DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ W OPOLU

Nasz Instytut w swej wieloletniej tradycji przeszedł liczne przeobrażenia organizacyjne, dzięki którym dziś sytuuje się jako nowoczesna placówka, zapewniająca komfortowe warunki kształcenia pod okiem dobrze przygotowanej kadry nauczycielskiej. Jego działalność to jednak nie tylko dynamiczna aktywność na polu dydaktycznym. We wszechstronny sposób staramy się bowiem pielęgnować śląskie tradycje religijnej kultury muzycznej. W ramach Instytutu prężnie działa Pracownia Badań Naukowych. Szczególną zaś troską otaczamy śląski krajobraz organowy, pochylając się przede wszystkim nad instrumentami piszczałkowymi Opolszczyzny.  więcej...

 

 

 Wydawnictwa DIMK

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, obok dynamicznej działalności dydaktycznej w zakresie szeroko pojętego kształcenia muzyków kościelnych, nawiązuje również aktywną współpracę z opolskimi wydawnictwami, której owocem stają się liczne publikacje naukowe, duszpasterskie, bajki dla dzieci, płyty CD oraz zbiory nutowe.

 

 

 

  

 więcej... 

 

SZKOŁA CHÓRALNA DIMK

  

to cztery specjalistyczne chóry skupiające pasjonatów muzyki

i zespołowego śpiewu:

 

Chór mieszany - Schola Cantorum Opolienses

Chór chłopięcy - Pueri Cantores Opolienses

Chór żeński - Opolienses Puellae Cantantes

oraz Żeński Chór Międzyzakonny
Kurs Muzyki Liturgicznej

 

16 listopada odbył się w naszej szkole kurs muzyki liturgicznej, który poprowadził prof. Władysław Szymański, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Na początku Profesor w krótkim wykładzie teoretycznym przypomniał cechy dobrego akompaniamentu liturgicznego. Następnie uczniowie zasiedli do organów i wraz z Profesorem analizowali istniejące opracowania harmoniczne (Chorał K. Hoppego, "Wielbij duszo moja Pana" F. Rączkowskiego, Chorał Śląski). Na koniec Profesor zachęcił naszych uczniów do kontynuowania nauki na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta profesora Szymańskiego w naszej szkole!