HfKM, prof. Martin Kellhuber. 

 

 

Zaproszenie na koncert kolęd

Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu chóru męskiego Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu pod dyrekcją ks. prof. UO dra hab. Grzegorza Poźniaka oraz chóru chłopięcego DIMK  Pueri Cantores Opolienses pod kierunkiem mgr Anny Sikory. Kolędowanie rozpocznie się 27 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w kościele seminaryjno-akademickim przy ul. Drzymały 1a w Opolu. 

 

 

Zaproszenie na koncert kolędowy

Opolska Muzykologia (WT UO) i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu wspólnie zapraszają na koncert kolędowy w wykonaniu zespołu kameralnego Cantores Opolienses pro Musica Sacra pod dyrekcją ks. dra Joachima Waloszka. Kolędowanie odbędzie się 27 stycznia 2019 r. o godz. 16.00 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Pyskowicach.

      Informacje o przetwarzaniu danyc

h osobowych przez DIMK 

  

Zapraszamy na audycję muzyczną

w wykonaniu

uczniów klasy organów mgr Gabrieli Czurlok 

oraz studentów Muzykologii UO

z gościnnym udziałem Kristiana Bardosa 

- studenta programu Erasmus+ 

z Akademii Muzycznej w Belgradzie. 

Koncert odbędzie się 24 stycznia 2019 r. o godz. 16.00  

w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu (sala Jana Sebastiana Bacha).

 

 

Zaproszenie na koncert kolędowy chórów DIMK

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert połączonych chórów Schola Cantorum Opoliensis oraz Pueri Cantores Opolienses, podczas którego wykonane zostaną kolędy w opracowaniach wykładowców Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Wydarzenie będzie stanowić jednocześnie zwieńczenie Nabożeństwa Ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zapraszamy 20 stycznia 2019 r. o godz. 15.00 do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju. 


 

 

 

Zaproszenie na nabożeństwo kolędowe

Serdecznie zapraszamy do udziału w nabożeństwie kolędowym, które odbędzie się 20 stycznia 2019 r. o godz. 17.45 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu (osiedle Armii Krajowej). Kolędy i pastorałki w różnorodnych aranżacjach wykonają studentki kierunku Wokalistyka z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej pod kierownictwem Anny Maczury i Andrzeja Kubiczka. 

 

 

 

Zaproszenie na koncert kolędowy

Serdecznie zapraszamy na wokalno-instrumentalny koncert kolędowy w wykonaniu chóru żeńskiego DIMK Opolienses Puellae Cantantes (grupa Junior) oraz naszego zespołu instrumentalnego Bonus Sonus. Wspólne kolędowanie odbędzie się 13 stycznia 2019 r. o godz. 15.00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łubnianach. Bożonarodzeniowe medytacje muzyczne poprowadzą: Ewelina Szendzielorz i Karolina Peczkis. 

 

 

 

Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Droga Rodzino Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej!

Drodzy Współpracownicy i Studenci!

Przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia!

Papież Benedykt XVI w jednej ze swoich katechez adwentowych pisze:

„Boże Narodzenie stanowi dogodną okazję do medytacji nad sensem i wartością naszego życia. Zbliżające się święta pomagają nam z jednej strony zastanowić się nad dramatycznością historii, w której zranieni przez grzech ludzie nieustannie poszukują szczęścia oraz dającego zaspokojenie sensu życia i śmierci; z drugiej strony zachęcają nas do medytowania nad miłosierną dobrocią Boga, który przyszedł do człowieka, by bezpośrednio przekazać mu Prawdę, która zbawia, i by mu dać udział w swojej przyjaźni i swoim życiu” (17 XII 2008).

Niech więc czas Świąt Bożego Narodzenia oraz moment przejścia kalendarza w Nowy Rok będzie dla nas wszystkich właśnie momentem spotkania z przychodzącym Panem, który ma moc odnowić nasze życie oraz uwznioślić i zaspokoić je. Niech Jego święta obecność pośród nas sprawi, że staniemy się osobami rozpoznającymi piękno i szczęście powszedniej codzienności, dostrzegając w niej nade wszystko obecność bliźnich oraz dając jednocześnie uzasadnienie pracy i poświęcenia dla nich.

Niech śpiewanie kolęd rozproszy wszelkie mroki serc!

Niech półmrok stajenki rozjaśni nasze wnętrza!

Oto Mesjasz Pan – Jego słuchajmy!

Życzę błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w zdrowiu, wśród kochającej rodziny i w miłej atmosferze, a w Nowym Roku samych pięknych chwil i spełnienia wszystkich marzeń i zamierzeń.
Najserdeczniej pozdrawiam!

                                                                                              ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

                                                                               Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

 

Pulchrum habitavit in nobis

Z radością prezentujemy pierwsze wydawnictwo nutowe Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, a zarazem trzeci numer serii Opoliensis Musica Ecclesiastica. Zbiór zawiera różnorodne opracowania chóralne, organowe i orkiestrowe kolęd, przygotowane przez wykładowców naszego Instytutu. Duże zróżnicowanie w zakresie aparatu wykonawczego proponowanego repertuaru, umożliwi muzykom kościelnym różnych specjalności odnalezienie dla siebie inspirujących i pomocnych kompozycji. Niech wykonywana w okresie Narodzenia Pańskiego muzyka pomaga nam lepiej przeżyć i zrozumieć Wielką Tajemnicę Wcielenia Syna Bożgo. Niech zawiera w sobie wszystkie elementy ewangelicznego orędzia anielskiego - Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój, ludziom dobrej woli. Poprzez niniejszą publikację pragniemy dzielić się radością płynącą z Bożego Narodzenia! Pragniemy dzielić się Pięknem i zachęcić do wspólnego kolędowania z Rodziną Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu!

 

 

 

 

Ex operibus romanticorum - Organy Śląska Opolskiego, vol. 23

Z radością prezentujemy 23. wolumin z serii Organy Śląska Opolskiego. Płyta Ex operibus romanticorum zwraca uwagę na zabytkowe instrumentarium Opola poprzez rejestrację brzmienia organów z kościoła pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Opolu-Czarnowąsach. To niezwykle unikatowy instrument, który ze swojej barokowej szafy wydobywa romantyczną estetykę brzmieniową. Dzięki szerokiemu wachlarzowi dobranych kompozycji, ukazane zostały różnorodne palety kolorystoczno-brzmieniowe organów wraz z ich możliwościami ekspresyjnymi. Przedstawione utwory wykonuje Michał Duźniak. Niniejszy wolumin ukazał się w ramach realizacji zadania publicznego Płyta CD z organami firmy Spiegel w Czarnowąsach finansowanego ze środków Miasta Opola.

 

 

Pusta Sala

Mamy dla naszych czytelników nową, wspaniałą propozycję!

Pusta Sala autorstwa Michała Alico to wyjątkowa bajka opowiadająca o niezwykłej przygodzie pana Gabrysia. Kim jest pan Gabryś? Jakie tajemnicze zakamarki kryje filharmonia? Ile emocji i uczuć ma w sobie muzyka Fryderyka Chopina? Skąd w dźwiękach taka moc? Dlaczego ten wieczór stał się niezapomniany? Co wydarzyło się w PUSTEJ SALI...? Na te wszystkie pytania czytelnicy znajdą odpowiedź dzięki wciągającej lekturze bogato ilustrowanej książeczki. Bajka ukazała się w ramach współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera oraz Zakładu Poligraficznego Sindruk.

 

 

Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Nasze doroczne święto odbędzie się 31 maja 2019 r. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Opolu-Półwsi. Konkurs tradycyjnie przebiegać będzie w dwóch kategoriach: literatura organowa oraz akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji. Uczestnicy podlegać będą ocenom profesjonalnego Jury w międzynarodowym składzie. Szczegóły dotyczące udziału w konkursie znajdują się w regulaminie .


Nuty do pobrania: R. Halaczinsky, Partita op.24


F
ormularz zgłoszeniowy: *doc  *pdf

 

 

 

Życzenia z okazji wspomnienia św. Cecylii

 

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!
Drodzy sympatycy i miłośnicy muzycznego piękna!
Przesyłam Wam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia!


Wspomnienie patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii, które wiąże się z datą 22 listopada, jest naszym największym świętem. W tym roku moja myśl kieruje się w stronę słów kard. J. Ratzingera, który przekonuje, że „muzyka kościelna musi ciągle na nowo szukać własnej drogi, walcząc na dwóch frontach. Z jednej strony, na przekór purytańskiej pysze, musi uzasadniać konieczne wcielanie się ducha w dzieło muzyczne, z drugiej strony w spotkaniu z codziennością ma kierować ducha i kosmos ku boskiej rzeczywistości”. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że tylko ciągła praca nad własnym wnętrzem może prowadzić do właściwych rozeznań w tej misternej rzeczywistości muzyczno-kościelnej. Ileż potrzeba nam wrażliwości! Ileż pokornej postawy w podejmowaniu posługi muzyka kościelnego! Ileż rozmodlenia! A zatem tego przede wszystkim życzę całemu środowisku muzyków kościelnych: Tego wszystkiego co wiąże się z duchową stroną naszej posługi! Tak, aby wiara nasza i jej doświadczenie stawały się prawdziwym świętem dla nas samych i dla tych, którzy modlą się dzięki naszej posłudze.
Niech św. Cecylia natchnie nas wszystkich prawdziwym szczęściem!
Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki…
Tego wszystkim najserdeczniej życzę!


Szczęść Boże!
ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

kartka-św.Cecylia1

 

 

 

Tydzień DIMK

Msza_DIMK.jpg 

Serdecznie zapraszamy do udziału w święcie naszej szkoły - Tygodniu Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Przez cały tydzień proponujemy otwarte próby naszych chórów, a najmłodszym - specjalne, piątkowe zajęcia. W szczególności zaś pragniemy wspólnie spotkać się na Mszy Świętej połączonej z uroczystością, podczas której zostaną wręczone indeksy i dyplomy.

Do udziału w świętowaniu serdecznie zapraszamy naszych Nauczycieli, Uczniów, ich Rodziców i wszystkich Opolan.


Tydzień_DIMK2.png

 

 

 

 

Zapraszamy na wykład otwarty

 

 

 

Mistrzowski kurs interpretacji muzyki organowej

W najbliższym tygodniu gościć będziemy panią prof. Maję Smiljanić-Radić z Akademii Muzycznej w Belgradzie (Serbia). Jej pobyt na opolskiej muzykologii zbiega się z obchodami Tygodnia DIMK, dlatego zapraszamy wszystkich uczniów do czynnego udziału w wykładach i kursach prowadzonych przez naszego gościa.

 

 

 

                           

      PLAN OBECNOŚCI prof. M. Smiljanić-Radić w Opolu

wtorek

9.00-10.30 - wykład pt. Serbska muzyka organowa

(sale muzykologii WT UO przy ul. Drzymały 1a)

środa

12.30-14.30 - kurs interpretacji muzyki organowej

(sale DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7)

czwartek

12.00-16.00 - kurs interpretacji muzyki organowej

(sale DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7)

 

 

 

Kurs Psałterzystów

Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić swoją funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji (OWMR 102).

 

Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu!

(Ps 138,1)

Czy masz pragnienie śpiewać psalmy na cześć Pana…?

Jeśli chcesz nabyć tę umiejętność, przyjdź na Kurs Psałterzystów!

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na Kurs Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.

Do udziału zapraszamy:

ü  dzieci (od lat 13), młodzież i dorosłych;

ü  kobiety i mężczyzn;

ü  osoby świeckie i konsekrowane

– jednym słowem wszystkich, którzy pragną pełnić funkcję psałterzysty w swoich parafiach czy wspólnotach.

Program kursu obejmuje 6 spotkań (od listopada 2018 r. do kwietnia 2019 r.), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.

Zajęcia odbywać się będą w soboty: tok zasadniczy w godz. 10.00–14.00 (5 godz. lekcyjnych). Prowadzić je będzie pracownik DIMK, s. dr Dolores Nowak (muzykolog, posiadająca także przygotowanie w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu). Kurs kończy się egzaminem oraz uroczystym błogosławieństwem do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym.

Koszt całego kursu wynosi 120 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada).

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Do formularza należy dołączyć opinię proboszcza. Zgłoszenia przyjmowane są do 10.11.2018 r.  

Spotkania odbywać się będą w następujących terminach:

 • 17 listopada
 • 15 grudnia
 • 26 stycznia
 • 23 lutego
 • 23 marca
 • 27 kwietnia.

W maju – egzamin (termin do ustalenia z uczestnikami kursu).

 

Wszelkie informacje:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 77 441 15 09

www.dimk.diecezja.opole.pl

www.facebook.com/DIMK.Opole

www.twitter.com/DIMKopole

www.instagram.com/DIMK.Opole

 

 

 

Nowoczesna edukacja muzyczna w DIMK

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu realizuje program pt. Nowoczesna edukacja muzyczna w ramach projektu, ogłoszonego przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych "Silne NGO", finansowanego ze środków Urzędu Miasta Opola. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu możliwy stał się zakup: projektora multimedialnego, ekranu projekcyjnego, stolika pod projektor, a także wieży audio. Dzięki tym sprzętom działania w naszym Instytucie będą prowadzone jeszcze bardziej nowocześnie, a sprzęt audiowizualny uatrakcyjni każde zajęcia.

 

Muzyka jest piękna - bajka dla dzieci

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza II Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Prace należy przesyłać do 30 września 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres organizatora konkursu: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, ul. Grunwaldzka 7; 45-054 Opole (z dopiskiem Muzyka jest piękna). Nagrodą jest opublikowanie w Wydawnictwie SINdruk w Opolu oraz ogólnopolska promocja bajki.

Szczegóły w regulaminie.

  

Koncert chóralny w Czechach

Chór Schola Cantorum Opoliensis działający przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej od maja 2017 roku, reprezentując diecezję opolską, nawiązuje współpracę z czeskim chórem z Vrbna pod Pradziadem. Okazją ku temu stał się projekt "Pochwała Muzyki", a co za tym idzie, wspólne koncerty, spotkania oraz warsztaty w Polsce i w Czechach. Celem projektu stała się szeroko rozumiana współpraca na polu muzycznym. Miniony czas był okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowych technik wokalnych, poszerzania repertuaru i poznania kultury sąsiadów. W ramach podtrzymywania współpracy, w sobotę - 22.09.2018 r., chórzyści DIMK po raz kolejny zagoszczą na czeskiej ziemi. Chór mieszany Schola Cantorum Opoliensis wraz z chórem chłopięcym Pueri Cantores Opolienses wezmą udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Vrbnie pod Pradziadem. Naszym chórzystom życzymy wspaniałego koncertu!

 

 

 

Koncert organowy w Filharmonii Opolskiej

16 wrześnina 2018 r. o godz. 18:00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się Koncert Organowy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Podczas koncertu wystąpią uczniowe DIMK:

         • Krzysztof Malik - klasa organów mgr. M. Blechingera
         • Szymon Marzok - klasa organów mgr. G. Czurlok
         • Marta Mularczyk - klasa organów mgr. M. Lamma
         • Mikołaj Szczęsny - klasa organów mgr. A. Sikory

Przygotowanie organów:
Kamerton - Wiesław Jeleń (Olszynka k. Prudnika)

W programie m.in.:
J.S. Bach, C. Franck, J. Langlais, F. Nowowiejski, M. Reger, M. Sawa

 

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii lub on-line.


 

Nowy rok szkolny 2018/2019

 

 

Osoby zakwalifikowane do nauki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej oraz obecnych uczniów i chórzystów, a także kandydatów do chórów zapraszamy na spotkanie organizacyjne i pierwsze zajęcia według następującego planu:

 

3 IX (poniedziałek)

godz. 15:30: Kierunek Wokalistyka: rok 1 i 2, Kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych: rok 1 i 2 

godz. 18:00: Chór Schola Cantorum Opoliensis

4 IX (wtorek)

godz. 15:30: Kierunek Organista: rok 1

godz. 17:00: Chór Pueri Cantores Opoliensesgrupa koncertująca

godz. 18:00: Chór Pueri Cantores Opoliensesgrupa przygotowawcza oraz kandydaci

5 IX (środa)

godz. 15:30: Kierunek Organista: rok 2 i 3

godz. 17:00: Chór Opolienses Puellae Cantantes

6 IX (czwartek)

godz. 15:30: Kierunek Organista: rok 4 i 5

7 IX (piątek) 

godz. 15:30: Kierunek Podstawowe Kształcenie Muzyczne – Ogródek Muzyczny: wszystkie grupy

8 IX (sobota)

godz. 9:00: Kierunek Prowadzenie Zespołów Instrumentalnych