Laetabitur Cor Nostrum

W wydawnictwie płytowym Label Ambiente z Niemiec ukazała się kolejna płyta z serii Organy Śląska Opolskiego. Jest to już volumin 12. Na organach Paula Baerschdorfa w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Korfantowie gra Thomas Drescher. Płyta nosi tytuł: Laetabitur Cor Nostrum.

"W styczniu 2014 poznałem w Berlinie ks. dr dr hab. Grzegorza Poźniaka, który  na corocznej konferencji dla referentów d.s. muzyki kościelnej  niemieckich diecezji wygłosił wykład  na temat sytuacji muzyki kościelnej na Śląsku, a konkretnie w diecezji opolskiej.

Podczas późniejszej rozmowy wspomniałem o śląskim pochodzeniu moich rodziców oraz o  będącej dla mnie wielkim przeżyciem wyprawie rowerowej z Oświęcimia do Berlina, którą odbyłem razem z moim synem Christophem latem 2010 roku, podczas której odwiedziliśmy na Śląsku miejsca związane z pochodzeniem i zamieszkaniem naszych przodków, m.in. także Opole i Nysę.

Opowiedziałem także ks. Poźniakowi o moim dziadku Josephie Drescher (1894-1966), który w latach 1923-1946 był w Korfantowie organistą i dyrygentem chóru, nosząc oficjalny tytuł  „Chorrektor” – dyrektora chóru. W parafii p.w. Trójcy Świętej sprawował  posługę muzyczno-liturgiczną a ponadto zajmował się prowadzeniem ksiąg parafialnych.

(...)

Prośba ta była i jest dla mnie dużym zaszczytem i radością! Z jednej strony jestem bardzo wdzięczny, że po okropieństwach przeszłości  kontakty z naszym sąsiednim krajem na wschodzie przebiegają tak bezproblemowo. Po drugie, było dla mnie czymś bardzo wzruszającym nagrywać płytę na organach zachowanych w całkowicie oryginalnym stanie, na których mój Dziadek przez 23 lata pełnił swoją posługę.Ks. Poźniak zaprosił mnie do nagrania płyty w ramach powyższej serii  na organach w Korfantowie, gdzie mój Dziadek przez tak długi czas pełnił posługę organisty.

„Laetabitur cor nostrum” – „W Bogu rozweseli się serce nasze”: tytuł niniejszej płyty z cytatem pochodzącym z Psalmu 33 kojarzę  wciąż na nowo także z radością obcowania z muzyką jako Darem Bożym – w tym przypadku z muzyką organową.

Płytę niniejszą dedykuję córce mojego Dziadka, mojej czcigodnej Cioci Sr.Consolatrix Drescher, urodzonej w Korfantowie i żyjącej obecnie w Hildesheim, a także mojej Mamie. Niech ta płyta będzie skromnym wkładem do dalszego pojednania i zbliżenia obu naszych narodów!"

Thomas Drescher