DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ W OPOLU

Nasz Instytut w swej wieloletniej tradycji przeszedł liczne przeobrażenia organizacyjne, dzięki którym dziś sytuuje się jako nowoczesna placówka, zapewniająca komfortowe warunki kształcenia pod okiem dobrze przygotowanej kadry nauczycielskiej. Jego działalność to jednak nie tylko dynamiczna aktywność na polu dydaktycznym. We wszechstronny sposób staramy się bowiem pielęgnować śląskie tradycje religijnej kultury muzycznej. W ramach Instytutu prężnie działa Pracownia Badań Naukowych. Szczególną zaś troską otaczamy śląski krajobraz organowy, pochylając się przede wszystkim nad instrumentami piszczałkowymi Opolszczyzny.  więcej...

 

 

 Wydawnictwo SINDRUK-DIMK

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, obok dynamicznej działalności dydaktycznej w zakresie szeroko pojętego kształcenia muzyków kościelnych, nawiązuje również aktywną współpracę z opolskimi wydawnictwami, której owocem stają się liczne publikacje naukowe, duszpasterskie, bajki dla dzieci, płyty CD oraz zbiory nutowe.

 

 

 

  

 więcej... 

 

 

SZKOŁA CHÓRALNA DIMK

  

to specjalistyczne chóry skupiające pasjonatów muzyki

i zespołowego śpiewu w różnych przedziałach wiekowych:

 

Chór mieszany - Schola Cantorum Opolienses

Chór chłopięcy - Pueri Cantores Opolienses

Chór żeński - Opolienses Puellae Cantantes

 
Literatura dla dzieci

 

Pusta Sala 

Pusta Sala autorstwa Michała Alico to wyjątkowa bajka opowiadająca o niezwykłej przygodzie pana Gabrysia. Kim jest pan Gabryś? Jakie tajemnicze zakamarki kryje filharmonia? Ile emocji i uczuć ma w sobie muzyka Fryderyka Chopina? Skąd w dźwiękach taka moc? Dlaczego ten wieczór stał się niezapomniany? Co wydarzyło się w PUSTEJ SALI...? Na te wszystkie pytania czytelnicy znajdą odpowiedź dzięki wciągającej lekturze bogato ilustrowanej książeczki. Bajka ukazała się w ramach współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera oraz Zakładu Poligraficznego Sindruk.

 

Sklep internetowy

Zwiastun

 

 

 

O organach z dziećmi i dla dzieci

Bajka O organach z dziećmi i dla dzieci ks. Grzegorza Poźniaka odsłania przed młodymi czytelnikami tajniki fascynującego świata prawdziwego króla instrumentów. W niezwykły sposób opowiada o jego historii, zaprasza na spacer po jego wnętrzu oraz prezentuje wiele ciekawostek dotyczących jego funkcjonowania. W oryginalny sposób omawia wszystkie elementy, tłumacząc jednocześnie ich działanie. Doskonałe uzupełnienie bogatej pod względem literackim bajki tworzą niebanalne ilustracje. Książka stanowi znakomitą pomoc edukacyjną w zakresie organoznawstwa oraz fantastyczny przewodnik po organowym świecie. Przybliża ponadto porywające opowieści, które z pewnością zaskoczą i zaciekawią każdego.

 

Sklep internetowy

Zwiastun

 

 

 

Muzyczne trasy Rytmokia

Bajka Muzyczne Trasy Rytmokia została wyróżniona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci, który został zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. Przez Muzyczne Trasy bajkowych opowieści poprowadzi czytelników niesforny robocik o imieniu Rytmokio. Zabierze na nieznane lądy dźwiękowych planet i odkryje, dlaczego dźwięki brzmią, trwają i tworzą całe gamy. Bogato ilustrowana bajka stanowi ponadto doskonałą pomoc edukacyjną dla dzieci z zakresu zasad muzyki.

 

Sklep internetowy

Zwiastun

 

 

 

Zosia i stary fortepian

Stary zamek stał na wzgórzu i królował nad gęstym lasem oraz całą okolicą. Nikt już od dawna tam nie mieszkał, a drogę do niego zarosły ogromnedrzewa. W dawnych czasach mieszkał tutaj baron z całą rodziną, potem jegonajmłodszy syn, który bardzo lubił sztukę (…). Podobno kilkakrotnieprzebywał tam sam Fryderyk Chopin i grał na fortepianie swoje polonezy, mazurki, preludia, nokturny i inne utwory…”. Tymi słowami rozpoczyna się bajka Zosia i stary fortepian, która okazała się w ramach współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Zakładu Poligraficznego Sindruk. Bajka „Zosia i stary fortepian” została wyróżniona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci, który został zorganizowany przez DIMK.

 

Sklep internetowy

Zwiastun

 

 

 

Biedronka Ilonka i jej kropeczki

Kolejna książeczka dla dzieci jest owocem stałej współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z autorem bajek Michałem Alico. Tym razem główną bohaterką jest biedronka Ilonka, która opowiada o znaczeniu jej słynnych kropeczek prezentując czytelnikom wartościowe cechy charakteru. Publikacja jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii Nieoczekiwani goście opolskiej katedry oraz bajki Pajęczyna. Nowością w bajce jest piosenka wraz z zapisem nutowym, która stanowi integralną część opowiadania.

 

 

Zwiastun

 

 

 

Pajęczyna

 

Bogato ilustrowana bajka dla dzieci Pajęczyna autorstwa Michała Alico jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii Nieoczekiwani goście opolskiej katedry. Tym razem mieszkańcy lasu dzięki zgodnej współpracy dobrze radzą sobie z robieniem porządków po nocnej burzy. Szybko dochodzą do wniosku, że warto być przyjaznym i życzliwym, bo wtedy wszystko wokół staje się piękne.

 

 

 

 

Nieoczekiwani goście opolskiej katedry

Ideą powstania niniejszej serii czterech opowiadań dla dzieci stało się wsparcie remontu katedry opolskiej oraz propagowanie jej dziedzictwa. Z tego względu losy bohaterów poszczególnych bajek rozgrywają się wokół świątyni oraz w jej zakamarkach.

 

Gołąb pocztowy Julian

 

"Niedaleko Opola położona jest niewielka wieś. Nie potrzeba wymieniać jej nazwy, dla naszej opowieści ważne jest, że mieszka w niej pan Alfons. Człowiek niezwykle ciekawy. Nie ma jeszcze bardzo wielu lat, ale choruje okrutnie. Niektórzy ludzie we wsi mówią, że pan Alfons ma wszystkie choroby… Oczywiście, że tak nie jest, ale doświadcza z pewnością wielu cierpień…" 

 

 

 

 

Mała myszka Cysia

 

"To był początek jesieni. Liście na drzewach zaczynały tracić swój zielony kolor. Stawały się żółtawe, ale każdy, kto na nie patrzył, wiedział, że za chwilę będą czerwono-brązowe i złociste, a potem opadną na ziemię, ścieląc śliczny dywan. Jesień to piękna pora roku. Tyle w niej uroczych barw. Jednakże jesień zawsze poprzedza zimę…"

 

 

 

 

Zaspany kot Kazimierz 

"Tego roku lato było bardzo gorące. W ciągu dnia upały były wręcz nie do wytrzymania. Niektórzy żartowali, że to aniołki w niebie ciągle podrzucają drewno i węgiel do pieca, i dlatego z góry leje się żar. Oczywiście, że nie przez aniołki było tak gorąco… Dzieci miały ciągle jeszcze wakacje, nie chodziły do szkoły, ale na podwórkach i na placach zabaw nie było ich prawie wcale widać. Chowały się przed słońcem. Wszyscy cieszyli się, kiedy przychodził wieczór. Robiło się wtedy troszkę lżej…"

 

 

 

 

Wesoły pies Marbut

"Ania była dziewczynką bardzo mądrą i zdolną. Chodziła do szkoły i była bardzo pilną uczennicą. Zawsze chętnie odrabiała wszystkie zadania domowe, także wzorowo się zachowywała. Ale co jest bardzo ważne, dzieci w szkole lubiły Anię, ponieważ miała bardzo serdeczne nastawienie do wszystkich swoich kolegów i koleżanek. Również w domu Ania była wspaniałą dziewczynką. Pomagała rodzicom. Nigdy nie musieli powtarzać jej kilka razy, co powinna zrobić. Często pomagała mamusi w kuchni, lubiła posiedzieć z tatą, przytulić się do niego. Z Ani można było brać przykład…"