2016/2017

Solum Car*l*men
Z przyjemnością pragniemy poinformować o wydaniu osiemnastej płyty w serii "Organy Śląska Opolskiego". Jej powstanie jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i kierunku Muzykologia UO z Akademie múzických umění w Pradze. W kościele Księżnej Zofii w Pokoju został przeprowadzony remont organów. Prace przy instrumencie prowadziła firma Jehmlich Orgelbau GmbH z Drezna. Wcześniej, w latach 2015–2016, wyremontowany został prospekt organów. Prace powierzono konserwatorowi A. Barskiemu z Nysy. Niejako koroną zabiegów naprawczych jest opublikowanie niniejszej płyty. Jej wartość pomnaża prof. Jaroslav Tůma ‒ organista z Pragi, mający na swoim koncie ponad 50 nagrań płytowych.
Organy w kościele w Pokoju to 17-głosowy instrument pneumatyczny o wiatrownicach stożkowych. Szczególną wartością organów jest rokokowy prospekt.
Płyta "Solum Car*l*men" ukazała się w zakładach poligraficznych Sindruk, a nagrań dokonało Ars Sonora Studio.

 

Śp. Piotr Burek

Z ogromnym bólem zawiadamiamy, że 14 sierpnia 2017 r. zginął w wypadku uczeń DIMK Piotr Burek.

Piotra polecamy modlitwom.

 

 
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!
 
 
 Pogrzeb Śp. Piotra Burka odbędzie się w piątek 25 sierpnia br.
* godz. 9:30 wyprowadzenie z domu;
* godz. 10:00 Msza św. w kościele filialnym w St. Kotkowicach;
Różaniec w jego intencji w środę i w czwartek o godz. 18:00.
  
Nuty do pobrania dla uczniów śpiewających na pogrzebie:
   

Śp. Aleksandra Kościów

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 27 czerwca br. zmarła nauczycielka DIMK Aleksandra Kościów. Swoje lata emerytalne poświęciła na kształtowanie młodych talentów w naszym Instytucie ucząc gry na fortepianie.

Msza św. za zmarłą odprawiona zostanie w piątek (30.06.) o godz. 11:00 w kościele bł. Czesława (Opole, ul. J. Hallera 2), o godz. 13:00 nastąpi wystawienie trumny w starej kaplicy, a o godz. 14:00 odprawione zostaną obrzędy pogrzebu. 

  

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...

  

Nagrania w opolskiej katedrze

W dniach 26–29 czerwca br. w opolskiej katedrze nagrywana jest płyta z muzyką organową.

Na organach oznaczonych opusem 2960 firmy Rieger z Krnova zarejestrowane zostaną utwory w wykonawstwie Moisesa Santiestebana Pupo, kubańskiego artysty. 59-głosowy instrument zostanie zarejestrowany przez studio nagraniowe Ars Sonora. Płyta zostanie wydana w serii Organy Śląska Opolskiego. Organista katedry hawańskiej realizuje projekt we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej. Organy do nagrań przygotowała firma Kamerton Wiesława Jelenia z Olszynki.

Nagrania i jesienna promocja płyty dotyczą trwałości projektu pt. „Rozwój współpracy transgranicznej przy odnowie katedry w Ostrawie i w Opolu - konserwacja i renowacja Kaplicy Spowiedzi” realizowanego w 2015 r. i współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCZ-RP 2007-2013. 

 

Śląskie Organy V

W nowej serii wydawniczej Redakcji Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego – Muzykologia opolska * Studia i Materiały ukazała się publikacja pod redakcją ks. Grzegorza Poźniaka Śląskie Organy V, która zbiera owoce V konferencji organozanwczej Śląskie organy, udostępniając czytelnikom wygłoszone referaty w kolejności ich wygłoszenia, uzupełniając je pracą i P. Magosz. Jest to kolejna część dotychczas opublikowanych czterech tomów opolskich, pokonferencyjnych studiów organoznawczych, które ukazały się w ramach serii wydawniczej Sympozja.
 
 
 
 
 
Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej ogłasza nabór na rok szkolny 2017/2018.

Kontynuując ponad 40-letnią tradycję kształcenia muzyków na Opolszczyźnie pragniemy zaprosić dzieci, młodzież i dorosłych do odkrywania piękna ukrytego w dźwiękach muzyki. Bogata oferta kierunków pozwala na kształcenie się w naszym Instytucie od szkoły podstawowej po kierunki podyplomowe.

W tym roku oferujemy nowy kierunek adresowany do osób odznaczających się predyspozycjami muzycznymi i zainteresowanych śpiewem piosenki religijnej: Wokalistyka. Kontynuujemy również nabór do Chóru chłopięcego Pueri Cantores Opolienses oraz Chóru Schola Cantorum Opoliensis.

Zapraszamy na kierunki:

 • Ogródek Muzyczny (zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym);
 • Organista;
 • Organista – podyplomowe;
 • Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych;
 • Kapelmistrz Orkiestry Dętej;
 • Wokalistyka – specjalizacja: Piosenka Religijna;
 • Kurs Psałterzystów;
 • Kurs Przygotowawczy.

Egzaminy wstępne odbędą się w siedzibie Instytutu w Opolu przy ul. Grunwaldzkiej 7; I termin: 1 lipca br. od godz. 9:00; II termin: 2 września br. od godz. 9:00. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje w zakładce Dla kandydatów.

 

III Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz kierunek Muzykologia na Uniwersytecie Opolskim nawiązując do bogatych tradycji edukacji muzycznej w Polsce i na Śląsku, poprzez swą działalność kształtują wrażliwość społeczeństwa na piękno muzyki. Wspólnie stawiają sobie za cel działalność edukacyjną, duszpasterską, organizacyjną, koncertową i promocyjną w obszarze wyższej kultury muzycznej.

Realizując nasze cele po raz trzeci byliśmy organizatorami Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Celem Konkursu każdorazowo jest propagowanie wysokiej jakości wykonawstwa literatury organowej, jak i akompaniamentu muzyczno-liturgicznego oraz rozpowszechnianie twórczości organowej śląskich kompozytorów.

Z przyjemnością pragniemy ogłosić wyniki konkursu:

Miejsce

Imię i nazwisko uczestnika

I

Marcel Krawczak

rok IV

Diecezjalna Szkoła Organistowska II st. w Gliwicach

Nauczyciel: Mariola Brzoska

II

Piotr Soroka

rok IV

Diecezjalna Szkoła Organistowska II st. w Gliwicach

Nauczyciel: Mariola Brzoska

II

Mikołaj Szczęsny

rok V

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

Nauczyciel: Anna Sikora

III

Grzegorz Bigas

rok V

Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej, Przemyśl

Nauczyciel: Franciszek Łamasz

III

Szymon Marzok

rok IV

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, Opole

Nauczyciel: Gabriela Czurlok

wyróżnienie

Krzysztof Malik

rok III

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, Opole

Nauczyciel: Michał Blechinger

wyróżnienie

Kinga Szalecka

rok III

Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Kazimierza Pasionka, Tarnów

Nauczyciel: Wiesław Kumor

wyróżnienie za wykonanie 
utworu M. Sawy: Bogurodzica

Jan Surma

rok V

Metropolitalne Studium Organistowskie, Wrocław

Nauczyciel: Łukasz Romanek

 

Pliki do pobrania:

SPONSORZY KONKURSU

Organmistrzostwo Kamerton
Witold Wiesław Jeleń
Olszynka 21 a, 48-231 Lubrza
(k/Prudnika woj. opolski)

Organmistrzostwo Henryk Hober

ul. Gorzowska 40

46-300 OLESNO

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ARS SONORA
ul. Jaworowa 7b
Rąbień AB
95-070 Aleksandrów Łódzki

Wydawnictwo muzyczne Polihymnia

ul. Deszczowa 19

20-832 Lublin

POLSKIE WYDAWNICTWO MUZYCZNE
al. Krasińskiego 11a, 31-111 Kraków

  
 
Katalog organów w kościołach ewangelickich Opolszczyzny
W 2014 i 2015 r. Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego opublikowała I i II tom Katalogu organów diecezji opolskieDzięki tej publikacji skatalogowane zostały wszystkie organy piszczałkowe z kościołów i instytucji katolickich Opolszczyzny. Aby mieć pełny obraz zasobów instrumentarium na tym terenie w zakresie organów piszczałkowych konieczne jest uzyskanie wiedzy także o organach znajdujących się w kościołach ewangelickich. Temu właśnie służy najnowsza publikacja ks. dr hab. Grzegorza Poźniaka, prof. UO - Katalog organów w kościołach ewangelickich Opolszczyzny. Katalog bazuje na schemacie opisu instrumentów, który wypracowany został na potrzeby opisu organów ze świątyń katolickich diecezji opolskiej. Zdecydowano się jednak na uzupełnienie kart katalogowych opisami prospektów oraz zamieszczeniem większego zbioru fotografii. Niniejsza publikacja wpisuje się w szeroko zakrojoną działalność badawczą środowiska muzyków i muzykologów kościelnych na Opolszczyźnie.
 
Badania sfinansowane w ramach programu
"Muzyczne białe plamy" Instytutu Muzyki i Tańca
 

 

 "Civibus urbis Opoliae"
Oddajemy w  ręce Szanownych Państwa kolejną płytę z serii "Organy Śląska Opolskiego". Jej powstanie wiąże się z  jubileuszem 800-lecia Opola i jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z ks. Piotrem Kucem – rektorem kościoła pw. św. Sebastiana, Urzędem Miejskim i Prezydentem Opola, firmą organmistrzowską Kamerton Wiesława Jelenia z Olszynki (k. Prudnika) na Opolszczyźnie, która przeprowadziła remont instrumentu zarejestrowanego na tej płycie oraz artysty Maciej LammPłyta "Civibus urbis Opoliae" została nagrana w ramach realizacji zadania "Najstarsze organy Opola" współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Opole.
 

Zapraszamy na Eucharystię

Serdecznie zapraszamy 31 maja 2017 r. o godz. 16:30 na Mszę św. z okazji rocznicy święceń kapłańskich rocznika 1996 - ks. prof. Grzegorza Poźniaka, dyrektora DIMK. Msza, podczas której śpiewać będzie chór uczniowski naszego Instytutu (dyr. B. Malik), odbędzie się w kościele św. Sebastiana w Opolu.

 

  

 

 

 

Rekolekcja dla muzyków kościelnych

Serdecznie zapraszamy wszystkich organistów i muzyków kościelnych diecezji gliwickiej i opolskiej na coroczne rekolekcje, które odbędą się od 26 do 28 czerwca 2017 roku (poniedziałek–środa) w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym Diecezji Gliwickiej w Rudach, w pięknej scenerii parku pocysterskiego oraz w bliskości sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Rekolekcje poprowadzi ks. Wojciech Janus, kapłan–muzyk z diecezji opolskiej. W ramach ćwiczeń duchowych, w roku jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich, przewidziana jest pielgrzymka do Śląskiej Fatimy – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Uczestników rekolekcji odwiedzi również Ks. Biskup Jan Wieczorek, który będzie przewodniczył Mszy świętej na zakończenie rekolekcji.

Koszt udziału w rekolekcjach wynosi 250 zł. Zgłoszenia do udziału w rekolekcjach prosimy kierować do referatu ds. muzyki kościelnej kurii diecezjalnej w Gliwicach na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , najpóźniej do 22 czerwca 2017 roku.

 

 

Pielgrzymka Chórów

Duszpasterz Muzyków Kościelnych ks. Piotr Kierpal, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zapraszają do uczestnictwa w Pielgrzymce Chórów Kościelnych na Górę Św. Anny, która odbędzie się w dniach 10-11 czerwca br. Rozpoczęcie w sobotę o godz. 15:00 w "Domu Pielgrzyma". Podczas Mszy św. w niedzielę o godz. 11:00 w bazylice zostanie wykonana "Msza Schuberta". Nuty do pobrania tutaj. Zapraszamy wszystkich chórzystów do uczestnictwa. Zgłoszenia chórów jak i indywidualnych osób przyjmowane są do czwartku 8 czerwca br. pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Dziękujemy

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na działalność naszego Instytutu. Cieszymy się, że chcecie włączać się w działalność pożytku publicznego, edukacyjną, duszpasterską, organizacyjną, koncertową i promocyjną w obszarze wyższej kultury muzycznej.

  

  

 Konkurs kompozytorski

 

Zakończyła się ocena pieśni przesłanych na Konkurs kompozytorski na pieśń ku czci Matki Bożej Opolskiej, ogłoszony przez Biskupa Opolskiego ks. prof. Andrzeja Czaję z okazji 800-lecia Miasta Opola. Protokół jury wraz z przyznanymi nagrodami i wyróżnieniami do pobrania poniżej. Otwarcie kopert z godłami nastąpi tydzień po ogłoszeniu wyników. Nagrodzenie twórców nastąpi w Uroczystość Matki Bożej Opolskiej, na które twórcy zostaną zaproszeni.

 

Nagrodzone utwory

 

Propozycja własna DIMK

 

Protokół jury

 

  Regulamin konkursu   

 

Lista utworów nadesłanych na konkurs

 

Lista jurorów

 

Pracownia Badań Naukowych

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, działając w oparciu o swój statut oraz dostrzegając potrzebę naukowego opisu historii i teraźniejszości szeroko pojętej muzyki kościelnej, z dniem 25 kwietnia 2017 r. powołuje do istnienia wewnętrzną strukturę – Pracownię Badań Naukowych.  Prowadzone w ramach jej aktywności eksploracje muzykologiczne owocować będą naukową wymianą myśli oraz publikacjami, jednocześnie będą mogły być wykorzystane do praktycznego zastosowania w kreowaniu muzycznego oblicza liturgicznej chwalby Bożej.

 

Pierwszymi pracownikami Pracowni Badań Naukowych, zatrudnionymi na zasadach porozumienia o wolontariat, będą:

 

 

 

 

 

 ks. dr hab. Robert Bernagiewicz – muzykolog, gregorianista

 

 

 

 

 

 

 dr Andrzej Prasał - organolog

 

Międzynarodowy sukces

11 kwietnia 2017 r. uczniowie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz studentki kierunku Muzykologia na Uniwersytecie Opolskim wzięli udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Student Artist Activity, który odbył się na Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku (Słowacja).

Nasi uczniowie zdobyli następujące nagrody:

 

miejsce 1

Mikołaj Szczęsny (DIMK Opole, klasa organów mgr Anny Sikory)

 

miejsce 2

Karolina Pawlik (Muzykologia UO, klasa organów mgr Gabrieli Czurlok)

 

miejsce 3 oraz nagroda specjalna za wykonanie Toccaty M. Sawy

Szymon Marzok (DIMK Opole, klasa organów mgr Gabrieli Czurlok) 

 

 Serdecznie gratulujemy! 

 

Życzenia Świąteczne

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia!

 

Papież Franciszek w bulli Misericordiae vultus napisał: Jezus z Nazaretu swoimi słowami, gestami i całą swoją osobą objawia miłosierdzie Boga. Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. (…) Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu.

Niech czas Świąt Paschalnych da nam głębokie właśnie takie doświadczenie bliskości Boga. Niech będzie to dla nas wszystkich czas ukojenia i pokoju. Jednocześnie niech świąteczne chwile umocnią w nas prawdziwe szczęście płynące z wiary i bycia z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Niech wybrzmi radosne wielkanocne Alleluja i niech przepełnia nas ono każdego dnia – tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Drodzy Muzycy Kościelni, przy okazji Triduum Paschalnego myślę także o Waszym ogromnym wysiłku, jaki wkładacie w przygotowywanie bogatych celebracji liturgicznych. Oby całe to zatroskanie i zapracowanie zostało wynagrodzone spełnieniem Waszych najskrytszych marzeń!

Błogosławionej Paschy Baranka Bożego!

 

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

Schola Cantorum Opoliensis w Brukseli

W dniach 22-26 kwietnia Chór Schola Cantorum Opoliensis działający przy naszym Instytucie pod batutą Tadeusza Eckerta i Anny Sikoryprzebywał w Beligii i w Niemczech, gdzie koncertował oraz odwiedził znaczące miejsca dla całej Europy.

Chór złożył wizytę w Parlamencie Europejskim na zaproszenie europosłanki Danuty Jazłowieckiej, pochodzącej z Opola, jednak głównym celem chórzystów było reprezentowanie Opolszczyzny 23 marca w siedzibie Ambasady RP podczas dorocznego „Kulturalnego Domu Polski Południowej”, wydarzenia zorganizowanego przez DPP w Brukseli. Chór SCO wystąpił także na koncercie w kościele dominikanów w Brukseli, razem z chórem Domino Cantes, działającym przy tamtejszej parafii, zaś w drodze powrotnej zespół zwiedził katedrę w Akwizgranie i zaśpiewał w jej wnętrzu, a także odwiedził Simonskall i koncertował w Bergstein. 

 

Podziękowanie Marszałka Województwa Opolskiego  

 Relacja na stronie Dom Polski Południowej w Brukseli 

 Relacja na stronie Biura Informacyjnego Województwa Opolskiego w Brukseli 

 Galeria zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego 

 

Konkurs kompozytorski

 

Zakończył się nabór propozycji w Konkursie Kompozytorskim na śpiew ku czci Matki Bożej Opolskiej, który ogłosił Biskup Opolski ks. Andrzej Czaja z okazji 800-lecia Miasta Opola. 

Powołane przez Biskupa Opolskiego jury dokona teraz oceny konkursowych propozycji.

Opublikowanie wyników konkursu nastąpi 30 kwietnia br.

 

  Regulamin konkursu   

 

Lista utworów nadesłanych na konkurs

 

Konferencje, koncerty, wykłady...

W dniach 2-7 kwietnia 2017 r. odbędzie II Tydzień Muzykologii, w którego ramach odbędą się wydarzenia współorganizowane przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Zachęcamy do udziału w cyklu koncertów, konferencji, wykładów i konsultacji.

 

 

  

II Tydzień Muzykologii

 Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w II Tygodniu Muzykologii, który organizowany jest w dniach od 2 do 7 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Opole, ul. Drzymały 1a).

W programie konferencja naukowa, wykłady, panel studencko-doktorancki, konsultacje, koncert Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu m.in. studentów muzykologii oraz koncerty rzadko wykonywanej kompozycji, jaką są „Sonaty różańcowe” Heinricha Ignaza Bibera.


V Konferencja organoznawcza "Śląskie organy"

Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego WT UO w Opolu oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zapraszają do udziału w V Konferencji organoznawczej z cyklu „Śląskie organy”, która obędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Opole, ul. Drzymały 1a, sala nr 18) w środę 5 kwietnia br.  Rozpoczęcie konferencji o godz. 9:00. Konferencja organizowana jest pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych oraz patronatem medialnym Radia Doxa i "Gościa Niedzielnego" (oddział opolski). 

 

Uwaga! Uczniowie roku 2 i 3 kierunku Organista w DIMK są zobligowani do udziału w konferencji od godz. 15:30. Po zakończeniu konferencji wykłady odbywają się według planu. Zachęcamy do udziału w całej konferencji Śląskie organy wszystkich uczniów kierunku Organista

 

"Sztuka a sacrum" - Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa

Koło Naukowe Studentów Muzykologii UO, Rada Doktorantów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Studencko-Doktorancka Konferencji Naukowej "Sztuka a sacrum", która odbędzie się w czwartek, 6 kwietnia 2017 r., w ramach II Tygodnia Muzykologii. Konferencja charakterze interdyscyplinarnym ma na celu prezentację badań studentów, doktorantów i młodych naukowców. Tematyka konferencji związana jest z problematyką związków pomiędzy dorobkiem kulturowym cywilizacji, manifestowanym przez dzieła artystyczne, a religiami. Stanowić będzie próbę uchwycenia fenomenu sacrum w sztuce okiem młodych naukowców, chcących wyrazić przeżycia estetyczne i religijne. Tematyka proponowanego panelu obejmować będzie również sztukę jako nośnik wartości oraz narzędzie do przekazywania prawd religijnych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na muzykę.

 

Szczegółowy plan wydarzeń na stronie www.muzykologia.uni.opole.pl

 

Psałterzyści

Z radością pragniemy poinformować, że wszyscy kandydaci zdali egzamin i zostają dopuszczeni do posługi Psałterzysty. Ustanowienie Psałterzystów będzie miało miejsce w sobotę 1 kwietnia 2017 r., na Mszy św. o godz. 11:30 w kościele św. Józefa we Wrzoskach. Prosimy o przyjście do zakrystii o godz. 11:00.

 

 

 

  

 

Muzyka jest piękna

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza I Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Prace należy przesyłać do 30 września 2017 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres organizatora konkursu: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, ul. Grunwaldzka 7; 45-054 Opole (z dopiskiem Muzyka jest piękna). Nagrodą jest opublikowanie w Wydawnictwie SINdruk w Opolu oraz ogólnopolska promocja bajki.

Szczegóły w regulaminie.

 

Regulamin I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci 

  

Najstarsze organy Opola

Nasz Instytut realizuje zadanie "Najstarsze organy Opola", którego celem jest ukazanie dziedzictwa kulturowego Opola oraz włączenie się w świętowania 800-lecia miasta poprzez zwrócenie uwagi na zabytkowe instrumentarium organowe Opola. Najstarsze organy znajdują się w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu. Właśnie ten instrument zostanie objęty zadaniem nagrania i wydania płyty CD, do której dołączona zostanie książeczka prezentująca najstarsze opolskie organy. Wydanie płyty ukaże całe spektrum informacji o najstarszych opolskich organach oraz rejestrację brzmieniową instrumentu. Książeczka dołączona do płyty (booklet), w której znajdować się będą fotografie i opis zredagowany przez jednego z rzeczoznawców Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie organów piszczałkowych, będzie stanowiła istotny wkład w upowszechnianie i rozwój kultury miasta Opola. Edukacyjno-informacyjny charakter wydawnictwa płytowego sprawi, iż jego odbiorcami będą nie tylko mieszkańcy Opola, ale także przewodnicy turystyczni oraz turyści z Polski i zza granicy zwiedzający miasto. Dzięki realizacji zadania mieszkańcy miasta oraz turyści zostaną zaznajomieni z tradycją Opola jako miejsca związanego ze sztuką organmistrzowską oraz posiadającego wielowiekowy instrument. Wzrośnie także świadomość, że Opole jest grodem o historii naznaczonej dalekimi horyzontami w transferze myśli i idei w zakresie muzyki i budownictwa instrumentów. 

Zadanie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opole 

 

Wrzosola 2017

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal wraz z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej zapraszają schole liturgiczne działające przy parafiach diecezji opolskiej na XV Przegląd Scholi Liturgicznych Wrzosola 2017, który odbędzie się 1 kwietnia 2017 r. od godz. 9:00 w kościele św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach. Tegoroczna edycja będzie miała charakter warsztatów, które poprowadzi mgr Jolanta Sznajder – Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Zgłoszenie scholi do udziału w XV Przegląd Scholi Liturgicznych Wrzosola 2017 odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.dimk.diecezja.opole.pl i przesłanie go na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 marca 2017 roku.

 

Regulamin XV Przeglądu Scholi Liturgicznych Wrzosola 2017

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Warsztaty Dyrygentury Chóralnej

W imieniu Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Warsztatach Dyrygentury Chóralnej „Interpretacja tekstu w utworach chóralnych o charakterze sakralnym”. Odbędą się one 13 marca 2017 r. w godz. 16:00–20:00 w salach Opolskiej Muzykologii (ul. Drzymały 1a w Opolu). Wykład oraz zajęcia z udziałem słuchaczy oraz Chóru „Schola Cantorum Opoliensis” Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, poprowadzi dr hab. Michał Sławecki, organista, kompozytor, dyrygent, gregorianista; wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Warunkiem udziału w Warsztatach Chórmistrzowskich jest zgłoszenie do dnia 9 marca br. pod adresem elektronicznym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub pod nr telefonu 77 44 11 509. Ilość osób mogących wziąć udział w warsztatach jest ograniczona.

  

Dzień Skupienia

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Muzyków Kościelnych, który odbędzie się w sobotę 04.03.2017 r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu - Gosławicach (Opole, ul. Wiejska 101). Rozpoczęcie o godz. 9:30. W programie: Droga krzyżowa, adoracja, sakrament pokuty, Msza św., poczęstunek w domu parafialnym.

Dzień Skupienia poprowadzi ks. Piotr Kierpal.

 

IV Tydzień Muzyki Sakralnej w Hawanie

W dniach od 26 lutego do 5 marca br. w Hawanie na Kubie odbędzie się Tydzień Muzyki Sakralnej zorganizowany przez tamtejszy uniwersytet we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie oraz Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu jako owoc współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie. Zasadniczym tematem wokół którego będą oscylować wszystkie wydarzenia oraz konferencja naukowa będzie przesłanie muzyki sakralnej w przeszłości i współczesności. W programie wspomnianej konferencji znajdzie się także wykład ks. prof. Grzegorza Poźniaka pt. „Wprowadzenie do liturgii”. Będzie to jeden z pięciu wykładów poświęconych zagadnieniom wprowadzającym do posługi muzycznej w liturgii. W wykładzie zostaną omówione kwestie obrzędów liturgicznych w kontekście roku liturgicznego oraz relacji pomiędzy obrzędami a wymogami stawianymi muzyce liturgicznej. 

Program IV Tygodnia Muzyki Sakralnej w Hawanie (Kuba)

   

III Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz kierunek Muzykologia na Uniwersytecie Opolskim nawiązując do bogatych tradycji edukacji muzycznej w Polsce i na Śląsku, poprzez swą działalność kształtują wrażliwość społeczeństwa na piękno muzyki. Wspólnie stawiają sobie za cel działalność edukacyjną, duszpasterską, organizacyjną, koncertową i promocyjną w obszarze wyższej kultury muzycznej.

Realizując nasze cele po raz trzeci jesteśmy organizatorami Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Celem Konkursu każdorazowo jest propagowanie wysokiej jakości wykonawstwa literatury organowej, jak i akompaniamentu muzyczno-liturgicznego oraz rozpowszechnianie twórczości organowej śląskich kompozytorów.

Zapraszamy do zgłaszania udziału uczniów diecezjalnych szkół organistowskich  (z uwzględnieniem ich wszelkich sposobów organizacji)  oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna (z wyłączeniem kierunku organy w średnich szkołach muzycznych) w III Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Jesteśmy przekonani, że udział w tego rodzaju konkursach pozwala młodym muzykom na rozwój swoich umiejętności. Dla nas – wykładowców – będzie to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń w zakresie pedagogiki muzycznej i wykonawstwa muzyki organowej.

 

Pliki do pobrania:

 

Nominacja dla ks. Poźniaka w konkursie "Człowiek Roku 2016"

Miło nam poinformować, że nasz dyrektor ks. Grzegorz Poźniak został nominowany w kategorii kultura w konkursie Człowiek Roku 2016 organizowanym przez Nową Trybunę Opolską. Nominacja została przyznana za podejmowanie działań i inicjatyw mających na celu animowanie kultury na Opolszczyźnie oraz pielęgnowanie tradycji i pomnażanie dorobku kultury muzycznej w województwie opolskim. Zachęcamy do lektury listu ks. Poźniaka napisanego w związku z nominacją w konkursie.

Nominacja w konkursie 

List ks. Poźniaka w związku z nominacją w konkursie

 

Sztuka a sacrum

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów i młodych naukowców do udziału w panelu studencko-doktoranckim Sztuka a sacrum. Odbędzie się on w ramach Ogólnopolskiej konferencji naukowej Śląskie organy oraz Tygodnia Muzykologii.

Panel studencko-doktorancki o charakterze interdyscyplinarnym obejmie problematykę związków pomiędzy dorobkiem kulturowym cywilizacji, manifestowanym przez dzieła artystyczne, a religiami.

Zachęcamy do przedstawiania własnych propozycji referatów w ramach nakreślonej tematyki. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 15 minut.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 6 marca 2017 r.

Brak opłaty konferencyjnej. Więcej informacji w załączniku.  

 

Organizatorzy:

Koło Naukowe Studentów Muzykologii UO

Rada Doktorantów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

 

Komunikat o konferencji

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Psallite Domino Sapienter

W Wydawnictwie Świętego Krzyża ukazało się Psallite Domino SapienterTypiczne melodie do Mszy świętej. Jest to zbiór melodii do zmiennych tekstów śpiewów międzylekcyjnych, modlitwy wiernych, III formy aktu pokutnego. Prac redakcyjnych podjął się pięcioosobowy zespół muzyków kościelnych z diecezji gliwickiej i opolskiej (ks. Joachim Waloszek, Michał Blechinger, ks. Adam Kozak, Mateusz Mandalka, Bogdan Stępień), konsultując swoje działania z szerokim gronem organistów również spoza obydwu diecezji.  

         • Format 155 x 215
         • Stron 146
         • Autorzy Ks. Joachim Waloszek
         • Rok wydania 2017
         • Wydanie IV
         • ISBN 978-83-7342-544-6

Do nabycia w wydawnictwie Świętego Krzyża

   

Twój 1% dla piękna!

Z radością pragniemy poinformować, że Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako nieposiadająca osobowości prawnej instytucja kościelna będąca organizacją pożytku publicznego. Naszym celem jest więc prowadzenie działalności pożytku publicznego, edukacyjnej, duszpasterskiej, organizacyjnej, koncertowej i promocyjnej w obszarze wyższej kultury muzycznej.  W tym roku po raz pierwszy można przekazać nam 1%  podatku.

 

Nasz numer KRS to: 0000647538.

 

Aby wypełnić PIT i przekazać 1% podatku na rzecz naszego Instytutu, można pobrać program e-pity na swój komputer lub wypełnić formularz on line.

 

1% podatku

 

 

Wypełnij bezpłatnie swój PIT za rok 2016 i przekaż 1% dla Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

  

Program e-pity online działa we wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach internetowych. Żadne dane osobowe nie są zapisywane na serwerze - dane zapisywane są i odczytywane tylko na komputerze użytkownika. W wersji on-line podatnik ma możliwość wysłania PIT-a przez Internet do systemu e-deklaracje.gov.pl Ministerstwa Finansów lub wydrukowania go w sposób tradycyjny. Możliwe jest także zapisanie wypełnionej deklaracji PIT w pliku PDF.

 

  

Świąteczne życzenia

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Przez cały czas naszego adwentowego oczekiwania rozbrzmiewają w naszych kościołach błagalne śpiewy przyzywające przyjścia Pana. I tak jak w Kościele pierwszych wieków chrześcijanie wołali Marana tha! — Przyjdź, Panie Jezu (por. Ap 22,20c) — również i dziś ta pełna wiary, nadziei i miłości modlitwa zawiera się w naszych adwentowych pieśniach: Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry, Sprawiedliwego wylejcie chmury.

Jest ona także treścią kolędowego orędzia – wesołej nowiny, bo Panna czysta porodziła Syna.

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia oraz moment przejścia kalendarza w Nowy Rok będzie dla nas wszystkich właśnie czasem spotkania z przychodzącym Panem. Jednocześnie niech świąteczne chwili umocnią w nas prawdziwe szczęście. Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki – tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Błogosławionego Nowego Roku!

 

Marana tha! — Przyjdź, Panie Jezu!

 

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

Konkurs świąteczny

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej i Muzykologia UO organizują konkurs na fotografię wspólnie śpiewających osób! 

Śpiew przyspiesza rozwój człowieka, rozwija pamięć i wyobraźnię, pomaga przekazać tradycyjne wartości i wzmacnia więzi rodzinne, ale przede wszystkim sprawia ogromną przyjemność! Dlatego zamiast spędzić święta przed komputerem zaśpiewaj z rodziną lub znajomymi kolędę, zrób zdjęcie i wyślij je do nas. Zbierz jak najwięcej polubieni, a my Cię nagrodzimy!

Fotografię prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zachęć rodzinę i znajomych do wspólnej zabawy – zaproś ich do polubienia stron:

www.facebook.com/MuzykologiaUO

www.facebook.com/DIMK.Opole

oraz zagłosowania na Twoją fotografię.

Zdjęcia można nadsyłać w dniach 24 grudnia 2016 r. – 2 stycznia 2017 r. Prace zostaną opublikowane na FanPage DIMK 3 stycznia do godz. 15.00. Wtedy zacznie się głosowanie. Trzy fotografie, które do dnia 13 stycznia 2017 r. do godz. 10:00 otrzymają najwięcej polubień zostaną nagrodzone.  

Regulamin konkursu

 

  

 

Konkurs kompozytorski

 

Biskup Opolski Andrzej Czaja wpisując się w obchody 800-lecia Miasta Opola serdecznie zaprasza wszystkich twórców muzyki liturgicznej do wzięcia udziału w konkursie kompozytorskim na śpiew ku czci Matki Bożej Opolskiej. Przedmiotem konkursu jest nowopowstały tekst i melodia pieśni wraz z harmonizacją. Najlepsze śpiewy zostaną nagrodzone i wprowadzone do repertuaru liturgicznego. Pierwsze wykonanie pieśni będzie miało miejsce podczas uroczystej mszy świętej 21 czerwca 2017 r. Organizatorami Konkursu kompozytorskiego są Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego.

Prace należy nadsyłać do 31 marca 2017 r. na adres:

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

ul. Grunwaldzka 7

45-054 Opole

z dopiskiem: Konkurs kompozytorski

 

  Regulamin konkursu   

 

Pajęczyna

W zakładzie poligraficznym Sindruk we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej ukazała się bajka dla dzieci Pajęczyna autorstwa Michała Alico. Książeczka jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii Nieoczekiwani goście opolskiej katedry

 

  

 

 

Sponsorzy:

Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S. A. w Niemodlinie

 

Morawiec Sp. z o.o.

 

Karina i Grzegorz Kupczykowie

 

„Hyacinthus Opoliensis” dla prof. Remigiusza Pośpiecha

Tegoroczną nagrodę „Hyacinthus Opoliensis” – najwyższe wyróżnienie przyznawane osobom świeckim szczególnie zasłużonym dla Diecezji Opolskiej – przyznano prof. Remigiuszowi Pośpiechowi, wieloletniemu dyrektorowi szkoły organistowskiej. Wyróżnienie to jest nagrodą za wieloletnią działalność dydaktyczną i muzyczną prof. Remigiusza Pośpiecha na forum Diecezji Opolskiej. Serdecznie gratulujemy nagrody! 

 

 

 

Organizacja Pożytku Publicznego

Z radością pragniemy poinformować, że Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako nieposiadająca osobowości prawnej instytucja kościelna będąca organizacją pożytku publicznego. Naszym celem jest więc prowadzenie działalności pożytku publicznego, edukacyjnej, duszpasterskiej, organizacyjnej, koncertowej i promocyjnej w obszarze wyższej kultury muzycznej.  

Nasz numer KRS to: 0000647538.

  

Wspomnienie św. Cecylii

W dniu 22 listopada, zgodnie z kalendarzem liturgicznym Kościoła wspominać będziemy w liturgii św. Cecylię – patronkę muzyki kościelnej. W związku z tą okazją chcę Państwu podziękować za cały trud, niejednokrotnie bezinteresowny wysiłek oraz zaangażowanie, jakie wkładacie na co dzień w muzykę kościelną w środowiskach, w których pracujecie i podejmujecie różnego rodzaju posługi. Proszę przyjąć wyrazu mojego ogromnego szacunku za wszystko, co Państwo czynicie dla promocji i osiągnięcia najlepszego poziomu muzyki kościelnej w naszych środowiskach lokalnych, ale także szerzej  w całej Polsce.

Niech dzień św. Cecylii będzie dla nas wszystkich prawdziwym świętem!

 

Życzę, aby Wasza codzienność była pełna harmonii: z samym sobą, z bliskimi, przełożonymi …ze wszystkimi dla dobra PIĘKNA!

 

Pozdrawiam!

Ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej

 

 

Adwentowy Dzień Skupienia

Duszpasterz Muzyków Kościelnych ks. Piotr Kierpal zaprasza wszystkich muzyków posługujących w parafiach na Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 26. listopada w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu - Gosławicach (ul. Wiejska 101). Rozpoczęcie o godz. 9:30. Mszy św. przewodniczył będzie i Słowo Boże wygłosi ks. Adam Kozak - Duszpasterz Muzyków Kościelnych diecezji Gliwickiej.

Przypominamy, że uczestnictwo w dniach skupienia dla Muzyków Kościelnych jest obowiązkiem. Podczas spotkania zbierana będzie ofiara w wysokości 20 zł na cele organizacyjne.

 

Warsztaty Dyrygenckie

W imieniu Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Warsztatach Dyrygenckich Japoński system dyrygowania oraz pracy z zespołem muzycznym.

Odbędą się one 24 listopada 2016 r. w godz. 16:00–20:00 w salach Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej i Opolskiej Muzykologii (ul. Drzymały 1a w Opolu).

Wykład oraz zajęcia z udziałem słuchaczy oraz Chóru „Schola Cantorum Opoliensis” Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, poprowadzi Profesor Seiji Makino z Tokio (Japonia), profesjonalny dyrygent, chóralista i wokalista. Warunkiem udziału w Warsztatach Chórmistrzowskich jest zgłoszenie do dnia 21 listopada pod adresem elektronicznym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr. telefonu 77 44 11 509.   

 

Najnowsza publikacja dotycząca Josepha Habela

„Tajniki budownictwa organowego są częścią szerokiego wachlarza wiedzy instrumentoznawczej. Organy to jednak jeden z niewielu instrumentów, którego rozwój jest w nieustannym progresie. Ciągle jesteśmy świadkami różnego rodzaju mniejszych bądź większych udoskonaleń organów…” – tak rozpoczyna się wstęp do najnowszej publikacji ks. dr hab. Grzegorza Poźniaka, prof. UO – publikacji, która niewątpliwie jest istotnym wkładem w badania organoznawcze. Książka „Joseph Habel (1840– 1920) Organmistrz z Bliszczyc na Śląsku” ukazała się w Redakcji Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Jej wydanie było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Publikacja  zbudowana jest z trzech rozdziałów. Pierwszy z pozwala na naszkicowanie tła dla działalności organmistrzowskiej Josepha Habla. Drugi rozdział ma charakter typowo biograficzny. Przedstawiony został w nim życiorys oraz działalność organmistrzowska Josepha Habla. Rozdział trzeci zawiera z kolei opisy inwentaryzatorskie wszystkich odnalezionych organów budowniczego z Bliszczyc. Całość niniejszej pozycji książkowej zilustrowana jest, stanowiącym ostatnią część książki, aneksem dokumentującym fotograficznie omawiane instrumenty.

 

Nowa siedziba DIMK

29 października odbyło się poświęcenie i oficjalna inauguracja nowej siedziby Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Uroczystość, która rozpoczęła się od Eucharystii była zwieńczeniem I etapu prac remontowych w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 7.

 

Zakres przedmiotowy prac obejmował przebudowę budynku ze zmianą sposobu użytkowania na działalność edukacyjno-kulturalną Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwój Infrastruktury Kultury. Jego celem było stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej Instytutu oraz podniesienie jakości i zwiększenie dostępu do jego oferty kulturalnej. Niezwykle istotnym było także podniesienie bezpieczeństwa i estetyki obiektu, zniesienie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, zwiększenie potencjału Instytutu w realizacji celów statutowych na poziomie współpracy ponadregionalnej i międzynarodowej oraz dostosowanie działalności do standardów europejskich.

 

  Fotorelacja 

 

  

 

 

 

Zajęcia przygotowawcze dla nowych chórzystów

W związku z dużym zainteresowaniem Chórem mieszanym Schola Cantorum Opoliensis uruchamiamy zajęcia przygotowawcze! W czwartki o godz. 17:15 dyr. Anna Szczędzina zaprasza kandydatów do chóru oraz nowych chórzystów. Zajęcia ruszają 27 października 2016 r. i odbywać się będą w budynku WT UO w Opolu przy ul. Drzymały 1a.

   

Kurs Psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej ogłasza nabór na Kurs Psałterzystów.

Kurs obejmuje 6 spotkań formacyjnych, podczas których uczestniczy będą słuchali wykładów dotyczących liturgii i muzyki liturgicznej oraz będą brali udział w ćwiczeniu umiejętności wokalnych. Zajęcia odbywać się będą w soboty w godz. 9:00–13:00 i prowadzone będą przez nauczycieli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Kurs zakończy się egzaminem i ustanowieniem w posłudze psałterzysty. 

 

 Tegoroczna edycja Kursu Psałterzystów rozpocznie się w sobotę 19 listopada o godz. 9:00.

 

 Proponowane daty kolejnych spotkań:

 • 10.12.2016 r.
 • 28.01.2017 r.
 • 11.02.2017 r.
 • 18.03.2017 r.
 • 21.04. 2017 r.

Odpowiedzialnym za prowadzenie kursu jest ks. mgr lic. Piotr Kierpal - Duszpasterz Muzyków kościelnych.  

Zgłoszenia na kurs można przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

 

 

Tydzień DIMK

W dniach 17-21 października po raz drugi odbędzie się Tydzień Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Hasłem naszego instytutu są słowa "W tej szkole uczymy piękna". Podczas Tygodnia DIMK chcemy pokazać, w jaki sposób przekazujemy piękno dzieciom, młodzieży i dorosłym. Będzie można to zobaczyć podczas zajęć otwartych czy spotkań z wykładowcami. Ukazaniem owoców naszej pracy na rzecz piękna będzie koncert dyplomantów, który poprzedzi Eucharystia - dziękczynienie za naszych uczniów, wykładowców i licznych dobrodziejów oraz za... piękno!

Plan Tygodnia DIMK

17. 10. (poniedziałek)

18:00 Próba otwarta Chóru mieszanego Schola Cantorum Opoliensis  (Opole, ul. Drzymały 1a)

- przesłuchania

- poznanie metodyki pracy chóru mieszanego

- integracja

 

18. 10. (wtorek)

- zwiedzanie nowej siedziby DIMK (Opole, ul. Grunwaldzka 7)

- konsultacje z nauczycielami i dyrekcją szkoły

- spotkania z wykładowcami

Prosimy o wcześniejsze umawianie spotkań (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 77 441 15 09)

 

19.10 (środa)

17:00 Msza w kościele seminaryjno-akademickim (Opole, ul. Drzymały 1a)

- inauguracja roku szkolnego 2016/2017

- koncert dyplomantów

- wręczenie dyplomów dla absolwentów DIMK

- rozdanie indeksów dla uczniów II roku

 

20. 10. (czwartek)

15:30 Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Fortepianowej oraz recital prof. Saoriego Makino (Tokio)

(Opole, ul. Grunwaldzka 7)

Zapisy przyjmuje p. Beata Bączkowicz

 

21.10 (piątek)

15:50 Budynek WT UO (Opole, ul. Drzymały 1a; sala 6)

Zajęcia otwarte w Ogródku Muzycznym

- bezpłatny udział w zajęciach umuzykalniających

- spotkanie informacyjne dla rodziców

- koncert uczniów OM

  

Śp. Tadeusz Gałuszka

Zmarł Tadeusz Gałuszka, wieloletni nauczyciel naszej szkoły organistowskiej i organista w Strzelcach Opolskich. Pogrzeb odbędzie się 30 września (piątek) o godz. 11:00 w Strzelcach Opolskich w kościele p.w. św. Barbary (kościół znajduje się na cmentarzu parafialnym). 

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

W Kościele lud jednym sercem pięknie i harmonijnie wyraża w śpiewie wspólną radość. Nic tak skutecznie nie broni wiary jak śpiew sakralny.

 

(Święty Ambroży)

 

 

Drodzy Bliscy śp. Tadeusza Gałuszki! Czcigodni Księża! Drodzy Parafianie!

 

Śp. Tadeusz Gałuszka, który przez wiele lat służył Kościołowi poprzez grę na organach i śpiew, realizował nie tylko swoje pasje, ale również to zadanie, o którym mówił św. Ambroży. Jego wieloletnia praca w szkole organistowskiej w Opolu – Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej, oraz posługa organisty w parafii w Strzelcach Opolskich pozwoliła w naszej diecezji na pomnażanie piękna, ale także – i wyrażam tu moje głębokie przekonanie – pozwoliła na rozkrzewianie wiary. Za to z serca składam najgłębsze 
„Bóg zapłać” śp. Tadeuszowi Gałuszce.

 

W imieniu społeczności Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej pragnę także złożyć Najbliższym śp. Tadeusza Gałuszki wyrazy dogłębnego współczucia. Łączymy się z Wami w tych trudnych dniach poprzez pamięć i modlitwę. Pamiętajcie, proszę, że ludzie, których kochamy, zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach. Muzyczny ślad drogiego Pana Tadeusza będzie rozbrzmiewać w murach naszego Instytutu.

 

Szczęść Boże!

 

ks. Grzegorz Poźniak

 

Warsztaty dla dyrygentów

W imieniu Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Warsztatach Chórmistrzowskich Wpływ gestu dyrygenta na technikę wokalną chóru.

Warsztaty odbędą się 19 września 2016 r. w godz. 16:00–20:00 w salach Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej i Opolskiej Muzykologii (ul. Drzymały 1a w Opolu). Wykład oraz zajęcia z udziałem Chóru Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Schola Cantorum Opoliensis, poprowadzi Pani dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), dyrygentka Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego.

 

Warunkiem udziału w Warsztatach Chórmistrzowskich jest zgłoszenie do dnia 16 września pod adresem elektronicznym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub pod numerem telefonu 77 44 11 509.

  

Nabór do chórów

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Opolszczyzny do wspólnego śpiewania!

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej ogłasza nabór do:

 • Chóru mieszanego Schola Cantorum Opoliensis
 • Chóru żeńskiego
 • Chóru chłopięcego Pueri Cantores Opolienses.

Przesłuchania oraz próby odbywają się w budynku WT UO w Opolu przy ul. Drzymały 1a według planu:

 • Chór mieszany Schola Cantorum Opoliensis – poniedziałki i czwartki godz. 18:00
 • Chóru żeńskiego – poniedziałki i czwartki godz. 18:00
 • Chór chłopięcy Pueri Cantores Opolienses – poniedziałki 14:40–15:25 oraz piątki 15:50–16:35.

 

Joseph Habel (1840-1920) – organmistrz z Bliszczyc na Śląsku

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu (dyr. ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak) w partnerstwie z Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie (rektor prof. Stefan Baier) realizuje projekt badawczy ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zatytułowany Joseph Habel (1840-1920) – organmistrz z Bliszczyc na Śląsku. W ramach projektu odbędą się dwa koncerty organowe na instrumencie Josepha Habela w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach.

 

26 sierpnia, godz. 18.30

prof. Stefan Baier (rektor Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik, Ratyzbona)

 

18 września, godz. 15.00

Kornelia Cichoń (studentka Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik, Ratyzbona)

 

 

Rok szkolny 2016/2017

W nowym roku szkolnym zajęcia w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej dla poszczególnych kierunków będą odbywać się według rozkładu zajęć, który jest do pobrania w zakładce Terminarz -> Plan zajęć, semestr I. Pierwszym dniem zajęć w DIMK jest poniedziałek 5 września 2016 r. Uroczysta inauguracja roku szkolnego będzie miała miejsce 19 października 2016 r., podczas Tygodnia DIMK. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium semestru I (zakładka Terminarz -> Kalendarium, semestr I), w którym znaleźć można informacje na temat wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższym semestrze oraz terminy dni wolnych od zajęć.

Serdecznie zapraszamy do uczenia się piękna!