Mamy szansę na utworzenie na Opolszczyźnie funkcjonalnego miejsca podtrzymywania tradycji narodowych i regionalnych w zakresie kultury muzycznej. Nasz Instytut jest w trakcie remontu i dostosowania do celów dydaktycznych budynku przekazanego przez diecezję opolską. Dzięki temu możemy pełniej realizować pomysł na szkołę, w której zgodnie z naszym motto – uczymy piękna!

Potrzebujemy Twojego wsparcia!

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

Muzyka jest piękna

Zakończony został nabór prac na I Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.

Prace należało przesyłać do 30 września 2017 r. Na adres organizatora konkursu wpłynęły trzy prace:

Godło  Tytuł bajki

DAPHNE DE ARTES

Koniasek

Autor tekstu: Atom

Autor ilustracji: Fox

Zosia i stary fortepian
WJOLINOWE TULIPANY Muzyczne trasy Rytmokio

Prace ocenia powołane jury w składzie:

• Gabriela Czurlok,
  • Agata Świerc,
  • Estera Baksik.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie organizatora.

Praca nagrodzona pierwszym miejscem zostanie wydrukowana w Wydawnictwie SINdruk w Opolu.

3 Tydzień DIMK

W dniach 15–21 października będziemy obchodzić III Tydzień Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Jest to okazja do pokazania mieszkańcom Opola naszej codziennej działalności, a także sposobność do wspólnego spotkania pracowników DIMK, uczniów i absolwentów. W programie znajdzie się koncert organowy, otwarte próby chórów, możliwość zwiedzania nowej siedziby DIMK, a także darmowe zajęcia z emisji głosu oraz konsultacje z wykładowcami. Centralnym punktem 3 Tygodnia DIMK będzie Eucharystia pod przewodnictwem Ks. bp Rudolfa Pierskały, po której nastąpi wręczenie dyplomów tegorocznym absolwentom oraz indeksów dla uczniów 2 roku kierunku Organista i studentów kierunków podyplomowych.

Szczegółowy program na plakacie.

Plakat do pobrania

Program koncertu

Rok szkolny 2017/2018

Pierwszym dniem zajęć w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w roku szkolnym 2017/2018 jest poniedziałek 4 września 2017 r.

Rozpoczęcie roku szkolnego i spotkania organizacyjne dla poszczególnych lat, kierunków i chórów będą miały miejsce w salach muzykologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Opole, ul. Drzymały 1a) według następującego planu:

Poniedziałek (4 IX)

• kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych - rok 1 i 2;
  • kierunek Wokalistyka - rok 1;

godz. 18:00:

• Chór Schola Cantorum Opoliensis;

Wtorek (5 IX)

• kierunek Organista - rok 1;

godz. 17:00:

• Chór Pueri Cantores Opolienses;

Środa (6 IX)

• kierunek Organista - rok 2 i 3;
  • kierunek Kapelmistrz Orkiestry Dętej - rok 1 i 2;

Czwartek (7 IX)

• kierunek Organista - rok 4 i 5;

Piątek (8 IX)

• Ogródek Muzyczny - wszystkie grupy;

Godzina do ustalenia:

• Chór żeński;
  • Chór międzyzakonny.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego będzie miała miejsce podczas Tygodnia DIMK (15-21 października br.). Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium semestru I i II (zakładka Terminarz -> Kalendarium, semestr I/semestr II), w którym znaleźć można informacje na temat wydarzeń, które będą miały miejsce w nowym roku szkolnym. W zakładce z planem zajęć można pobrać kalendarz planu dwutygodniowego.