♪♫ ♪
Ks. Grzegorz Poźniak
– Modlitwa do Patronów
Diecezji Opolskiej
2024/2025
Kurs Psałterzystów
Zapraszamy do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne w ramach liturgii. Program kursu obejmuje sobotnie spotkania formacyjne (wg wskazanego terminarza), podczas których uczestnicy biorą udział w wykładach z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz uczestniczą w ćwiczeniach z emisji głosu, pozwalających im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. Koszt całego kursu wynosi 300 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada; tytuł przelewu: imię i nazwisko, Kurs Psałterzystów). Całość zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym, które nastąpi po zdanym egzaminie końcowym.
Terminarz spotkań:
- 16 listopada 2024 r.
- 11 stycznia 2025 r.
- 22 lutego 2025 r.
- 29 marca 2025 r.
- 26 kwietnia 2025 r.
- 22 maja 2025 r. – egzamin końcowy
- czerwiec 2025 – błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty
Zgłoszenia przyjmowane są do 12 listopada 2024 r. w biurze DIMK, a także za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej. Chętni do udziału w kursie kandydaci proszeni są o wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego. Do formularza należy dołączyć opinię duszpasterza.
Zapraszamy do nauki w DIMK!
Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Oferujemy możliwość kształcenia w ramach różnorodnych kierunków, a także śpiewania w naszych chórach. Przesłuchania wstępne na rok szkolny 2024/2025 odbędą się: 22 czerwca 2024 r. oraz 31 sierpnia 2024 r. o godz. 9.00. Formularz zgłoszeniowy można pobrać >>TUTAJ<<.
Klawesynista - studium muzyki dawnej
2-letni kierunek przeznaczony dla kandydatów posiadających ugruntowany warsztat gry na fortepianie oraz prezentujących niezbędną wiedzę ogólnomuzyczną. W ramach zajęć rozwijane są umiejętności gry na klawesynie oraz interpretacji dawnej literatury muzycznej.
2022/2023
Ucz się i twórz wspaniały świat muzyki razem z nami!
Zapraszamy do podjęcia muzycznej ścieżki razem z nami: w ramach różnorodnych kierunków kształcenia oraz szkoły chóralnej DIMK! Przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2023/2024 odbędą się 24 czerwca oraz 2 września 2023 r. o godz. 9.00. Formularz zgłoszeniowy oraz wymagane dokumenty sprawdzisz >>> tutaj.
Szczegółowy opis naszych kierunków kształcenia znajdziesz w zakładce >>> KIERUNKI.
Wyniki Konkursu Młodych Organistów
Laureatami konkursu, który 26 maja 2023 r. odbył się w Starych Budkowicach w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych zostali:
KATEGORIA A – LITERATURA ORGANOWA
I miejsce – Paweł Blaszczyk (DSM Gliwice, klasa organów mgr Agaty Swadźby),
II miejsce – Damian Kułaga (DSO Tarnów, klasa organów mgr. Damiana Sowy),
II miejsce – Dominik Toma (SMK Katowice, klasa organów mgr. Piotra Wierzchałka),
III miejsce – Miłosz Trzaska (DIMK Opole, klasa organów mgr. Łukasza Mandoli).
KATEGORIA B – AKOMPANIAMENT LITURGICZNY Z ELEMENTAMI IMPROWIZACJI
I miejsce – Dominik Toma (SMK Katowice, klasa organów mgr. Piotra Wierzchałka),
II miejsce – Piotr Kaczmarczyk (DIMK Opole, klasa organów mgr. Tomasza Niestroja),
III miejsce – Jakub Głombik (DIMK Opole, klasa organów mgr. Michała Blechingera,
III miejsce – Damian Kułaga (DSO Tarnów, klasa organów mgr. Damiana Sowy).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Wrzosola 2023 - odwołana
Zapraszamy schole parafialne do uczestnictwa w XIX Przeglądzie Scholi Liturgicznych „Wrzosola 2023”, który odbędzie się w sobotę, 25 marca br., w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach. Zgłoszenia można nadsyłać do poniedziałku, 20 marca br., poprzez wypełnienie elektronicznego formularza: https://forms.gle/BgB4jiRzbdyfmSy6A.
Nowy cykl mszalny
Zapraszamy do zapoznania się z nowym opracowaniem części stałych Mszy św. w języku polskim, którego autorem jest Łukasz Mandola – pedagog DIMK. Niniejszy cykl mszalny przeznaczony jest na okres Adwentu oraz Wielkiego Postu. Mamy nadzieję, że kompozycja ta przyczyni się do poszerzania repertuaru muzyczno-liturgicznego o nowe melodie oraz znajdzie pozytywny odbiór i swoje miejsce w praktykach parafialnych.
Mistrz
Z radością prezentujemy kolejną bajkę-opowiadanie dla dzieci autorstwa Michała Alico. Bohaterem kryjącym się pod inspirującym tytułem Mistrz jest Józef Elsner, który z pochodzenia był Ślązakiem pochodzącym z Opolszczyzny, a któremu muzyka polska zawdzięcza badzo wiele. To wreszcie przede wszystkim nauczyciel i przyjaciel Fryderyka Chopina, a dziś patron Opolskiej Filharmonii. Książeczka opowiada o spotkaniu ucznia ze swoim mistrzem podczas ich ostatniej wspólnej lekcji. Co Fryderyk zawdzięczał swojemu mistrzowi? Jakie wartości polecił swojemu uczniowi cenić profesor ze Śląska? Jakim nauczycielem i człowiekiem był Józef Elsner? Na te pytania odpowie lektura wspaniałej bajki-opowiadania, zawierającej prawdziwe wątki z życia i działalności wspomnianych muzyków. Zapraszamy!
Nowy numer czasopisma Folia Organologica
Z radością prezentujemy piąty numer naszego czasopisma naukowego Folia Organologica. International yearbook of organ and organ music (20 pkt. MEiN). Rocznik jest owocem współpracy wydawnictwa SINDRUK-DIMK (Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i Zakładu Poligraficznego Sindruk) z Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego. Recenzowany, międzynarodowy periodyk zawiera artykuły naukowe koncentrujące się wokół tematyki budownictwa organowego i jego historii oraz dokonań na polu muzyki organowej, omówienia i recenzje książek oraz płyt CD, dział Pro Memoria, a także sprawozdania z konferencji i koncertów. Ubogacenie każdego numeru stanowi dodatek nutowy, w którym tym razem znalazły się dwie kompozycje na organy Henryka Klai (1930–1998). Zapraszamy do zapoznania się z czasopismem stanowiącym przestrzeń europejskiej wymiany myśli i doświadczeń w dziedzinie organów piszczałkowych. Bieżący numer czasopisma oraz jego poprzednie odsłony można nabyć, pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Johann Mathias Vinzenz Haas (1812–1899)
– działalność organmistrzowska na Opolszczyźnie
Jedenasty wolumin serii wydawniczej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Opoliensis Musica Ecclesiastica stanowi monografia będąca efektem badań naukowych ks. Grzegorza Poźniaka nad zagadnieniem życia i działalności głubczyckiego organmistrza, którego losy dotąd pozostawały bliżej nieznane. Książka Johann Mathias Vinzenz Haas (1812–1899) – działalność organmistrzowska na Opolszczyźnie. Studium źródłoznawcze na podstawie zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu po raz pierwszy przedkłada literaturze przedmiotu biografię oraz konteksty działalności organmistrzowskiej i organoznawczej tytułowego bohatera, a ponadto kataloguje kolejne opusy instrumentów składających się na jego warsztat i rzemiosło. Całość zawartych w ramach niniejszej publikacji wiadomości poparta została gruntowną kwerendą archiwalną oraz opracowaniem i prezentacją dokumentów źródłowych. Zapraszamy na spotkanie z nowoodkrytym rozdziałem śląskiego budownictwa organowego w wydawnictwie SINDRUK-DIMK!
VIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych studium organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu „muzyka kościelna” do udziału w VIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.
Nasze doroczne święto odbędzie się 26 maja 2023 r. w kościele pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Starych Budkowicach. W tym roku przyjmie ono ponownie formę konkursową, a patronować mu będzie Adolph Hesse (1809–1863) – śląski kompozytor, organista i pedagog. Nasze wyderzenie wpisze się tym samym w obchody 160 rocznicy śmierci tegoż twórcy. Gościem specjalnym festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie natomiast Moises Santiesteban Pupo – organista tytularny katedry w Hawanie na Kubie, który w dniu poprzedzającym konkurs poprowadzi również dla chętnych uczestników festiwalu Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej.
Pliki do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy .pdf Formularz zgłoszeniowy .doc
Nuty – Adolph Hesse – utwór do wyboru
Wielkopostny Dzień Skupienia
Diecezjalny duszpasterz Muzyków kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza organistów i dyrygentów zespołów muzycznych posługujących w parafiach naszej diecezji na Wielkopostny Dzień Skupienia.
WYNIKI KONKURSU – Muzyka jest piękna
Jury powołane przez dyrektora DIMK 6 grudnia 2022 r. postanowiło nagrodzić w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego – Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieci pracę Dzięcioł Staccatek autorstwa Roksany Mandoli. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, opowiadanie zostanie wydane drukiem w formie książkowej – po uprzednim kontakcie Autorki z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu oraz dokonaniu poprawek koniecznych do wszczęcia procedury wydawniczej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane propozycje.
Ewelina Szendzielorz – wicedyrektor DIMK – muzykolog – nauczyciel pracujący z dziećmi – Przewodnicząca,
Stefania Kazana-Burczyk – muzykolog, nauczyciel pracujący z dziećmi,
Agata Kowalcze – reprezentująca Wydawcę SINDRUK-DIMK,
Andrzej Prasał – muzykolog, kierownik Pracowni Badań Naukowych DIMK.
KONKURS – Muzyka jest piękna
Do VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego – Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieci zgłoszono 3 prace oznaczone następującymi godłami:
MAJOROWY – Domek z pięciolinii
RRUBATO – Dzięcioł Staccatek
STOKROTKA – Zaczarowana orkiestra
Wszystkie prace spełniają wymogi formalne, które określa regulamin konkursu.
6 grudnia 2022 r. dyrektor DIMK powołał jury do oceny prac konkursowych:
Ewelina Szendzielorz – wicedyrektor DIMK – muzykolog – nauczyciel pracujący z dziećmi – Przewodnicząca,
Stefania Kazana-Burczyk – muzykolog, nauczyciel pracujący z dziećmi,
Agata Kowalcze – reprezentująca Wydawcę SINDRUK-DIMK,
Andrzej Prasał – muzykolog, kierownik Pracowni Badań Naukowych DIMK.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 grudnia 2022 r.
Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych
Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza na Dzień Skupienia dla Muzyków kościelnych, który odbędzie się w sobotę 26 listopada br. - tym razem w kościele pw. św. Rocha w Starych Budkowicach. Rozpoczęcie o godz. 9.30. W programie: wspólny śpiew, adoracja Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty i Pojednania, Msza św., spotkanie przy stole. W celach organizacyjnych należy wypełnić formularz: https://forms.gle/oqRy7PdoJUwwcw4u6
Kurs Psałterzystów
Zapraszamy osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.
Formularz zgłoszeniowy, terminarz spotkań oraz inne szczegółowe infromacje dostępne są tutaj...
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 listopada 2022 r.
Pielgrzymka chórów
Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, zaprasza serdecznie chóry parafialne do uczestnictwa w Pielgrzymce Chórów Kościelnych naszej diecezji, która odbędzie się w niedzielę 9 października. W tym roku udamy się do Sanktuarium św. Rity w Głębinowie. Plan przedstawia się następująco:
- 14:00 rozpoczęcie (wspólna rozśpiewka i praca nad repertuarem),
- 15:20 przerwa na kawę i ciasto,
- 16:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa Różańcowa,
- 17:00 Msza św., po jej zakończeniu – prezentacja zespołów,
- obiadokolacja w ośrodku RYBAK – koszt posiłku 25 zł od osoby.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez wypełnienie formularza.
Facies modernismi – Organy Śląska Opolskiego, vol. 29
W serii płytowej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Organy Śląska Opolskiego ukazał się 29 wolumin! Na organach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu gra Michał Duźniak. Płyta Facies modernismi skupia się wokół twórczości Henryka Klai – XX-wiecznego kompozytora, organisty, pedagoga, uznanego interpretatora muzyki organowej różnych epok, wieloletniego dyrektora raciborskiej szkoły muzycznej, z którego inicjatywy zostały wybudowane w tamtejszej sali koncertowej organy, na których prezentowane są utwory niniejszej płyty. Henryk Klaja nie jest dziś znany szerszemu gronu odbiorców jako kompozytor. Z tego też względu na uwagę zasługuje fakt, że wydawnictwo to stanowi pierwszą rejestrację zapomnianej literatury wspomnianego kompozytora, a tym samym uzupełnia kolekcję śląskiej muzyki organowej o kolejne interesujące i nieznane dotąd pozycje. Materiał dźwiękowy w ramach niniejszego wydawnictwa zarejestrowało Classical Sound Studio – Paweł Ożga. Całość ukazuje się w ramach współpracy z Zakładem Poligraficznym Sindruk oraz Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego.
Pax vobiscum – Organy Śląska Opolskiego, vol. 28
W serii płytowej Organy Śląska Opolskiego ukazał się 28 wolumin! Na organach Carla Berschdorfa w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach gra Maja Smiljanić-Radić – profesor Akademii Muzycznej w Belgradzie (Serbia). Materiał zarejestrował Jakub Garbacz ze studia Ars Sonora.Płyta Pax vobiscum ukazuje się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk oraz Muzykologią Uniwersytetu Opolskiego. Instrument wyremontowała i do nagrań przygotowała firma organmistrzowska Henryka Hobera z Olesna.
Koncert DIMK w Filharmonii Opolskiej
Zapraszamy na doroczny koncert Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, którym zainaugurujemy nowy sezon edukacyjno-artystyczny DIMK. Wydarzenie odbędzie się 18 września 2022 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Opolskiej Filhrmonii. Na scenie zaprezentują się uczniowie, nauczyciele oraz zespoły śpiewacze DIMK. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie filharmonii lub za pośrednictwem strony internetowej. Szczegółowe informacje znaleźć można na poniższym plakacie.
Serdecznie zapraszamy!
Rozpoczęcie nowego roku szklonego
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu na rozpoczęcie roku szkolnego oraz pierwsze zajęcia wg poniższego harmonogramu.
2023/2024
Jubileuszowe obchody 50-lecia
Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu
15 czerwca 2024 r.
Wszystkich Absolwentów zapraszamy do współtworzenia muzycznej strony liturgii, która będzie sprawowana 15 czerwca br. o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu "na górce" z okazji zakończenia jubieluszowego roku szkolnego. Na jej potrzeby pan Józef Chudalla – pierwszy absolwent naszej placówki (słuchacz pierwszego rocznika szkoły organistowskiej i zarazem pierwszy na liście uczniów – nazwisko na „c”) – podjął się stworzenia SCHOLI ABSOLWENTÓW oraz jej poprowadzenia w charakterze symbolicznego dyrygenta. Szczegóły poniżej.
Źródełko
Miło nam zaprezentować najnowsze opowiadanie autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico. Tytułowe Źródełko i znajdująca się nieopodal niego kapliczka św. Barbary były miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców malowniczej miejscowości, a ponadto słynącym z wyjątkowej wody, która nie zamarzała nawet podczas wielkiego mrozu. Niestrudzonym gościem św. Barbarki był poczciwy brat Emeryk, którego w codziennej wędrówce do źródełka nie zrażały nawet potężne zaspy śniegu. Każdego dnia dzielił się z innymi źródlaną wodą, serdecznością i dobrym sercem, mając czas dla każdego napotkanego mieszkańca wioski. W dzień, o którym opowiada autor książeczki, zakonnik spotkał na swej drodze ważne dla funkcjonowania miejscowości osoby. Wśród nich znalazł się młody Bernhard Kothe, który wyrósł na wspaniałego muzyka kościelnego, kompozytora i pedagoga, a także rodzina Karla Proskego – księdza, lekarza i muzyka związanego z najstarszym na świecie ośrodkiem muzyczno-kościelnym w Ratyzbonie. Zapraszamy do poznania niezwykłej historii zwykłych ludzi!
Wyniki Konkursu Młodych Organistów
IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych studium organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu „muzyka kościelna” do udziału w IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Nasze doroczne święto odbędzie się w dwóch odsłonach, a patronować mu będzie Ernst Köhler (1799–1847) – śląski kompozytor, organista i pedagog. Głównym punktem tego muzycznego spotkania stanie się konkurs, który 24 maja 2024 r. odbędzie się w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Gościem specjalnym festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie natomiast prof. Stefan Baier – rektor Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik w Ratyzbonie, który w dniu poprzedzającym konkurs poprowadzi również dla chętnych uczestników festiwalu Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.
Pliki do pobrania:
Literatura E. Koehlera do wyboru
Wrzosola
Dziecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych - ks. Piotr Kierpal - serdecznie zaprasza schole liturgiczne oraz indywidualnych chętnych do uczestnictwa w XX Przeglądzie Schol Liturgicznych WRZOSOLA 2024, któy odbędzie się w sobotę 16.03. od godz. 9:30 w kościele św. Józefa w Opolu-Wrzoskach. Przegląd będzie miał charakter warsztatów, które poprowadzi Pani Katarzyna Młynarska. Po części warsztatowej zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczył będzie ks. Mateusz Mandalka, kazanie wygłosi ks. Piotr Kierpal. Regulamin Przeglądu zamieszczony jest w załączniku. Zgłoszenia przyjmowane są drogą internetową poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego https://forms.gle/DMXFEXTFUGsEPGQT6
Firma organmistrzowska Berschdorf z Nysy.
Arkana i pryncypia warsztatu
Niezmiernie miło nam zaprezentować monografię stanowiącą trzynasty numer serii wydawniczej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Opoliensis Musica Ecclesiastica. Książka ukazująca się pod redakcją ks. Grzegorza Poźniaka, pt. Firma organmistrzowska „Berschdorf” z Nysy. Arkana i pryncypia warsztatu, wieńczy badania nad historią i działalnością wspomnianej firmy oraz jej rzemiosłem organmistrzowskim, będąc zarazem czwartą pozycją książkową, odkrywającą losy rodzinnego zakładu organmistrzowskiego oraz kolejne rozdziały jego aktywności. Niniejsza monografia uzupełnia dotychczasowy stan wiedzy o szczegóły konstrukcyjne instrumentów, charakteryzujące budowane przez ten warsztat organy. Treści książki dopełniają informacje na temat organizacji i sposobów pracy biura firmowego, a całość wieńczy dodatek historyczny, w którym znajdują się uzupełnienia dotychczasowej wiedzy na temat działalności Berschdorfów o nowe, nieznane dotąd fakty.
Sen Michaliny
Z radością prezentujemy książeczkę, która powstała w związku z jubileuszem 50-lecia Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i jest darem dla wszystkich dzieci uczących się na kierunku Podstawowe Kształcenie Muzyczne dla Dzieci – Ogródek Muzyczny. Bohaterką opowiadania autorstwa Michała Alico jest sympatyczna dziewczynka o imieniu Michalina, która przeżywa niezwykłą przygodę w fascynującym świecie muzyki. W swoim wyjątkowym śnie spotyka ona kompozytorów i muzyków, otwierających przed nią kolejne tajniki muzycznych przestrzeni. Książeczka promuje wyższą kulturę muzyczną, eksponuje wartość kształcenia muzycznego i zachęca najmłodszych do jego podjęcia oraz podążania za pięknem muzyki. Na kolejnych stronach w szacie graficznej i warstwie literackiej nawiązuje do DIMK. Zapraszamy do wspaniałego świata dźwięków i dobrych wartości.
Ślaska Fermata 6
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterem szóstej „Śląskiej Fermaty” jest ks. prof. Helmut Jan Sobeczko. Rok szkolny 2023/2024 jest rokiem złotego jubileuszu opolskiego ośrodka kształcenia organistów, dzisiaj Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Nie mogliśmy zapomnieć o naszym pierwszym dyrektorze! Nie mogliśmy zapomnieć o mentorze muzyczno-kościelnym diecezji opolskiej! Dlatego postanowiliśmy w gronie współpracowników, że pozbieramy „wszystko, co się da”, a co pochodziło z myśli i serca ks. prof. Sobeczki, tak aby dokończyć rozpoczęty, a przerwany przez jego śmierć, wywiad. Motyw tego działania był jeden: głęboki szacunek do Osoby i pamięć!
Zapraszam do zatrzymania się przy życiowej mądrości ks. prof. Helmuta Jana Sobeczki.
Zapraszam na ukoronowanie jego życiowego dorobku.
Twórczość mszalna Moritza Brosiga (1815–1887)
W wydawnictwie SINDRUK-DIMK ukazała się dwunasta pozycja z serii wydawniczej Opoliensis Musica Ecclesiastica. Monografia autorstwa Eweliny Szendzielorz, pt. Twórczość mszalna Moritza Brosiga (1815–1887), stanowi pierwsze tak szerokie w literaturze przedmiotu opracowanie, dotyczące życia i twórczości pochodzącego z Opolszczyzny kompozytora, organisty i kapelmistrza katedry wrocławskiej, który swoją działalnością wyznaczał kierunki rozwoju mszy orkiestrowej oraz twórczości muzyczno-kościelnej na XIX-wiecznym Śląsku. Obok biografii wspomnianego twórcy, historycznych kontekstów jego muzyczno-kompozytorskiej działalności oraz muzykologicznej analizy jego cykli mszalnych niniejsza publikacja prezentuje Brosiga jako teoretyka muzyki kościelnej, który wbrew panującym tendencjom nie wahał się przedkładać i konsekwentnie realizować jej odmiennej, autorskiej wizji.
Adwentowy Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych
Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, serdecznie zaprasza na Adwentowy Dzien Skupienia dla Muzyków Kościelnych z naszej diecezji, który odbędzie się w sobotę, 16 grudnia br. Rozpoczęcie o godz. 9:30 w kościele św. Rocha w Starych Budkowicach. Gościem specjalnym będzie ks. dr Joachim Waloszek. W programie: adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty, Msza św., wspólny śpiew, ciepły posiłek (25 zł), kawa, herbata, słodkie przekąski. Zgłoszenia muzyków odbywają się poprzez wypełnienie formularza zgloszeniowego do 10.12 br.: https://forms.gle/6bcCV8HUVCA9eCVU8.
Kurs Psałterzystów
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.
Program kursu obejmuje sobotnie spotkania formacyjne (wg wskazanego termnarza), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), pozwalających im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.
Koszt całego kursu wynosi 270 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada; tytuł przelewu: imię i nazwisko, Kurs Psałterzystów).
Całość zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym, które nastąpi po zdanym egzaminie końcowym.
Terminarz spotkań:
- 25 listopada 2023 r.
- 16 grudnia 2023 r.
- 3 lutego 2024 r.
- 9 marca 2024 r.
- 20 kwietnia 2024 r.
- 23 maja 2024 r. – egzamin końcowy
- 15 czerwca 2024 r. – błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty
Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada 2023 r. w biurze DIMK, a także za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej. Chętni do udziału w kursie kandydaci proszeni są o wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego. Do formularza należy dołączyć opinię duszpasterza.
Pielgrzymka Chórów Kościelnych
Diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych, ks. Piotr Kierpal, serdecznie zaprasza chóry działające w parafiach naszej diecezji na doroczną pielgrzymkę. Odbędzie się ona w niedzielę, 8.10 br., w Starych Budkowicach. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy do 2.10 br. https://forms.gle/a4bttem5FWEt4KYZ9